יוזמת חקיקה: הטלת קנסות מינהליים על צרכני הזנות

שרת המשפטים שקד בוועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות: הקנסות על צרכני הזנות - 1,500-3,000 שקל

שרת המשפטים איילת שקד / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
שרת המשפטים איילת שקד / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

המאבק בצרכני הזנות עולה מדרגה? במסגרת דיון שהתקיים הבוקר (ד') בוועדה לקידום מעמד האישה של הכנסת הציגה שרת המשפטים איילת שקד תזכיר חוק שהיא מקדמת להטלת קנסות מינהליים על צרכני הזנות.

על-פי תזכיר החוק, הקנס שיוטל על צריכת זנות יהיה בגובה של 1,500 שקל. עבירה חוזרת שנעברה בתוך 3 שנים מהעבירה הראשונה תוביל לקנס בסכום של 3,000 שקל. עוד על-פי החוק המתוכנן, מי שקיבל את הקנס יוכל לשלם, להגיש בקשת ביטול או להגיש בקשה להישפט. ככל שבית המשפט יחליט שהעבירה אכן נעברה, הוא יהא רשאי להגדיל את גובה הקנס עד לסכום של 14,400 שקל.

תזכיר חוק זה יחול על צריכת זנות מבגירים, היות וצריכת זנות מקטינים כבר מוגדרת כעבירה פלילית בספר החוקים של מדינת ישראל.

על-פי החוק המוצע, שרת המשפטים, בהסכמת שר הרווחה, תוכל לקבוע אמצעי חלופי במקום קנס, כמו שילוב צרכן הזנות בסדנה טיפולית-חינוכית למניעת צריכת זנות.

התזכיר יחול כהוראת שעה למשך 5 שנים וילווה במחקר אשר יבחן את השפעתו, את האופן בו נאכפת העבירה וצעדים נוספים.

שקד ציינה בדיון כי תזכיר החוק מבחינתה אינו הדבר העיקרי בטיפול בזנות, אלא יהווה חלק מהחלטת ממשלה רחבה שבכוונתה להביא לאישור בחודשים הקרובים. מדובר בתוכנית משותפת למשרדי המשפטים, הרווחה, החינוך והבריאות.

התוכנית תטפל בהרחבת המענה הטיפולי והבריאותי הניתן לעוסקים בזנות ולצרכני הזנות, בין היתר על-ידי בניית תוכניות שיקום לנשים בזנות שכוללת מסלול טיפולי, תעסוקתי וכלכלי; תוכניות לאיתור ומניעה; הקמת דירות חירום, מרכזי גמילה ומרפאות מין המיועדים לאוכלוסיות מסוימות "מועדות"; פעילות ממשלתית לצמצום היקפי הזנות; וכן גיבוש תוכנית טיפול לצרכני זנות. 

עוד במסגרת התוכנית מתוכנן מהלך להעלאת המודעות הציבורית למאפיינים, לגורמי הסיכון ולנזקים הכרוכים בתעשיית הזנות, ובתוך כך קביעת תכנים לתלמידים במערכת החינוך בתחום המיניות הבריאה ומניעת פגיעה כתכני חובה; עיבוי תכני ההכשרה של הצוותים החינוכיים לאיתור וזיהוי של קטינים בסיכון לניצול ופגיעה בזנות; קיום הדרכות לחיילים ולסטודנטים בדבר הנזקים שבצריכת שירותי מין ובעיסוק בזנות; קמפיינים בדבר הנזקים הכרוכים בתעשיית הזנות; הדרכות חובה לעוסקים במקצועות עם נגיעה פוטנציאלית לתחום הזנות; פרסום תכנים של סיוע, ליווי ושיקום בתחום הזנות המיועדים לאוכלוסייה המצויה בזנות.

שרת המשפטים שקד ציינה כי "היום אנחנו מעבירים מסר - סחר בנשים וצריכת זנות הם מחוץ לתחום. צריכת זנות היא דבר פסול מוסרית ופוגעני שמחפיץ את גופן של הנשים בישראל. אין כל סיבה שחיי הנשים בחברה יהיו הפקר. הטיפול בזנות צריך להיות רחב הרבה יותר - ובכך נטפל בחודשים הקרובים. אני מודה לחברות הכנסת שולי מועלם ועליזה לביא על הובלת הנושא בשנים האחרונות; למנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור, שהכינה דוח חשוב בעניין; ולמחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים על הכנת תזכיר החוק". 

צרו איתנו קשר *5988