ביה"ד ביטל את הפיטורים בנגב קרמיקה; הצדדים יקיימו מו"מ

(עדכון) - בית הדין הורה לצדדים שמעורבים במשבר - להסתדרות, לעובדים ולהנהלת החברה - לא לנקוט בתקופה זו מהלכים חד-צדדיים

נגב קרמיקה ירוחם  / צילום: איל יצהר
נגב קרמיקה ירוחם / צילום: איל יצהר

בית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע הורה היום (א') לבטל את מכתבי הזימון לשימוע לפני פיטורים של עובדי נגב קרמיקה, וזאת עד ל-30 לחודש, המועד שבו יערך דיון נוסף על תוכנית ההבראה של נגב קרמיקה.

בית הדין הורה לצדדים שמעורבים במשבר - קרי להסתדרותלעובדים ולהנהלת החברה - לא לנקוט בתקופה זו מהלכים חד-צדדיים. עוד נקבע כי הצדדים יקיימו בשבועיים הקרובים משא-ומתן בקשר לתוכנית הנהלת נגב קרמיקה להבראת החברה, וזאת על רקע הפסדים בהיקף של כ-2 מיליון שקל מדי חודש. בתקופה זו המפעל יישאר סגור.

נשיא בית הדין, השופט שמואל טננבוים, נתן את החלטתו בנושא לאחר שמוקדם יותר היום הוא הציע מתווה זה להנהלת המפעל, להסתדרות ולעובדים. ההסתדרות והעובדים דחו את ההצעה וביקשו מבית הדין לתת החלטה.

נזכיר כי הנהלת מפעל נגב קרמיקה הודיעה ביום שישי על סגירתו ועל פיטורי 140 מעובדיו, עקב הפסדים תפעוליים כבדים. בעקבות ההודעה נפגשו ראשי הערים דימונה וירוחם עם ראשי המפעל, בניסיון למצוא פתרון שימנע את פיטורי העובדים.

"לא נקבל את הצעד החד-צדדי והברוטלי של הודעת פיטורים וסגירת המפעל במפתיע, יום לאחר החג וערב שבת. על הנהלת נגב קרמיקה להתעשת, למשוך את מכתבי הפיטורין ולשוב לשולחן המשא-ומתן", מסר אתמול יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. "כל התייעלות תיעשה אך ורק בדרך של הידברות. אני מאמין כי בית הדין לעבודה יקבל את בקשת ההסתדרות לצו מניעה שימנע את המהלך הכוחני של הנהלת נגב קרמיקה".

יו"ר ועד העובדים במפעל, יעקב צרפתי, אמר: "יש הרגשה רעה, כולם פה מופתעים מהמהלך שלהם, הם דרשו מהסתדרות וממני 34 עובדים, עכשיו 108 קיבלו מכתב על הפסקת עבודה. גם אנחנו רוצים לייעל, משהו פה לא נראה לי, זה לא הגיוני. העובדים כועסים ומתוסכלים, מדובר באנשים שאין להם לאן ללכת ואין להם כוח, הם מבוגרים לקראת פנסיה. מנסים להפעיל עלינו לחץ, יש הסכמים חתומים אנחנו מקווים שימצא פתרון".

במכתב ששלח לעובדים אורי גלבוע, מנכ"ל קבוצת נגב שרכשה את המפעל לפני כחצי שנה, נכתב: "ניסינו בכל דרך להציל את המפעל, אך לצערנו, לא קיבלנו את שיתוף הפעולה הנדרש מצד ההסתדרות וועד העובדים, ולכן אבדה תקוותנו".

צרו איתנו קשר *5988