יותר ממאה הרוגים בהתרסקות מטוס בקובה

בכלי תקשורת במדינה דווח כי התרסקות מטוס "בואינג 737" התרחשה זמן קצר לאחר המראתה של טיסת פנים מנמל התעופה בהאוונה • 104 בני אדם היו על סיפון המטוס • אזרח ישראלי שהיה באזור: "פיצוץ גדול עם להבה של מאה מטר"

התרסקות המטוס בקובה / רויטרס
התרסקות המטוס בקובה / רויטרס

יותר ממאה בני אדם נהרגו אמש (ו') בהתרסקות מטוס נוסעים מדגם "בואינג 737" מדרום להוואנה, בירת קובה - כך דיווח העיתון "גרנמה", ביטאון המפלגה הקומוניסטית במדינה. על סיפון המטוס היו בשעת ההמראה 104 נוסעים ותשעה אנשי צוות והוא התרסק זמן קצר לאחר שיצא מנמל התעופה הבינאלומי "חוסה מארטי" בדרכו לעיר הולגוין שבמזרח המדינה.

התרסקות המטוס בקובה / רויטרס
 התרסקות המטוס בקובה / רויטרס

תמונות מזירת התקרית ששודרו בכלי תקשורת במדינה הראו עשן רב מיתמר מעל שדה התעופה. גורם צבאי ששוחח עם סוכנות הידיעות "אי-פי" מסר כי רק שלושה בני אדם חולצו בחיים מהמקום. הנשיא הטרי מיגל דיאס-קאנל הגיע אל זירת ההתרסקות ואמר לכלי התקשורת כי מדובר ב"תאונה אווירית מצערת, מספר ההרוגים גבוה".

על פי דיווח באתר החדשות "קובהדיבייט" הנמצא בבעלות המדינה ההתרסקות אירעה זמן קצר לאחר המראת המטוס מנמל התעופה העיקרי בבירה, המשמש גם לטיסות בינלאומיות. בכמה דיווחים מקומיים נמסר כי "כדור אש" נראה באוויר סמוך להתרסקות.

כוחות החירום הגיעו לזירת ההתרסקות סמוך לכפר סנטיאגו דה לה וגאס, הנמצא כ-20 קילומטרים מדרום להוואנה. המטוס נחת בסבך עצי יוקה וצוותי כיבוי אש הקיפו את שרידיו. בצילומים של רשת הטלוויזיה הממלכתית נראו כמה בני אדם מובלים על גבי אלונקות מזירת ההתרסקות.

אבי אובלס, אזרח ישראלי שהיה בשדה התעופה בהוואנה בעת ההתרסקות, סיפר כי הוא ראה אותה ממרחק של כמה מאות מטרים מתוך הטרמינל, לפני המראתו לקוסטה ריקה. הוא סיפר כי זה היה "כמו בסרטים".

"המטוס המריא ונראה לי שהמנוע הימני שלו נכבה תוך כדי המראה", תיאר אובלס. "הסתכלתי על ההמראה שלו יחד עם כעשרה אנשים. תוך כדי המראה הוא זיגזג בגובה של כמאה מטר, ואז נטה ימינה, עלה בעוד כחמישים מטר ואז צלל ימינה לתוך האדמה". אחר כך, לדבריו, נראה "פיצוץ גדול עם להבה גבוהה של כמאה מטר".

אל זירת ההתרסקות הגיעו כמה תושבים שקרוביהם היו על סיפון המטוס. אחד מהם, ששוחח עם כתבת "אי-פי" אנדרה רודריגז סיפר כי אשתו ואחייניתו היו בין הנוסעים. חברת "קובנה" שהפעילה את הטיסה הוציאה משירות בחודשים האחרונים שורת מטוסים ישנים, בשל בעיות מכניות.

רק אתמול נפגש עם נציגי חברת התעופה סגן הנשיא סלבדור ולדז מסה כדי לדון עמם בשיפור השירות לנוסעים. זאת, בשל המוניטין הרע שצברה החברה בעקבות עיכובים וביטולי טיסות. הנהלת החברה הסבירה בעבר את הרקורד הלא מוצלח שלה בכך שלמטוסיה חסרים חלקי חילוף כתוצאה מאברגו הסחר שמטילה ארצות הברית על המדינה הקריבית.

התרסקות המטוס בקובה / רויטרס
 התרסקות המטוס בקובה / רויטרס

צרו איתנו קשר *5988