המגשר רובינשטיין לבג"ץ: הגעתי למבוי סתום במשבר הדסה

השופט אליקים רובינשטיין, שמונה למגשר בין הרופאים, בית החולים וההורים, הודיע לבג"ץ כי לא השיג הסכם: "אינני סבור כי נכון לעכשיו ניתן להחזיר את הרופאים המתפטרים" ■ מחר: בג"ץ ידון ויכריע?

אליקים רובינשטיין / צלם: איל יצהר
אליקים רובינשטיין / צלם: איל יצהר

המגשר במשבר בבית החולים הדסה, השופט (בדימוס) אליקים רובינשטיין, שלח היום (ב') מסמך לבג"ץ בו הוא מודיע כי תהליך הגישור הגיע למבוי סתום. מחר (ג') בשעה 11:00 צפוי בג"ץ להתכנס ולדון מחדש בעתירות ועשוי לכפות מתווה על הצדדים גם ללא הסכמתם.

"הגעתי למבוי סתום", אמר המגשר רובינשטיין בתום שבוע מרתוני של דיונים. "אינני סבור כי נכון לעכשיו ניתן להחזיר את הרופאים המתפטרים להדסה".

מוקדם יותר היום טענו גם הורי הילדים כי הליך הגישור במשבר הדסה נכשל.

מנכ"ל בית החולים הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, בשיב מלחמה. "הצוות הרפואי נטש את המחלקה ההמטו-אונקולוגית, לאחר לא מעט תסכולים שנמשכו שנים וניסיונות שונים להתפטר", אמר פרופ' רוטשטיין בכנס לשכת סוכני ביטוח באיירפורט סיטי. 

"המשבר התחיל הרבה לפניי, אך כשהגיע למשמרת שלי, הוא כבר הפך לכאוס", הוסיף רוטשטיין. "אני אשאיר את זה למדע לחקור כיצד זה קרה. אבל אני כן יודע שיום אחד הילדים קיבלו הוראות טיפול, וביום ראשון בבוקר מצאנו את עצמנו ללא רופאים. זהו תרחיש אימים שאני לא ממליץ לאף מנהל לחוות. הילדים נותרו לגורלם. כמובן שהאתגר הבלתי אפשרי הזה חייב אותי לגייס באופן מידי רופאים מכל קצוות תבל, על-מנת שיהיה טיפול, וכך זה נעשה". 

הבוקר, בתום 4 ימי גישור בין הנהלת בית החולים הדסה, שר הבריאות יעקב ליצמן, הרופאים המתפטרים והורי ילדי הדסה, הודיעו ההורים כי הגישור כשל. "לאורך הימים האחרונים חווינו אכזבה קשה. האגו של שר הבריאות יהרוג את ילדינו", טענו. "התחלנו את תהליך הגישור באופטימיות זהירה. נענינו לבקשתו של המגשר להפסיק את שביתת הרעב, וקיווינו כי גם הצד השני יעשה מאמץ להצלחת התהליך". 

למרות טענותיו של רוטשטיין כי הוא זה שהסכים לכל הצעות הגישור, ואילו הצד השני סירב - טענו ההורים בדיוק ההפך. "אנחנו היינו הגורם היעיל היחידי לאורך המשא-ומתן. הבאנו לשולחן 5 הצעות שונות שכולן נדחו על-ידי שר הבריאות ליצמן, מטעמי אגו בלבד ולא משיקולים ענייניים. שר הבריאות מתבצר בעמדתו ומציע מתווים שונים, שאין להם היתכנות בשטח".