מיוחד: מנכ"לים במשק מסכמים את השנה הראשונה בתפקיד

עד כמה שונה הייתה השנה, מהם הכלים והניסיון שהם הביאו מהתפקיד הקודם, ועם מה היו צריכים ללמוד להתמודד?

חזי עובדיה / צילום: אייל פרידמן
חזי עובדיה / צילום: אייל פרידמן

"השנה הבנתי את חשיבות ההון האנושי"

רו"ח חזי עובדיה, מונה השנה למנכ"ל קבוצת ISS ישראל

- מה עושה החברה שבראשה אתה עומד?

"אנחנו חלק מ-ISS העולמית, ומספקים שירותי הסעדה, ניקיון, אחזקה וקייטרינג תעופתי ללקוחות בשוק הפרטי והמוסדי".

- איך ומהיכן הגעת לתפקיד?

"בתפקידי הקודם שימשתי כסמנכ"ל הכספים של הקבוצה, וקודם לכן מילאתי מגוון תפקידי ניהול כספים בכירים בחברות רב לאומיות באנגליה ובישראל".

- איך אתה מסכם את השנה שהייתה?

"אני מרגיש שמאז שנכנסתי לתפקיד, זו תקופה מלאת עשייה, שינויים חיוביים ושיפור. זה בית הספר הכי טוב שלמדתי בו. בהיותי רואה חשבון בהשכלתי ומהניסיון שצברתי עד כה, יש לי יכולת לנתח מידע ולראות את התמונה הכוללת. זה עוזר לי בבקבלת החלטות בצורה רציונלית יותר. אני נמצא לא מעט בשטח, מבקר לקוחות ומקבל מהם רשמים, גם חיוביים וגם דברים שצריך לשפר.

"אני מגדיר עצמי כאדם של אנשים, שמחובר מאוד לשטח. עכשיו יותר מבכל תפקיד אחר, אני מבין שההון האנושי של החברה הוא המשאב העיקרי. לכן החלטתי להקצות משאבים רבים יותר מבעבר לטיפוח ולפיתוח עובדי החברה. למדתי שחשוב לדבר עם העובדים, להקשיב להם וליזום חיבורים לטובת גיבוש חברתי".

- מה תאחל לעצמך לשנה הבאה?

"להמשיך להתפתח ולגדול, הן בהיבט האישי והן בהיבט של החברה - להוביל ולפתח אותה כחברת שירותים מובילה. אני מאחל לעצמי להמשיך בפיתוח המשאב האנושי ולדאוג לרווחת העובדים. זה המפתח להצלחה".

חזי עובדיה / צילום: אייל פרידמן
 חזי עובדיה / צילום: אייל פרידמן

"להוביל מתוקף האישיות ולא מתוקף הסמכות"

ליליה נחמן, מונתה השנה למנכ"לית רשת התיווך אנגלו סכסון

- איך ומהיכן הגעת לתפקיד?

"הגעתי מארגון בית אקשטיין שנותן שירות לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים, שם כיהנתי כמנכ"לית במשך שנתיים, מתוך תשע שנים בהן עבדתי בארגון בתפקידים שונים. עדינה חכם שמינכ"לה את אנגלו סכסון, שיתפה ברצון שלה לפרוש, וחברה משותפת עשתה בינינו חיבור".

- איך את מסכמת את השנה הראשונה?

"עוד לא סיכמתי שנה שלמה, אבל אחרי שהבנתי מה התפקיד ונפגשתי עם עדינה חכם, זו היתה אהבה ממבט ראשון, כמעט ללא קשר לניסיון בתחום. למרות שאני לא מגיעה מעולם הנדל"ן והשיווק, אני מגיעה מעולם הניהול ומעולם של אנשים ולכך נזקקה הרשת. היו לי פרפרים בבטן מהעובדה שאני הולכת להיכנס לתחום שהוא זר לי, ושונה ממה שהכרתי. למרות הפרפרים אני מקבלת תמיכה בלתי רגילה. אני מביאה 30 שנות ניסיון בניהול אנשים שונים ומשתנים. בסופו של יום, גם הזכיינים ברשת הם אנשים שמנהלים אנשים, ודווקא מהמקום הזה, היה לנו חיבור.

"עברתי חפיפה, נפגשתי עם כ-50 זכיינים שמנהלים כ-80 סניפים בארץ, ונפגשתי כמעט עם כל המתווכים. כ-500 במספר. אני עדיין בתהליך של למידה, ממש מרצפת הייצור. אני מקפידה ללכת לכנסים ולומדת את הענף גם מעיתונות וספרים מקצועיים. מבחינתי מדובר באתגר גדול, מפני שאחרי שנים של ניהול בתפקידים שונים, זו הפעם הראשונה שאני ממנכ"לת ארגון שלא מתקיימים בו יחסי עובד-מעסיק עם הזכיינים, והצורך הוא להוביל את הרשת בין היתר, מתוקף האישיות ולא מתוקף הסמכות".

- מה תאחלי לעצמך לשנה הבאה?

"גיליתי ברשת אנשים מעולים ואיכותיים ששברו לי סטיגמות אחרי ששנים חשבתי שתחום התיווך הוא לא תחום מושך.

"גיליתי אנשים שמייצגים אמינות ויושרה וזה מה שמשדר הארגון. אני מאחלת, ואין לי ספק שנצליח, לייצר שינוי בתפיסה של עולם התיווך. זו עבודה שכבר התחילו לעשות אותה וכולי תקווה להמשיך ולקדם את זה.

"הרשת שלנו היא רשת עם "מורשת". יש פה אנשים שהם בני-מייסדים, זכיינים ותיקים ויועצים המועסקים למעלה מ-20 שנה, אני לא בטוחה שיש את זה ברשתות אחרות. אני מאחלת לעצמי להמשיך להוביל את החברה למחוזות עמוקים ורחבים ולהמשיך ולייצר את השינוי בתדמית של הענף בכלל".

ליליה נחמן/ צילום: אלה פאוסט
 ליליה נחמן/ צילום: אלה פאוסט

"הפכתי לשכיר לאחר למעלה מ-25 שנה של עצמאות"

ירון רוקמן, מונה השנה למנכ"ל אשטרום נכסים 

- איך ומהיכן הגעת לתפקיד?

"יש לי ניסיון של קרוב ל-30 שנה בשוק הפרטי. התחלתי את דרכי העסקית אחרי הלימודים באוניברסיטה, בשוק ההון בתחום של ניהול כספים ובנקאות. הייתה לי הזדמנות לעבוד כשכיר במספר גופים מובילים בתחומם ותחת מנהלים מוכשרים שסייעו לי בעיצוב דרכי המקצועית. לאחר מספר שנים, התחלתי ביחד עם שותפים נוספים להקים את ספירה שוקי הון בתחום הייעוץ הכלכלי, ליווי וייעוץ התחום המימון בפרויקטים בנדל"ן ובבנקאות להשקעות. זכיתי לעבוד עם כמה גופים עסקיים בהם גם קבוצת אשטרום.

"ב-15 השנים האחרונות התמקדנו בייזום עסקאות בתחום הנדל"ן בארץ ובחו"ל כיזמים ומשקיעים. במהלך השנה קיבלתי הצעה להצטרף לקבוצת אשטרום כמנכ"ל אשטרום נכסים ולהפוך לשכיר לאחר למעלה מ-25 שנה של עצמאות, ואני שמח מאוד על ההחלטה שעשיתי, ונהנה מאוד מעבודה עם הצוות הגדול שמקיף אותי".

- איך אתה מסכם את השנה?

"זה תפקיד מעניין שמשלב חשיבה ניהולית ויזמות בשוק מקומי ועולמי דינמי, שיוצר הזדמנויות ואתגרים. זו הייתה שנה מלאה בעשייה ויצירה. השנה גם לא הייתה קלה במובן זה שנפרדנו מאנשים שאהבנו והלכו לעולמם. אחד מהם הוא מוטי סלע שהיה מנכ"ל אשטרום נכסים לפניי, ולי באופן אישי הוא היה חבר קרוב ואהוב שאף היה שותפי לפני שנים. איש יקר ומיוחד, מלא שמחת חיים, חכם ובעל ידע וניסיון שהיה אהוב ומוערך על-ידי כל מי שהכיר אותו שלאורך השנים הרבות שעבדנו ביחד והכרנו למדנו זה מזה רבות.

"במישור העסקי מקצועי זאת הייתה שנה של מימוש תכנית עבודה והקמה של שני פרויקטים חדשים של מרכזים מסחריים, הראשון בכניסה לאום אל-פחם והשני בירכא, שאני מאמין שיביאו לפיתוח ושגשוג כלכלי באזור, ויספקו מקור עבודה לעשרות ואולי מאות עובדים. הם יהוו מפגש וחווית קניות ובילוי לאוכלוסייה מעורבת ערבית ויהודית".

- מה תאחל לעצמך לשנה הבאה?

"בריאות טובה, כי זה בסיס חשוב לחיים טובים. אני מאחל לעצמי שאצדיק את האמון שקיבלתי מאלה שבחרו בי לתפקיד.

"בנוגע לחברה, אני מאחל לנו שנשכיל להשביח את הנכסים הטובים. שנפעל בתחרות בריאה ובכבוד הדדי למתחרים שלנו, תוך עבודה עם שותפים ראויים ונכונים כפי שהיה בעבר, ואני מאמין שימשיך בעתיד".

ירון רוקמן / צילום: ישראל הדרי
 ירון רוקמן / צילום: ישראל הדרי

"הודות לניסיון שלי ושל הצוות הייתה לנו שנה מצוינת"

דניאל לבנטל, מונה השנה למנכ"ל מישורים השקעות נדל"ן

- איך הגעת לתפקיד?

"אני רואה חשבון בהכשרתי ובעל תואר שני במשפטים. כיהנתי כסמנכ"ל כספים ומשנה למנכ"ל בחברות בתחום ההשקעות הפיננסיות ובתחום הנדל"ן. בתפקידי האחרון שימשתי כמשנה למנכ"ל של קבוצת הנדל"ן בסט בנייה בע"מ".

- איזה ניסיון הבאת לתפקיד?

"יש לי ניסיון ניהולי רב מהתפקידים הבכירים בהם כיהנתי בעבר וכן ניסיון פיננסי רב, ספציפית בתחום הנדל"ן. הבאתי גם היכרות עם שוק ההון והמערכת הבנקאית בארץ ובחו"ל, כל אלה תרמו להובלת המשך התפתחות החברה באסטרטגיה ובמדיניות שהתוותה והחלה כבר".

- איך אתה מסכם את השנה שהייתה?

"כניסה של מנכ"ל חדש לחברה בהרבה מקרים מאופיינת בהאטת תהליכים, בחינות של אסטרטגיות והתאמות לסגנון העבודה ותפיסת העולם של המנכ"ל הנכנס.

"במקרה שלנו, לאור הניסיון הספציפי הרלוונטי שהבאתי איתי, הצוות המצוין הקיים בחברה והסינרגיה שבעבודתנו המשותפת, הייתה לנו שנה מצוינת, שנה של תנופה, שנה של עשייה מרובה. מתחילת השנה ועד היום, החברה רכשה ארבעה נכסים חדשים לפורטפוליו הנכסים המניבים שלה ובכך חיזקה את בסיס פעילות הליבה שלה ומנגד, החברה מימשה שני נכסים שנרכשו בעבר ולהערכת החברה מיצו את הפוטנציאל שלהם. בשוק הישראלי מצאנו הזדמנויות השקעה מצוינות, וגם בשוק האמריקאי אנחנו רואים הזדמנויות יפות, כאשר במקביל שיפרנו את תוצאות הנכסים אשר רכשנו בארה"ב במהלך שנת 2016".

- מה תאחל לעצמך לשנה הבאה?

"להמשיך להוביל את החברה להצלחות, למצוא ולנצל הזדמנויות השקעה מעניינות, להמשיך לצמוח ולהתפתח והכל בזהירות ראויה ובהתאם ליכולות התזרים של החברה".

דניאל לבנטל / צילום: אייל פרידמן
 דניאל לבנטל / צילום: אייל פרידמן

"להתמודד עם נושאים כמו כוח-האדם וביורוקרטיה משפטית"

אורי פדרמן, מונה השנה למנכ"ל לנדוור

- איך הגעת לתפקיד?

"אני פעיל בחברה המשפחתית שלנו ברמות שונות כבר 10 שנים. במהלכן הייתי מעורב בעסקים נוספים שבבעלותנו וגם ניהלתי במשך שנתיים מיזם מסחר מקוון שהקמתי ביחד עם שותף".

- איך אתה מסכם את השנה?

"היא הייתה מאוד מאתגרת ומחשלת. חווינו קשיים גדולים בנושאי תקינה ויבוא וזה היה משהו שמאוד הכביד על ההתפתחות של חלק מהעסק. מצד שני, זה גרם לנו להיות מפוקסים יותר ובמידה מסוימת אפילו טובים יותר. היו לנו המון הישגים משמעותיים הן בנושא שיפור וייעול המערכת בכל המחלקות, והן בנושאים שיווקיים שכוללים שיתופי פעולה אסטרטגיים שלוקחים אותנו למקומות שהחברה אף פעם לא הייתה בהם. בנוסף, אנחנו עובדים על פיתוח של מספר מוצרים חדשים שיפתחו לנו הזדמנויות משמעותיות שלא היינו בהן בעבר. הדבר הכי חשוב שהפנמתי חזק יותר השנה הוא להקפיד להקיף את עצמך באנשים טובים. אני תמיד אומר בכל מפגש בחברה שלא משנה מה סוג העסק, האנשים זה מה שעושה אותו. לכן אנחנו חייבים את האנשים הטובים ביותר אצלנו. לשמחתי הצוות היום מוכיח את זה, ויש לנו אנשים ברמה גבוהה".

- מה הקשיים העיקריים שנתקלת בהם השנה?

"לי באופן אישי הכי קשה נושא כוח-האדם וביורוקרטיה משפטית. אני איש של אנשים, ולצערי יש פעמים שכמה שאתה משקיע בעובדים ומנסה שיהיה להם הכי טוב, והם לא מעריכים את זה. לעתים זה אפילו צובט ברמה האישית. ביורוקרטיה משפטית זה גם משהו שאני לא ממש אוהב להתעסק איתו, אבל כל מי שמנהל פעילות משמעותית היום חייב להיות מאוד ערני לדבר הזה, כי אחרת זה מתנקם בך".

- מה האתגרים הכי גדולים שלמדת להתמודד איתם?

"יש אתגרים אדירים שנובעים הן מהאחריות הגדולה של ניהול חברה "משפחתית" שבה 60 עובדים, והן מהצורך לחשוב איך להמשיך לגדול בשווקים מאוד תחרותיים. כמנכ"ל בחברה שכזו אתה לעתים משמש גם כמנהל שיווק, מנהל כוח-אדם, משפטן, חצי פסיכולוג, אחראי על חדשנות וכמובן תפעול של כל העסק יחד על-מנת שימשיך להתקדם קדימה. במקרה שלנו האתגר נובע גם בגלל המותג הזה שנקרא 'לנדוור', שבקרוב מאוד יחגוג 100 שנה. הזכות להיות חלק ממנו, והצורך להמשיך ולמנף אותו למקומות חדשים הוא כמובן אתגר ענק, אבל גם אחריות גדולה".

- ובארוחת החג המשפחתית תדברו על החברה?

"אמנם בהגדרה החברה היא משפחתית, מה שיוצר קונוטציה לכך שכל המשפחה עובדת יחד, אבל ביומיום אני עובד בעיקר עם אחי יוני, שמשמש כסמנכ"ל.

"לשמחתי אנחנו מסתדרים מצוין ואני סומך עליו ב-100%. המבחן לדעתי זה שגם אם הוא לא היה אחי, הייתי רוצה להיות שותף שלו. בארוחות המשפחתיות אנחנו מן הסתם מדברים לפעמים גם על עסקים, אבל לא רק".

- מה תאחל לעצמך לשנה הבאה?

"קודם כל בריאות, שזה הכי חשוב. מעבר לזה אני מאחל להמשיך לקום בבוקר עם חיוך ולעשות דברים שאני נהנה מהם. כמו שאני מכיר את עצמי, אם לא הייתי נהנה מזה לא הייתי עושה עבודה טובה וכנראה שגם לא מצליח להתמיד לאורך זמן. חג שמח לכולם!". 

אורי פדרמן/ צילום: שוקה כהן
 אורי פדרמן/ צילום: שוקה כהן

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988