המסחר בוול סטריט נסגר בעליות; הדאו ג'ונס עלה כמעט ב-1%

בורסות ניו-יורק ננעלו במגמה שלילית בסוף השבוע על רקע המתיחות הגיאו-פוליטית העולמית • מחירי הנפט בירידה

סוחרים בוול סטריט/ צילום: רויטרס
סוחרים בוול סטריט/ צילום: רויטרס

בורסות וול סטריט נסגרו היום (ב') במגמה חיובית, זאת לאחר הנעילה השלילית בסוף השבוע ועל רקע המתיחות הגיאו-פוליטית העולמית. התנודות בטרום המסחר בניו-יורק מגיעות על רקע מגמה מעורבת ברוב המדדים מעבר לים במהלך יום המסחר  לאחר התקיפה בסוריה שהתרחשה בלילה שבין שישי לשבת, במהלכה ארה"ב, צרפת ובריטניה הנחיתו מהלומת טילים על שלוש מטרות בסוריה, כגמול על השימוש בגז רעיל שעשה משטר אסד נגד אוכלוסייה אזרחית בדומא, לא הרחק מדמשק, לפני פחות משבוע. באותה התקפה נספו כ-40 אנשים, לרבות משפחות עם ילדים שנחנקו למוות בעת שחסו במקלטים.

 

בנאום קצר לאומה אמר טראמפ, כי הפעולה כבר נמצאה בעיצומה בעת נאומו, שהחל ב-4 לפנות בוקר. "(השימוש בגזים רעילים) אינו פעולה של בן אנוש", אמר טראמפ. "אלה פשעים של מפלצת".

נשיא סוריה בשאר אסד התייחס אתמול אחר הצהריים לראשונה לתקיפה שהובילה ארצות הברית ואמר כי "המערב הבין שאיבד שליטה ואמינות", בכל הקשור למלחמה המתנהלת במדינה השסועה זו השנה השמינית. לדבריו, המתקפה המשולבת רק מגבירה את נחישותה של דמשק "להילחם בטרוריסטים ולמחוץ אותם בכל סנטימטר של האומה". ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה כי התקיפה, שהגיעה לאחר המתקפה הכימית של משטר אסד על אזרחים בדומא שבפאתי דמשק לפני שבוע, הייתה מוצדקת ולגיטימית.

ג'יימס קומי, ראש FBI לשעבר, תקף הבוקר במילים חריפות ביותר את נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. בראיון ברשת ABC, לקראת פרסום ספרו הספר החדש, שיופץ היום בחנויות, אמר קומי: "אני לא קונה את כל הסיפורים האלה, שהוא לא כשיר להיות נשיא בגלל מגבלות שכליות, או שהוא נמצא בשלבים הראשונים של דמנטיה. אני מתרשם שהוא אדם בעל אינטיליגנציה גבוהה מהממוצע, שעוקב אחרי חילופי דברים בשיחות ויודע מה קורה. אינני חושב שהוא אינו ראוי לשמש נשיא בגלל סיבות רפואיות. אני חושב שהוא אינו ראוי לשמש נשיא מבחינה מוסרית".

"אדם שמוצא קווים מוסריים מקבילים בין נאצים ללא נאצים בהפגנות בשארלוטסוויל, אדם שמדבר על נשים כאילו הן חתיכות בשר, אדם שמשקר ללא הפוגה על דברים גדולים וקטנים ודורש שהעם האמריקאי יאמין לו - האדם הזה אינו מתאים להיות נשיא ארה"ב, בגלל סיבות מוסריות", אמר קומי. "הדברים האלה אינם נאמרים כהצהרה פוליטית. לא אכפת לי מה אנשים חושבים על נשק חם או על הגירה או על מיסים".

בציפייה לראיון עם קומי ולפרסום ספרו, מנהלים הבית הלבן והמפלגה הרפובליקאית קמפיין מתואם שנועד להבאיש את ריחו של ראש FBI ל שעבר ולקעקע את אמינותו. טראמפ הגדיר אותו, בציוץ בטוויטר, כ"איש נקלה (slime ball) נטול אמינות", ובציוץ אחר: עובד ממורמר שנוקם על פיטוריו. [לידיעה המלאה].

מחירי הנפט  יורדים: הנפט מאוחסן בהיקף גבוה, שעזר להחזיק את המחירים ברמה נמוכה במשך שנים, כמעט התחסל, בזכות קיצוצי תפוקה על ידי מדינות אופ"ק ורוסיה, פריחת הכלכלה העולמית וסדרה של הפרעות אספקה קטנות אך משמעותיות.

עודפי המלאים של נפט שהופק ומאוחסן במדינות המתועשות מצויים כעת ברמתם הנמוכה ביותר זה יותר משלוש שנים, בהתבסס על ממוצע נע של חמש שנים, לפי הנתונים שפרסם ביום ה' קרטל יצואניות הנפט אופ"ק. אחרי חודשים של ירידות תלולות, רמת המלאי המסחרי של הנפט ירדה בעוד 17.4 מיליון חביות בפברואר, לכ-2.85 מיליארד חביות. מדובר בעודף של 43 מיליון חביות בלבד ביחס לנפט שנצרך מן המחסנים, בהתבסס על ממוצע של חמש שנים. לפני שנתיים, העודף במאגרים היה 400 מיליון חביות [להרחבה].

בגזרת המאקרו, היום פורסמו נתוני המכירות הקמעוניות לחודש אפריל, שעלו ב-0.6%, גבוה מהצפיות אשר עמדו על 0.4%. התפרסם גם מדד האמפייר סטייט, שעולה לרמה חיובית של 15.8 נקודות - נמוך מהצפי לעלייה של 19.8 נקודות. בחודש הקודם המדד עלה ב-22.5 נקודות.  

ג'נרל מוטורס  מתעתדת לפטר כ-1,500 עובדים בחברה לקראת סוף יוני, במפעל הייצור של שברולט הממוקם באוהיו, ארה"ב. על-פי לשון ההודעה, בנוסף לפיטורים, המפעל יקצץ את שעות עבודתו ויפעל רק במשמרת אחת. החברה, למעשה, מקצצת בחדות את היקף כוח-האדם למחצית מהעובדים עד ליום זה. 

מניות הטכנולוגיה ובראשן פייסבוק  ריכזו עניין בעקבות דליפת המידע חסרת התקדים ועדותו של מארק צוקרברג במהלך סוף השבוע בפני הסנאט והקונגרס. 

ביום שישי נפתחה עונת הדוחות לרבעון הראשון בארה"ב, והיום נטפליקס  צפויה לדווח עם סיום המסחר. מניית בנק אוף אמריקה עלתה לאחר שהבנק דיווח על תוצאות רבעוניות טובות מהמצופה. 

מניית חברת התרופות מרק  מגיבה בעליות אחרי שדיווחה על הצלחה בניסוי בתרופה לסרטן הריאות. התרופה Keytruda בשילוב עם כימותרפיה הצליחה לצמצם את התמותה של החולים ב-51% חולים שקיבלו רק טיפולי כימותרפיה. 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988