הצעה חדשה: פטור מלא מדמי טיפול לעסקים חדשים

מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה מקדם פטור מתשלום דמי טיפול ארגוני לעסקים קטנים ■ עסקים רבים מתלוננים על ארגונים יציגים שגובים בצורה אגרסיבית, על היעדר תמורה הולמת ועל שיוכם הכפוי של עסקים לאחד מהארגונים היציגים

רן קויתי / צילום: ליאור מזרחי
רן קויתי / צילום: ליאור מזרחי

פטור מלא מתשלום של דמי טיפול ארגוני לכל עסק שמעסיק פחות מ-10 עובדים ולכל עסק למשך 5 שנים מיום הקמתו - כך מציע מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, רן קויתי, ליו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אלי אללוף.

ההצעה של קויתי, שנתמכת בידי הנהלת המשרד ובידי השר, אלי כהן הוגשה לאללוף היום (ב') וזאת על רקע וויכוחים שהסעירו במהלך השנה האחרונה את דיוני הוועדה בנושא, בייחוד בשל התנגדותם הנחרצת של הארגונים היציגים בענפי התעשייה והמסחר.

הארגונים היציגים גובים מבעלי עסקים דמי טיפול על פי חוק, בתמורה לשירותי ייצוג מול רגולטורים ורשויות המדינה. חלק מהארגונים היציגים התרעמו בשל הכוונה לפטור עסקים מתשלום דמי טיפול, בטענה שבכך המדינה תגרום לפירוקם ובאופן שמגזרים שלמים בעסק יוותרו בלי ייצוג הולם. זאת בזמן שבכוחם של מוסדות וגופים גדולים לשכור שירותי לובינג שיקדמו את ענייניהם אל מול המחוקקים והרגולטורים.

סדרה של דיונים שהתקיימו על הנושא בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת הסתיימו עד כה בלי תוצאה.

הפנייה של מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה לוועדת העבודה והרווחה, נעשתה בעקבות הצטברות תלונות רבות של עסקים. לפיהן, ארגונים יציגים גובים מהם דמי הטיפול בצורה אגרסיבית, על היעדר תמורה הולמת על תשלומים המשולמים להם ועל שיוכם הכפוי של עסקים לאחד מהארגונים היציגים.

"ראוי כי החברות בארגוני המעסיקים תהיה וולונטרית, וארגונים יתחרו על העסקים באמצעות מתן שירותי אטרקטיביים", כתב קויתי לח"כ אללוף במכתב שהגיע לידי "גלובס": "במצב הנוכחי, שבו החברות בארגונים היא חובה על פי חוק, אני סבור לכל הפחות שיש להסדיר את אופן גביית הכספים, לשפר את רמת השירות שמוגש לעסקים ולייצר מסלולי הקלות לעסקים קטנים וחדשים שעבורם כל הוצאה היא נטל כלכלי שמעכב את צמיחת העסק".

הארגונים היציגים במשק גובים את דמי הטיפול מהעסקים השונים בהתאם לגודלם ולמספר העובדים שהם מעסיקים, וזאת בסכומים שנעים בין כמה מאות שקלים לכמה אלפי שקלים מדי שנה לכל עסק.

במסגרת הדיונים שהתקיימו בשנה האחרונה בכנסת, הגיש ד"ר שלומי פריזט חוות דעת שגיבש עבור הארגונים העסקיים וממנה עולה כי מתן פטור מתשלום דמי טיפול לעסקים שמעסיקים עד עשרה עובדים יאפשר ליותר מ 70% מהעסקים במשק להימנע מתשלום דמי טיפול, באופן שיפגע ביכולות הייצוג של המגזרים השונים. פריזט הזהיר במסגרת חוות הדעת שחיבר כי מצב זה יוביל לקריסתם של רבים מהארגונים היציגים שפועלים כיום במשק.

צרו איתנו קשר *5988