ו' הכלכלה אישרה: איסור עמלת רכישה מקוונת לכרטיסי קולנוע

הוועדה אישרה את הצעת החוק של ח"כ זנדברג למרות התנגדות רשתות הקולנוע ■ ההצעה אושרה לקריאה ראשונה, אך היו"ר כבל אמר כי הוא מקווה שבין הקריאה הראשונה לקריאה השנייה והשלישית תימצא פשרה מוסכמת

חברת הכנסת תמר זנדברג / צילום: שאטרסטוק
חברת הכנסת תמר זנדברג / צילום: שאטרסטוק

למרות התנגדות עזה מצד רשתות הקולנוע, אישרה מוקדם יותר היום (ג') ועדת הכלכלה של הכנסת, לקריאה ראשונה, את הצעתה של ח"כ תמר זנדברג, לתקן את חוק הגנת הצרכן ולאסור על גביית עמלה ברכישת כרטיסי קולנוע בעסקאות שמבוצעות באינטרנט.

האם המשמעות היא שאותה עמלה, בגובה של כארבעה שקלים תגולם במחירי הכרטיסים? יצוין כי בסופי שבוע בעיקר מרבית רכישות הכרטיסים לקולנוע מבוצעות באינטרנט. הצעת החוק מבקשת שלא לאפשר גבייה עבור שירות כזה. עוד נזכיר כי עמלות על קניות באינטרנט קיימות זה שנים על רכישה של כרטיסים למופעים או למשחקי ספורט דרך משרדי הכרטיסים.

מנהלת השיווק של יס פלנט, ליעד קרימברג, ביקשה להציג הצעת פשרה ואמרה כי רכישת כרטיס באינטרנט מאפשרת להגיע מהבית ישר למקום שמור באולם, מבלי לעבור בקופה - ועל הנוחות הזו נגבית עמלה. "אנחנו מוכנים לאפשר ללקוח לקנות, גם בקופה וגם באינטרנט, כרטיס ללא שמירת מקום ואם הוא ירצה שמירת מקום הוא יצטרך לשלם על כך גם בקופה וגם באינטרנט", אמרה. סמנכ"לית השיווק הבינלאומי של סינמה סיטי, אילה שפירא, אף ציינה כי היום 65% מהלקוחות קונים כרטיסים בקופה וההצעה תאפשר לצרכן לבחור אם לחסוך את שירות הנוחות או לא.

היו"ר כבל וח"כ זנדברג התנגדו בתוקף להצעה, וח"כ זנדברג אמרה: "אתם מוכנים להרע את השירות לכל הציבור ולו רק בשביל להמשיך לגבות את העמלה הזו, שבמאה ה-21 ללא ספק עבר זמנה ובטל קורבנה". היו"ר כבל הוסיף: "זה שיש עוד מקומות שגובים עמלה באינטרנט זה לא אומר שצריך לחזק את המגמה הזו". הוא הסביר כי אפילו הבנקים לא גובים עמלות עבור שירות באינטרנט, והזהיר כי הצעה כזו יכולה להוביל לכך שעוד גופים יאמצו אותה. קרימברג אמרה בתגובה כי אם הצעת החוק תעבור אז היא תפגע בצרכנים כי המחיר שכולם משלמים יעלה.

מנכ"ל סינמה סיטי, אבי אדרי, אמר כי העמלה קיימת בעל העולם ולא מדובר בישראבלוף "אנחנו חלק מתעשייה בינלאומית שמתנהלת בצורה הזו, המודל העסקי שלנו בנוי על זה ואם לא נוכל לקחת את העמלה הזו נהייה בחיסרון. אנחנו לא מסוגלים להתמודד עם המפיצים הגדולים כמו דיסני והאחים וורנר", אמר. ראש הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, מיכאל אטלן, אמר כי הרשות כבר הגדירה את ההתנהלות הזו כסחר לא הוגן, אולם לא הצליחה לקדם את ההצעה בממשלה כי לא הייתה בטוחה שזה יביא להורדת מחירים.

ההצעה אושרה לקריאה ראשונה אך היו"ר כבל סיכם את הישיבה ואמר כי הוא מקווה שבין הקריאה הראשונה לקריאה שנייה ושלישית תימצא פשרה ראויה. הוא הוסיף כי אין הצעת חוק שלא נשמע בה איום שהיא תביא לעלייה דרמטית של המחירים, ולמרות זאת אין בכוונתו לאפשר מצב של פריצת הסכר כך שמחר חברות נוספות יגבו עמלות בעסקאות באינטרנט.