מאסק: "לא מכיר את קורטיקה"; מקורבים: "קשר לאורך תקופה"

היזם הכחיש הערב בטוויטר כי נערכים מגעים בדבר שיתוף פעולה טסלה לחברת הסטארט-אפ הישראלית, אך גורמים המקורבים מאוד לנושא אומרים כי החברות עומדות בקשר זה זמן, ביוזמתה של טסלה ■ מאסק טוען כי כלל לא שמע על החברה הישראלית, אך מדובר באחד הסטארט-אפים הבולטים בתחום הרכב האוטונומי שבו הוא פועל - כולל השקעה מסמסונג ושיתוף פעולה עם פולקסוואגן

אילון מאסק /צילום: מייק בלייק, רויטרס
אילון מאסק /צילום: מייק בלייק, רויטרס

היזם אלון מאסק המבקר בישראל השבוע, מכחיש את הדיווח ב"גלובס" ולפיו ביקורו קשור לשיתוף פעולה מתהווה בין טסלה שבראשה הוא עומד לבין הסטארט-אפ המקומי קורטיקה. "זה לחלוטין לא נכון, אפילו לא שמעתי על קורטיקה. רק לקחתי את הילדים שלי לחופשת אביב כדי לראות אתרים היסטוריים בישראל ובירדן", כתב מאסק הערב (ג') בטוויטר. מוקדם יותר הכחישה גם דוברת טסלה את המגעים.

ואולם, גורמים המקורבים מאוד לנושא אומרים הערב שקורטיקה אכן נמצאת במגעים עם טסלה. לדבריהם, הם מתקיימים כבר זה זמן, ונוצרו ביוזמת החברה האמריקאית, שהתעניינה באפשרות לשתף פעולה עם קורטיקה, להשקיע בה ואף לרכוש אותה. השיחות לא הבשילו עד כה לעסקה, וקורטיקה עצמה סירבה להתייחס אליהן.

הכחשת פרסומים בדבר מגעים הנמצאים בהתהוות, לפני שידוע אם תושלם עסקה וכיצד, אינה פרקטיקה זרה לחברות ענק רב-לאומיות. בחודשים האחרונים, לדוגמה, הכחישה ענקית הזרמת המוזיקה ספוטיפיי דיווחים ולפיהם היא מתכננת להתחיל לפעול בישראל. ההכחשות פורסמו אף ימים ספורים לפני שספוטיפיי השיקה את השירות בארץ, וככל הנראה היוו מנוף לחץ על אקו"ם, כל עוד נמשך המשא ומתן בין הצדדים על תמלוגים לאמנים.

האפשרות שמאסק ואנשיו אכן לא שמעו מעולם על קורטיקה נראית בלתי סבירה - לא רק לאור דברי הגורמים, אלא גם לאור העובדה שמדובר באחד הסטארט-אפים הבולטים בישראל בתחום הרכב האוטונומי, שטסלה היא אחת ממפתחותיו, ובעל נוכחות משמעותית בזירה הבינלאומית.

קורטיקה, שהוקמה לפני כעשור, עוסקת בפיתוח למידת מכונה בלתי מונחית שתדע להבין את סביבת הרכב ולזהות אובייקטים שונים בזמן נהיגה. היא גייסה יותר מ-70 מיליון דולר משורה של משקיעים בולטים, ובהם סמסונג והמיליארדר ההונג קונגי לי קא-שינג. הטכנולוגיה שלה כבר משולבת בשבעה דגמי אבטיפוס של יצרניות רכבים אוטונומיים, ולאחרונה נודע כי גם קבוצת פולקסווגן תאמץ את הטכנולוגיה שלה.

למאסק היכרות מוקדמת עם הטכנולוגיה הישראלית בתחום הרכב האוטונומי: לפני שנתיים הוא ביקר בישראל בחשאי, וצפה בהדגמות של חברת מובילאיי במטרה לשלב את הטכנולוגיה במכוניות של טסלה. מספר חודשים בלבד לאחר הביקור רכב של טסלה היה מעורב בתאונה קשה, אשר בעקבותיה החברה ערכה מספר שינויים, וביניהם הפסקת שיתוף הפעולה עם מובילאיי.

בביקורו בישראל נועד מאסק עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לדברי נתניהו בוועידת הנגב, הפגישה נמשכה כשעתיים והשניים שוחחו על טכנולוגיות עתידיות, ובהן רכבים אוטונומיים והאפשרות להפיק אנרגיה נקייה בנגב. נוסף על כך, היזם אכן בילה בישראל: בין היתר הוא העלה לאינסטגרם תמונות מפאבים בירושלים וממצדה.

צרו איתנו קשר *5988