וול סטריט עומד לרשום את השוק השורי הממושך ביותר אי פעם

את הפרק האחרון בסאגת שוק השיא השורי ניתן לייחס לצמיחה הכלכלית הנמרצת בארה"ב ולרווחים הרבעוניים החזקים של התאגידים

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק
השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המניות האמריקאיות עומדות לרשום שיא חדש במונחי משך הזמן שבו נמשך שוק שורי, וביצועיהן מאשרים את התאוששות השוק בעקבות המשבר הפיננסי, ומפריכים את טענותיהם של המפקפקים בהימשכות השוק השורי.

מחר (ד') יחול היום ה-3,453 מאז צנח מדד S&P 500 לשפל של 666 נקודות ב-9 במארס 2009. מאז הכפיל מדד הבלו צ'יפ הרחב ביותר בארה"ב את שוויו כמעט פי ארבעה, וצמצם ל-0.6% את המרחב בינו לבין השיא של כל הזמנים שרשם בינואר. כמו כן רושם S&P 500  ביצועים טובים יותר ממרבית המדדים הגדולים ברחבי העולם.

את הפרק האחרון בסאגת שוק השיא השורי ניתן לייחס לצמיחה הכלכלית הנמרצת בארה"ב ולהתחדשות רווחים הרבעוניים החזקים של התאגידים. המשקיעים מהמרים גם שהכלכלה העולמית תמשיך להתרחב בקצב יציב למרות הטלטלות בכמה מהשווקים המתעוררים, כמו ונצואלה וטורקיה. ההתקדמויות הגדולות ביותר בחודשים ובשנים האחרונות נרשמו בחברות הטכנולוגיה האמריקאיות, שהפכו למעשה לסמל העוצמה הטכנולוגית והעסקית, בייחוד אפל , אמזון.קום  והחברה-האם של גוגל, אלפאבית .

העליות במחירי המניות, שנבעו גם מקיצוצי מס החברות בארה"ב בדצמבר, מפריכות את טענות הספקנים שהשוק השורי יתרסק מסיבות שונות - החל מההאטה בקצב צמיחתה של סין וכלה בהעלאות הריבית בארה"ב והמתח הגובר בתחום הסחר. מנהלי השקעות רבים, וגם מומחים אחרים, מעריכים כי בריאותה המעולה של תעשיית הטכנולוגיה האמריקאית וחוזקה הכללי של הכלכלה האמריקאית, מצביעים על עליות נמשכות במחירי המניות ברבעונים הבאים, גם אם אומדני השווי הגבוהים עלולים להגביל את העליות.

"החברות דוהרות קדימה", אמר דון טאונסוויק, מנהל אסטרטגיות מניות ב-Conning & Co. "מאוד יכול להיות שנראה את השוק ממשיך לרשום ביצועים טובים".

מעט מאוד משקיעים היו מהמרים על כך שהשוק השורי הממושך ביותר בתולדות ארה"ב יבוא בעקבות המשבר הפיננסי החמור ביותר שפקד את העולם מאז השפל הגדול בשנות השלושים של המאה העשרים. לפני עשר שנים נעלמו חברות השקעה אגדיות כמו בר סטרנס וליהמן ברודרס הולדינגס, בעוד שחברות אחרות, כולל מריל לינץ', נמכרו בשל הלחץ העז בשוק. במארס 2009 האמינו אנליסטים ומשקיעים רבים כי למרות שמדדי השוק הרחבים צנחו ב-40% ואף יותר מרמות השיא שנרשמו 18 חודשים קודם לכן, יש לצפות לבשורות גרועות יותר בעתיד.

במקום זאת, הצליחו החברות לעמוד שוב על רגליהן תוך כמה שנים. זרימות ההשקעה הוסטו באופן בלתי נמנע מתעשיית השירותים הפיננסיים הפגועה לחברות טכנולוגיה צרכניות שהמציאו מוצרים ששינו את הכול - החל מהאופן שבו קונים האמריקאים בגדים וכלה באופן שבו מתקשרים האמריקאים זה עם זה. אחת מחביבות המשקיעים בשוק השורי הנוכחי, פייסבוק , יצאה לבורסה רק ב-2012. מנייתה נסחרת כעת במחיר גבוה כמעט פי חמישה מהמחיר שבו פתחה את המסחר בזמנו.

ההתאוששות הנוכחית אינה החמה ביותר. השוק השורי הלוהט ביותר שרשמו עד כה מניות S&P 500 הסתיים כשהתפוצצה בועת הטכנולוגיה במארס 2000, ותוך 3,452 ימים זינקו המניות ב-417% - הרבה מעל 322% שנרשמו כעת. ההתאוששות הנוכחית של מניות מדד דאו ג'ונס אינדסטריאל  ניצבת במקום השלישי מבחינת אורכה, לאחר השווקים השוריים שהסתיימו ב-1961 וב-1929, עלפי נתוני Dow Jones Market Data.

לדברי משקיעים ובכירי חברות, אחת מאבני הבוחן של השוק השורי הנוכחי היא האם יוכלו חברות הטכנולוגיה הפופולרית להמשיך להצדיק את הסכומים המסיביים המושקעים בהם למרות התחרות העזה, השינויים התכופים בהעדפות הצרכנים וחוסר ההצלחה הידוע לשמצה של וול סטריט בניבוי מגמות שוק רחבות.

חברות הטכנולוגיה ב-S&P 500 מהוות 22% מהתאוששות השוק השורי הנוכחית, על פי S&P Dow Jones Indices, ואפל לבדה מהווה 4.1% מהעליות. ארבע חברות - אמזון, מיקרוסופט , אפל ונטפליקס  - מהוות 40% מסך העליה בת קרוב ל-7% ב-S&P 500 בשנה הנוכחית, על פי S&P Dow Jones Indices. הספקנים מציינים שהמניות המובילות בהתאוששויות קודמות - חברות הטלקום בשנת 2000 והבנקים ב-2008 - רשמו ביצועים גרועים בתקופת הירידות שבאה לאחר מכן.

אם לא די בכך, הרי שהבנק המרכזי של ארה"ב (פדרל ריזרב) מעלה בהדרגה את הריבית ושם קץ לעשר שנים של צעדים לאספקת נזילות זולה שננקטו בעקבות המשבר. משקיעים רבים מאמינים שמניות שנסחרות במכפילי רווח גבוהים - כמו רבות ממניות הטכנולוגיה הגדולות - יתגלו כפגיעות להערכה מחודשת של צפי התשואה העתידית.

אך רבים ממרכיבי היסוד של מה שמכונה "כלכלת זהבה ושלושת הדובים" - בכל הנוגע למניות - נותרו ללא שינוי, ושיעורי הריבית ממשיכים להיות נמוכים, בעוד שהאינפלציה נוגעת בקושי ביעד 2% של הפד לאחר כמה העלאות ריבית. כלכלנים מועטים בלבד צופים מיתון בעתיד הקרוב. כתוצאה מכך, אפילו משקיעים בעלי רגישות לשערי הריבית אינם מוכנים עדיין להכריז על סיומו של השוק השורי. "כשיש לך צמיחה מתונה-עד-טובה ואינפלציה מתונה, יש לך תמיד סיבה לחשוש לגבי אומדני שווי", אמר סקוט רן, אסטרטג מניות עולמי בכיר ב-Wells Fargo Investment Institute. "אבל ההתרחבות הנוכחית תימשך עוד זמן מה".

כמה משקיעים שוריים מוצאים נחמה כשהם מביטים לאחור על התקופות הקשות שעבר השוק מאז המשבר. מייקל בטניק, מנהל מחקר ב-Ritholz Wealth Management, טוען שהשוק השורי הנוכחי החל ב-2013, כשמדד S&P 500 רשם את השיא הראשון שלו לאחר המשבר הפיננסי.

משקיעים אחרים טוענים שהשוק השורי הנוכחי נקטע בירידות חדות ב-2011, כשהצניחות במדד500 S&P כמעט שהגיעו לרמה שעונה על ההגדרה הרשמית של שוק דובי. מכל מקום טוענים המשקיעים שאין טעם לנסות ותזמן את סופו של השוק השורי.

"להגיד באופן שרירותי: אני צריך להיפטר מהסיכון בגלל שאנחנו ביום השנה של השוק השורי הממושך ביותר - זה לא שיטת ההשקעה הטובה ביותר", אמר מארק סטוקל, מנכ"ל Adams Funds. "השווקים יכולים לעלות עוד הרבה זמן משמעריכים אנשים רבים".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988