ברק כהן הגיש ערעור למחוזי על ההחלטה להשעותו מעריכת דין

כהן, מייסד תנועת "באים לבנקאים", טוען כי החלטת בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עוה"ד להשעות אותו מהעיסוק בעריכת דין עד להכרעה במשפטו הפלילי "אינה מוצדקת ואינה מידתית"

עורך דין ברק כהן / צילום: שלומי יוסף
עורך דין ברק כהן / צילום: שלומי יוסף

האם בית המשפט המחוזי יאפשר לברק כהן להמשיך לעסוק בעריכת דין? כהן הגיש היום (א') ערעור לבית המשפט המחוזי בירושלים על החלטת בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין להשעות אותו מהעיסוק בעריכת דין עד להכרעה במשפט הפלילי המתנהל נגדו.

באמצעות עו"ד אבי אודיז, טוען כהן בערעורו כי" השעיה במקרה הזה אינה מידתית ואינה מוצדקת", וכי "במקום לתור אחר חלופות להקלת הכאב כגון סיווג הייצוג (המשפטי שמעניק כהן. ח',מ'), אץ בית הדין המשמעתי אל הארכתה של ההשעיה של כהן עד לסיום ההליכים".

לטענת כהן בערעורו, "יותר מכל, ההחלטות בערכאות של בתי הדין המשמעתיים של לשכת עורכי הדין בעניינו משקפות עמדה לפיה מעשיו או התבטאויותיו של כהן לא ראויים בעיני בית הדין, ועל כן יש להשעותו מיידית ולהרבה זמן. זאת תחת קיום דיון בשאלה האמיתית, האם עצם הגשת כתב האישום הפלילי, בעבירות המפורטות בו, מצדיק השעיה זמנית מיידית עד לסיום בירור משפטו של כהן".

נגד כהן וכמה מחבריו למחאת "באים לבנקאים" הוגש כתב אישום, לאחר שהם הגיעו לביתם של ראשי מערכת הבנקאות, בהם מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, ובני משפחתם, כשהם מצוידים במגפון והקימו רעש במקום. האירוע תועד באמצעותם בווידאו והופץ לאחר מכן בדף ובאתר שפתחו בדיוק לצורך זה.

במקרה אחר נטען כי עו"ד כהן הגיע לבית הספר של בתה של רוסק-עמינח, קרא בקול במגפון קריאות נגד מנכ"לית בנק לאומי ותיעד הכול בווידאו שפורסם בהמשך באתר שהקים.

המשטרה טוענת כי ממעשיהם של הנאשמים עולה כי לאורך זמן רב הם פגעו בפרטיותם של קורבנותיהם, אשר סבלו מרדיפה מתמשכת ועקבית, תוך הפרה בוטה של החוק.

בעקבות הגשת כתב האישום וניהול המשפט הפלילי נגד כהן, החליטו בתי הדין המשמעתיים של לשכת עורכי הדין להשעותו מהעיסוק בעריכת דין עד לתום משפטו.

באגודה לזכויות האזרח גינו את ההחלטות להשעות את כהן. לדברי האגודה, "השעיה של עורך דין בזמן שמתנהל נגדו משפט פלילי היא צעד קשה שיש לנקוט רק במקרים נדירים וחמורים, והמקרה של עו"ד כהן אינו כזה. בית הדין התעלם מהאפקט המשתיק שיש להחלטתו ולמסר המרתיע שעולה ממנה נגד השתתפות של עורכי דין באקטיביזם חברתי ובהגנה על זכויות חברתיות.

"מחויבותם של עורכי דין לערכים של צדק חברתי ופעילות לטובת הכלל היא אינטרס ציבורי חשוב ביותר. עורכי דין צריכים להשתמש במעמד ובכלים שמקנה להם המקצוע על-מנת לתת פתחון-פה לאוכלוסיות שקולן לא נשמע. השעיית עו"ד כהן משדרת מסר הפוך ותיצור אפקט מצנן והרתעה מסוכנת לעורכי הדין ולציבור כולו בנוגע להשתתפות או להובלה של מחאה חברתית".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988