תיק ישראל ביתנו: יו"ר "איילים" יוכל להמשיך בפעילות ציבורית

ביהמ"ש גזר עבודות שירות על ראש עמותת "איילים" מתן דהן ועל הלוביסט סטיבן לוי, שיוכל להמשיך בעבודתו כשדלן בכנסת • השניים הורשעו בהסדר טיעון בתת-פרשה של תיק ישראל ביתנו • השופט גורפינקל: "שני הנאשמים אינם מושחתים אלא הושחתו ע"י פאינה קירשנבאום ודאוד גודובסקי"

מתן דהן / צילום: שלומי יוסף
מתן דהן / צילום: שלומי יוסף

"למרות הרשעתו של הנאשם, נראה כי אין במעשיו כדי לפסול אותו מלשמש חבר ועד בעמותת איילים. הנאשם פעל רבות למען קידום מטרות העמותה, ואין ספק כי המשך שירותו יוסיף ויקדם את המטרות הברוכות שלשמן הוקמה העמותה".

במילים אלה סלל שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, צבי גורפינקל, את דרכו של יו"ר עמותת איילים, מתן דהן, להמשיך בפעילותו הציבורית. השופט גורפינקל קיבל את הסדר הטיעון בעניינו של דהן וגזר עליו 6 חודשי מאסר שירוצו בדרך של עבודות שירות. נזכיר כי דהן הורשע בעבירת שוחד במסגרת תת-פרשה של תיק ישראל ביתנו

בית המשפט ציין כי כתבי האישום המתוקנים שהוגשו על-ידי הפרקליטות "שונים בתכלית" מכתב האישום המקורי, והוצא מתוכם החשד המקורי של קשירת קשר פלילי לביצוע עבירות מרמה כדי להסוות מתן שוחד.

עוד ציין בית המשפט כי במסגרת הסדר הטיעון הודה דהן כי כשל בעבירה פלילית של מתן שוחד, וזאת לדברי בית המשפט, "תוך כדי עשייתו בענייני עמותת איילים שראה חשיבות גדולה בקידומה למען המדינה והחברה בישראל". 

בנוסף נגזר דינו של השדלן סטיבן לוי, שהורשע בעבירה של הפרת אמונים בתאגיד במסגרת הסדר טיעון באותו תיק. על לוי הושתו 3 חודשי מאסר שירוצו בדרך של עבודות שירות.

בית המשפט קבע כי נוכח העובדה שלוי לא פעל לשם קידום עניינים האישיים ולא הפיק לעצמו תמורה כספית, אלא פעל מתוך מחויבות ללקוחותיו, "לאחר שחשש שאם לא יענו לדרישותיו של דאוד גודובסקי, העמותה תיפגע", נראה כי "בנסיבות המיוחדות" של ביצוע העבירה על-ידי לוי, אין מקום לשלול ממנו את רישיון העיסוק שלו כשדלן בכנסת.

בסוף גזר דינו ציין בית המשפט פעם נוספת כי יש צורך לבחון את כל נושא חלוקת הכספים הקואליציוניים, שיש בו לפי בית המשפט "לגרום להשחתת המידות ולעתים לבזבוז כספי ציבור על חשבון הציבור".

בית המשפט הוסיף כי יש לבחון האם נדרש לבטל ביטול מוחלט של האפשרות לחלק כספים אלה, ולמעצר הציע להדק את הפיקוח על חלוקת הכספים על-ידי גוף מבקר מוסמך.

השופט גורפינקל פנה בסוף הקראת גזר הדין לדהן והביע את צערו על כך שעניינו הסתיים עם הצורך בריצוי עבודות שירות. לפי השופט גורפינקל, המעשים שביצע דהן אינם מהווים "עבירה עם כתם של קלון, ואני מקווה שלא תתייאש ותמשיך בפועלך למרות אי-הנעימות הגדולה שהתרחשה כאן".

בית המשפט הבהיר כי "חלילה לי לקבוע דבר בעניינם של פאינה קירשנבאום או גודובסקי, אבל אני מקווה שאת כל האש הארטילרי שלכם תפנו לאן שצריך".

עו"ד ירון קוסטליץ, בא-כוח של מתן דהן, מסר בתגובה: "אנחנו מברכים על כך שבית המשפט קיבל את עמדתנו וקבע כי מתן דהן אינו מושחת, וכי ראוי שחרף הסיטאוציה אליה נקלע, ימשיך לכהן בוועד המנהל של העמותה, על-מנת להביא לבניין הנגב והגליל. בית המשפט הצר על אי-הנעימות שנגרמה למתן כתוצאה מהיגררות להליך, והביע תקוותו כי ההליך לא ייאש את מתן מלהמשיך לפעול לטובת החברה בישראל. דברים כדורבנות". 

מתן דהן / שלומי יוסף
 מתן דהן / שלומי יוסף