הפרקליטות: נסגר התיק נגד המועמד לראשות י-ם, משה ליאון

בהמשך להמלצת המשטרה, פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה לבא-כוחו של רו"ח משה ליאון כי תיק החקירה בעניינו באחת מתתי-הפרשות בחקירת השר אריה דרעי נסגר בהיעדר אשמה • מדובר בסגירה מוחלטת של הפרשה ובניקוי שמו של ליאון באורח מלא

רו"ח משה ליאון / צילום: איל יצהר
רו"ח משה ליאון / צילום: איל יצהר

בהמשך להמלצת המשטרה, נסגר תיק החקירה נגד המועמד לראשות עיריית ירושלים, רו"ח משה ליאון: פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה לבא-כוחו של ליאון כי תיק החקירה בעניינו באחת מתתי-הפרשות בחקירת השר אריה דרעי - נסגר בהיעדר אשמה. מדובר בסגירה מוחלטת של הפרשה ובניקוי שמו של ליאון באורח מלא.

ליאון נחקר במסגרת חקירת תת-פרשה שהייתה חלק מחקירת שר הפנים אריה דרעי, החשוד בעבירות על טוהר המידות. כחלק מחקירת דרעי חקרה המשטרה אירוע שבמהלכו תיווך דרעי בין משקיע אמריקאי לבין קרן השקעות שאותה ניהל ליאון בעת שהיה חבר מועצת עיריית ירושלים. בין היתר בדקה המשטרה האם הועברו כספים שלא כדין באמצעות הקרן לאחר שדרעי השתחרר ממאסרו ובזמן שהיה אדם פרטי.

אריה דרעי ומשה ליאון נחשבים למקורבים מאוד, ותנועת ש"ס, שדרעי עומד בראשה, גם תמכה במועמדותו של ליאון בבחירות לראשות עיריית ירושלים ב-2013.

משה ליאון הוא רואה חשבון, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שהתמודד לראשות עיריית ירושלים מול ניר ברקת והפסיד במרוץ. ליאון עמד בראש משרד רואי החשבון ליאון-אורליצקי, מ-10 משרדי רואי החשבון הגדולים בארץ. לאחר שברקת הודיע לאחרונה על החלטתו שלא להתמודד שוב בבחירות לראשות העיר, נחשב כעת ליאון למועמד בולט להחליפו בתפקיד. עם זאת, לפי ההערכות, השר להגנת הסביבה ולירושלים, זאב אלקין מהליכוד, הוא המועמד המוביל במירוץ לראשות העיר ירושלים.

מיד לאחר שנחקר במשטרה במאי 2017, הצהיר ליאון כי הוא נקי מכל רבב: "אני נמצא שנים במערכות ציבוריות ובדרגים הגבוהים ביותר. אני עושה ככל אשר לאל ידי לטובת הכלל, ורק לאחרונה פרשתי מהמשרד הפרטי אותו הקמתי, בכדי שאוכל להקדיש את זמני לטובת פעילותי הציבורית ההתנדבותית בירושלים", אמר ליאון.

ההחלטה בעניין ליאון מתפרסמת עוד בטרם קבלת החלטה לגבי כלל החשודים בתיק, לאור מועמדותו לראשות העיר ירושלים בבחירות המוניציפליות הקרובות. נסיבה זו הצדיקה באופן יוצא דופן החלטה מהירה ונפרדת, בשעה שחומרי החקירה בעניינו הצביעו כבר בשלב זה כי דין התיק כנגדו להיסגר, הגם שהחקירה הכוללת בפרשה, בה נחשדו השר דרעי ומעורבים נוספים, טרם הסתיימה.

מדובר בחקירה שראשיתה באפריל 2016, אשר נסובה תחילה בחשדות לקיומן של עבירות מיסוי בעיקר בתחום הנכסים וכאמור הורחבה לחשדות הנוספים המיוחסים לחשודים רבים, לרבות השר דרעי ורעייתו יפה.

חקירתו של דרעי עוסקת, בין היתר, בעסקאות נדל"ן שנחשפו ב"גלובס" ושנעשו בין בני משפחת דרעי. המשטרה בודקת את נסיבות המכירה של זכויות ל-5 דירות בבניין בגבעת שאול מהזוג אריה ויפה דרעי לאחיו של השר, עו"ד שלמה דרעי. העסקאות בוצעות ביולי 2013, זמן קצר אחרי שדרעי נבחר לכנסת וכשנתיים לפני שהתמנה לשר הכלכלה. מההתפתחויות בחקירה עולה חשד נוסף נגד דרעי, ולפיו בעלי התפקידים במשרד לפיתוח הנגב והגליל אישרו העברת כספים לעמותות שקשורות לכאורה למשפחת דרעי, שבראש אחת מהן עמדה רעייתו. לפי החשד, ההעברות הכספים אמורות היו להתבצע בעת שדרעי נמצא במצב של ניגוד עניינים, לאור היותו השר הממונה, ובעת שבני משפחה של דרעי עובדים בעמותות תמורת שכר משמעותי. באחד המקרים שחוקרת המשטרה אישר המשרד העברה של כחצי מיליון שקל לעמותה שבניהולה של יפה דרעי. בסופו של דבר ההעברה לא יצאה לפועל, וזאת בעקבות התערבות של גורמים משפטיים שמנעו אותה.

מפרוץ החקירה טוען דרעי לחפותו והכחיש את כל החשדות באופן מלא.

צרו איתנו קשר *5988