גם גימלאי שירות המדינה ייהנו מההחלטה להעלאת שכר השרים

בכך הם מצטרפים אל השרים, סגני השרים, היועמ"שים וראשי הרשויות ■ המשמעות: היקף המחויבות האקטוארית של ההחלטה יגיע למאות מיליוני שקלים

משה גפני / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
משה גפני / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עוד מאות נהנים מהעלאת שכר סגני השרים: גמלת הפנסיה החודשית שמקבלים 531 גמלאים שעבדו בשירות המדינה, תועלה בעקבות העלאת שכר סגני השרים על-ידי ועדת הכספים של הכנסת, כך עולה מבדיקת "גלובס".

בסך-הכול למעלה מאלף איש מקבלים החל מהחודש תוספות שכר ופנסיה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים לשנה, בזכות העלאת שכר השרים וסגני השרים בשבוע שעבר. היקף המחויבות האקטוארית שיוצרת ההחלטה עשוי להגיע למאות מיליוני שקלים. חמורה לא פחות העובדה ששום אומדן כספי מקצועי לא הוצג לחברי הכנסת בעת שקיבלו את ההחלטה. הנתון היחיד שעלה בעת הדיון הקצר בהחלטה היה שעלותה התקציבית צפויה לעמוד על לא יותר מ-2 מיליון שקל, נתון המבוסס על מצג השווא כאילו מהעלאת השכר ייהנו 22 שרים ו-7 סגני שרים בלבד. על פי פרסום הבוקר ב"ממון" גם ראשי רשויות מקומיות וסגני ראשי רשויות צפויים להעלאת שכרם באלפי שקלים, כתוצאה מהעלאת שכר סגני השרים. בנוסף, וכפי שנחשף ב"גלובס" בשבוע שעבר - ייהנו מהעלאת השכר 75 שרים לשעבר ואלמנות שרים לשעבר ו-17 בכירים בשירות המדינה ששכרם צמוד לשכר סגני השרים. 

מי עוד נהנה
 מי עוד נהנה

כזכור, ב-15 בינואר אישרה ועדת הכספים החלטה שלפיה שכר השרים יושווה לשכר היסוד של יו"ר האופוזיציה, ויועלה מ-39,236 שקל לחודש ל-44,223 שקל החל ממשכורת חודש ינואר. בנוסף החליטה הוועדה שהחל מ-2019, שכרם של השרים יוצמד למדד השכר הממוצע במשק. במקביל החליטה הוועדה ששכרם של סגני השרים, יושווה לשכר היסוד של חברי הכנסת, ויעלה מ-35,993 שקל ל-39,149 שקל.

כאמור, החל מינואר 2019, שכרם של ראש הממשלה, השרים וסגני השרים יוצמד גם הוא למדד השכר הממוצע במשק החל מ-2019, במקום למדד המחירים לצרכן כפי שהיה נהוג עד כה. הנימוק להחלטה היה כי היא באה לתקן עיוות שנוצר בעקבות ההבדלים בין שיטות ההצמדה של שכרם של חברי הכנסת והשופטים לבין שכרם של ראש הממשלה, השרים וסגני השרים.

בעקבות ההחלטה יזם גם מנכ"ל האוצר שי באב"ד מהלך של העלאת שכר למנכ"לי משרדי הממשלה ב-4,000 שקלים לחודש, אך המהלך מתעכב בינתיים כיון ששר האוצר לא הסכים להגיש את הצעת ההחלטה. בדיקת "גלובס" העלתה כי מהעלאת השכר שמציע באב"ד ייהנו מנכ"לים, מוקבלי מנכ"לים, יועצי משפטיים בכירים ששכרם צמוד למנכ"ל ובכירים המועסקים בחוזים אישיים שבחוזה ההעסקה שלהם נכתב כי שכרם צמוד לשכר מנכ"ל.

בעת הדיון בוועדת הכספים אמר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, כי הוא חש מתוסכל מהתנהלות חברי הכנסת בישיבה וכי "אני היחיד שלא נוהג פה בפופוליזם. יש פה החלטה מתבקשת וכולם מבינים את זה, אבל זה נוח לתקוף אותה". היועצת המשפטית לוועדת הכספים, שגית אפיק, שתמכה בהחלטה הסבירה כי ועדה שטיפלה בנושא בעבר המליצה שחבר כנסת מן השורה לא ישתכר יותר משר, על מנת לשמור על היררכיה שלטונית.

כאמור, בשום שלב בדיון לא נדונה כלל סוגיית הצמודים לשכר סגני השרים והשרים ששכרם יעלה בעקבות ההחלטה. 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988