שחקן מעו"ף: מה לעשות כשהציבור רוכש כל מה שבא ליד?

מספרי הגיוסים חסרי תקדים ביחס לשנים האחרונות, אך למרות זאת, המעו"ף לא באמת מתקדם - בטח בהשוואה לניו-יורק ■ גם השבוע ניתן לצפות לתשואת חסר

בורסת תל-אביב  / צילום: רויטרס - Baz Ratner
בורסת תל-אביב / צילום: רויטרס - Baz Ratner

בסקירתנו האחרונה, הערכנו כי למרות שאנו משוכנעים ביחס להתקדמות ופריצת שיאים בוול סטריט, הרי שהמעו"ף ישתרך מאחור ולא ירשום התקדמות אף קרובה לנעשה מעבר לים. מנינו מספר סיבות לכך ובראשן מימוש מצד מוסדיים ובעלי עניין, ובהתאם הצענו אסטרטגיה המניחה דשדוש מוחלט בשבוע הקרוב/החולף. כבר ביום המחרת ניתן היה לראות כי המעוף לא שש לבצע תנועה כלשהי, והדבר בלט בהמשך - עת ארה"ב המשיכה מעלה ואילו אנו פשוט נעצרנו, בתשואה מקסימאלית לאסטרטגיה יממה לפקיעה שכבר חצתה את ה-40%.

השבוע הדברים מקבלים משנה תוקף בשני צידי המשוואה. הציבור שועט קדימה ורוכש מכל הבא ליד, עם גיוס בלתי נתפס בחודש החולף של של כ-3.5 מיליארד שקל. באופן מדהים, החלק הארי - כ-1.7 מיליארד לערך - מופנה לאפיק המנייתי. אלו מספרים חסרי תקדים ביחס לשנים האחרונות ומבלי לשאול מה השתנה הפעם צריך לעמוד על העובדה כי למרות זאת המעוף לא באמת מתקדם, בטח לא בהשוואה לטירוף בניו-יורק. המדד לא מתקדם משום שבצד השני, מוסדיים מוכרים מכל הבא ליד - וההערכות הן כי החשיפה המנייתית של מוסדיים, לרבות בעלי עניין, קטנה מתחילת השנה ב-2-2.5 מיליארד שקל. בתווך נמצאים הסוחרים - שעושים הרבה רעש אבל לא מייצרים מגמה - וכך אנו מקבלים שוב איזון מוחלט.

אם היו שחקני המעוף בשוק - האיזון מזמן היה מופר והיינו מקבלים ירידה. היות והכותבים רחוקים ממצבת כתיבות מלאה, או אפילו קרוב לכך, ועם מעט נכס בסיס אנו מביטים בעיקר מהצד. היה ותהא הזדמנות אורגנית ללבות ירידה מרמת 1540 ל-1530 תהיו בטוחים שהעניין יתממש אך מעבר לכך אין באמת יכולת השפעה בחודש הנוכחי.

מכאן שגם השבוע ניתן לצפות לתשואת חסר, ודווקא העלייה הנוכחית במדד מזמנת עבורנו הזדמנות ביצוע כתיבה מהירה. במדד הנוכחי (1556 נכון לזמן כתיבת שורות אלו) מוטב לבנות על פוזיציה המניחה דשדוש או ירידה קלה: כתיבת CALL 1550 שבועי קניית CALL 1550 פברואר. המצב הבעייתי היחיד הוא נפילה אלימה במדד, בדגש על גאפ בוקר, שאחרת בכל תרחיש אחר מדובר על רווח מהיר למדי בטווח של 1540 - ועד בכלל.

כיוון שתיקון אלים אינו מחכה מעבר לפינה בת"א - מהטעם הפשוט ששום תיקון של ממש אינו מעבר לפינה בוול סטריט - ניתן להניח כי הסבירות לתנועה מפתיעה מטה נמוכה עד לא קיימת בימים הקרובים, ולכן השימוש באופציה השבועית שכל כולה שחיקה - בטח אם נשקלל במשוואה אופציית הגנה חודשית בחודש שטרם החל.

אתר שחקן מעו"ף הוא אתר כלכלי-פיננסי, העוסק בניתוחים ודעות בכל תחומי שוק ההון לרבות נגזרים. ניתן לקבל באתר חוות-דעת חינם מטעם אנשי מקצוע וכן להחליף דעות עם אלפי גולשים.

צרו איתנו קשר *5988