אבי מוטולה | לפני כולם

נגב קרמיקה תובעת מיליונים מהמנכ"ל לשעבר מוטולה

החברה תובעת 46 מיליון שקל מהמנכ"ל לשעבר אבי מוטולה ומגורמים נוספים ■ לפי כתב התביעה, "נתגלו אי-סדרים חשבונאיים משמעותיים" בתקופת ההנהלה הקודמת

אבי מוטולה / צילום: תמר מצפי
אבי מוטולה / צילום: תמר מצפי

נגב קרמיקה, שבבעלות קרן ההשקעות ויולה, הגישה היום (ה') לבית המשפט המחוזי מרכז תביעה על סך 46 מיליון שקל נגד מנכ"ל החברה לשעבר, אבי מוטולה, ונגד גורמים נוספים שלטענת החברה "פעלו במשותף כדי להונות את נגב קרמיקה וליטול לעצמם את כספיה". יש לציין כי התביעה מתייחסת לתקופת ההנהלה הקודמת של החברה.

מוטולה, מהנתבעים המרכזיים, כיהן כמנכ"ל נגב קרמיקה בין 2007 ל 2015, ובחלק מהתקופה שימש גם כמנכ"ל חברת-האם אפריקה תעשיות, שבבעלות אפריקה ישראל של לב לבייב.

במארס 2015 פוטר מוטולה, ואז - כך לפי כתב התביעה - "נגב קרמיקה גילתה אי-סדרים חשבונאיים משמעותיים שבהם היה מוטולה מעורב".

בין הנתבעים גם אביהו איבשיץ, ששימש בתפקיד סמנכ"ל כספים ופיתוח עסקי בנגב קרמיקה והיה בעל זכות חתימה ודירקטור בחברה. בעקבות החשדות לאי-הסדרים, הנהלת החברה החליטה לפטר גם אותו.

התביעה הוגשה על-פי דרישת הבנקים מקרן ויולה, שהיא הבעלים של נגב קרמיקה מזה כחצי שנה. בנגב קרמיקה הסבירו כי "כפי שהחברה מחויבת ללקוחותיה, לספקים שלה ולקהל עובדיה - היא מחויבת לרדוף ולתבוע גורמים שהסבו לה נזק".

נגב קרמיקה צירפה לכתב התביעה גם הודעה של רשות ניירות ערך מתחילת מארס השנה, לפיה נמצאה תשתית ראייתית להגשת כתבי אישום נגד מוטולה ואיבשיץ בחשד לעבירות על חוק ניירות ערך. "מוטולה ואיבשיץ פעלו בנגב קרמיקה כבשלהם", נטען בכתב התביעה, שהוגש בידי עורכי הדין מעין שגיא ויעל מושקוביץ. "השניים פעלו כדי לגזול את כספיה של נגב קרמיקה".

בכתב התביעה נטען כי השניים חברו לאנשי עסקים נוספים, תוך הסתרת מידע מנגב קרמיקה, והעבירו להם ולחברות שבשליטתם כספים השייכים לנגב קרמיקה - מבלי שהחברה קיבלה על כך תמורה.

התביעה נוגעת, בין השאר, להליכים הקשורים לתכנון ולהקמת המפעל ליצור אריחי פורצלן שבירוחם, שעלה לפני כשבועיים לכותרות בעקבות החלטת קרן ויולה לסגור אותו ולפטר את 140 עובדיו.

כתב התביעה מגולל התנהלות המיוחסת לאיבשיץ ולמוטולה במסגרת תהליכי הרכש של מכונות ייצור שיוטמעו במפעל שבירוחם. על-פי הנטען, סכומי כסף גדולים שהוצאו לכאורה לטובת רכש של מכונות - מבלי שמכונות אלה סופקו כלל. כספים אלה הועברו לחברת קלרט שבבעלות איש העסקים משה צוק, שהוא הבעלים של מספר חברות שפועלות בתחום השיש.

עם פיטוריהם של איבשיץ ומוטולה, כך לטענת נגב קרמקיה, נמצאו 3 העברות כספיות בסך כולל של 740 אלף אירו מהחברה לחברת קלרט וזאת - כשצוק או החברה שלו לא היו מעורבים כלל בתהליך בחירת המכונות, רכישתן או הליכים אחרים הקשורים לכך. צוק, יש לציין, הוא בין הנתבעים בתיק זה, ובכתב התביעה נטען כי "קלרט וצוק מעולם לא היו מעורבים ברכישת המכונות למפעל".

עוד נטען בתביעה כי סכומי כסף בסך כולל של 9.5 מיליון דולר הוצאו מנגב קרמיקה על רכש של מכשירים ומכונות שלא סופקו מעולם: "כלל החברות שמהן 'רכשה' נגב קרמיקה את אותם מוצרים פועלים בתחום השיש - למרות שמפעל נגב קרמיקה לא מעבד אריחי שיש אלא מייצר אריחי פורצלן (...) כך, מיליוני דולרים הוצאו מקופת החברה ללא כל בסיס להוצאתם, עבור מוצרים שלא נדרשו לחברה ולא התקבלו בה".

התקשרויות בעייתיות

כתב התביעה מגולל שורה של התקשרויות בעייתיות בין נגב קרמיקה שבתקופת מוטולה ואיבשיץ גם עם חברת סנטרל, על רכישת חלקי חילוף למכונות ליטוש בסך כולל של כ-2 מיליון דולר. מוצרים אלה, כך נטען, לא סופקו מעולם לחברה, זאת בעוד שחלק מחלקים אלה נרכשו כבר במסגרת הליכים אחרים בידי הנהלת המפעל מחברה איטלקית - כך שכל התקשרות עם סנטרל הייתה מיותרת. טענות דומות יוחסו בנוגע להתקשרות נגב קרמיקה עם חברות כמו וארול וקרמיק קולקשן.

נגב קרמיקה תובעת מיליוני שקלים גם על הוצאות ששולמו בתקופת ההנהלה הקודמת על השתתפותה בתצוגות בחו"ל - שכלל לא התקיימו.

כלל הפרשיות לכאורה, שעולות מכתב התביעה, מסתכמות לסכום של כ-46 מיליון שקל. נגב קרמיקה מבקשת מבית המשפט לחייב את צוק, איבשיץ ואת מוטולה בהחזרת הכספים, בתוספת ריבית והצמדה, ולשלם את ההוצאות המשפטיות הנלוות.

בימים אלה מפעל נגב קרמיקה בירוחם נתון במשבר עמוק, בשל הקושי של המפעל להתחרות עם מוצרים מיובאים ממדינות כטורקיה, איטליה וסין. בשל מחלוקת עם ועד העובדים וההסתדרות על תוכנית הבראה שהציגה, נסגר המפעל בירוחם, שהינו פחות מ-15% מפעילות החברה. 

בשבוע וחצי האחרונים הנהלת החברה נדרשה לקיים משא-ומתן עם נציגות העובדים וההסתדרות, וזאת בהוראת בית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע. לפי שעה, אין פריצת דרך במשא-ומתן ודיון על מצב החברה צפוי להתקיים בבית הדין לעבודה ביום שני הקרוב.

אבי מוטולה, לשעבר מנכ"ל נגב קרמיקה ואפריקה תעשיות, סירב להגיב לדברים וטען כי אינו מכיר את כתב התביעה.

צרו איתנו קשר *5988