גבירותיי ורבותיי, מהפך: הדמוקרטים יזכו ברוב בבית הנבחרים

כך עפ"י תחזיות • הרפובליקאים ישמרו על הרוב שלהם בסנאט • הדמוקרטים ניצחו באזורי בחירה שהיו בשליטת הרפובליקאים במשך שנים • לטראמפ מצפות שנתיים קשות: לבית הנבחרים יש סמכות ליזום חקירות נגד גופי ממשל, לרבות הנשיא עצמו • הליך אימפיצ'מנט נגד טראמפ – אפשרי ואולי אף צפוי • בכיר דמוקרטי: נדרוש את דיווחי המס של טראמפ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

מהפך בארה"ב: הדמוקרטים יזכו ברוב בבית הנבחרים, בפעם הראשונה מזה שבע שנים. זו התחזית של רשתות השידור הגדולות בעקבות סגירת הקלפיות בבחירות הביניים - או בחירות אמצע הקדנציה - שהסתיימו ב-6 בבוקר לפי שעון ישראל. הרפובליקאים ישמרו על הרוב שלהם בסנאט, ואולי אף יגדילו אותו.

על-פי תחזית של NBC, יהיו לדמוקרטים 229 מושבים בבית הנבחרים, תוספת של 35 מושבים. הרפובליקאים יחזיקו ב-206 מושבים. מספר המושבים בבית הוא 435.

במאבק על בית הנבחרים ניצחו הדמוקרטים באזורי בחירה רבים שהיו בשליטת הרפובליקאים במשך שנים. הדמוקרטים נושלו מהרוב שלהם בבית ב-2011, בבחירות אמצע הקדנציה הראשונות של ברק אובמה. הם נשטפו בגל של מסיבת התה, פלג ימני קיצוני של פוליטיקאים רפובליקאים, שלא יכלו להשלים עם בחירת אובמה לנשיא.

רוב הסקרים בשבוע שחלף ניבאו שהדמוקרטים יחזירו לידיהם את השליטה על בית הנבחרים, אך לא יעלה בידיהם להשיג רוב גם בסנאט, והשאלה הייתה מה יהיה גודל ניצחונם - האם ארה"ב תהיה עדה ל"גל כחול" של דמוקרטים שיציף את בית הנבחרים ב-40 עד 60 צירים חדשים, או שההישג הדמוקרטי יהיה צנוע יותר. הדמוקרטים נאלצו להסתפק באופציה השנייה, אבל עובדה זו אינה פוגעת בחדוות הניצחון שלהם, שביטויה הונצחו בשידורים של ערוצי החדשות וברשתות החברתיות. "אמריקה מראה אצבע משולשת לטראמפ" (בתרגום מכובס), כתב מישהו בליווי תצלום של אצבע זקורה.

טראמפ: הצלחה כבירה

אך טראמפ מציג הבוקר לציבור פנים מחייכות. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב הנשיא: "הצלחה כבירה. תודה לכולם!". 

ודוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, אמרה הבוקר לעיתונאים: "זה רגע אדיר, ניצחון אדיר לנשיא". מקורות רפובליקאים אמרו כי טראמפ ימצב את עצמו כמי שהגן בהצלחה על הסנאט מפני התקפת הדמוקרטים. הוא יטען כי הסנאט חשוב יותר, מפני שזה בית המחוקקים היחידי שבסמכותו לאשר שופטים לבית המשפט העליון. הספין הנשיאותי יהיה, לדברי המקורות הרפובליקאים, "הגל הכחול נהפך לאדווה".

למעשה, השתלטות הדמוקרטים על בית הנבחרים מבטיחה שנתיים קשות לדונלד טראמפ. העובדה שהבית נמצא בידי הדמוקרטים תשלול מהנשיא - ומהרפובליקאים - את היכולת להעביר כל חוק שעולה על דעתם. למעשה, הבית הלבן לא יוכל להעביר שום יוזמת חקיקה בלי לעשות ויתורים גדולים לדמוקרטים. הצד השלילי של המטבע הזו הוא שהניצחון הדמוקרטי עלול להביא לשיתוק מוחלט של הקונגרס.

יתר על כן, בית הנבחרים בשליטת הדמוקרטים ייהפך לאינקוויזיציה של הנשיא וממשלו. לבית הנבחרים יש סמכות ליזום חקירות נגד כל גוף ממשלי, לרבות הבית הלבן והנשיא עצמו, לזמן עדים ולחייב משרדים ממשלתיים להציג לפניהם כל מסמך. פתיחת הליכי אימפיצ'מנט נגד טראמפ תהיה אופציה ממשית של בית נבחרים דמוקרטי.

ואכן, כמה דקות לאחר שהתפרסמה התחזית על הניצחון הדמוקרטי, אמר מקור דמוקרטי בכיר כי אחת מוועדות בית הנבחרים, שמופקדת על חקיקת מסים, תדרוש ממס ההכנסה להמציא לידיה את דוחות טראמפ לשלטונות המס במשך השנים שחלפו. כזכור, טראמפ סירב לחשוף את המסמכים האלה למרות שכל קודמיו עשו זאת.

ובית הנבחרים ישמש פורום לקליטת הדוח העתידי של רוברט מולר, התובע המיוחד שחוקר את קשרי מטה הבחירות של טראמפ עם רוסיה. "דמוקרטים בבית הנבחרים יכניסו את הבית הלבן לעמדת מגננה במשך 24 החודשים הבאים", מציין "וול סטריט ג'ורנל".

ההישגים של טראמפ - הכלכלה שעולה כפורחת, הירידה החדה באבטלה, הגידול בשכר הריאלי, כיווץ הרגולציות, שבירת דאעש - אולי ריככו את המכה וייתכן אפילו שהם הותירו את הסנאט בשליטת הרפובליקאים. אבל לא היה די בהם כדי להציל את בית הנבחרים.

על-פי דברי טראמפ, בחירות הביניים אתמול היו משאל עם עליו עצמו. נאום הבחירות הסטנדרטי שלו בכל עצרת עם שנועדה לתמוך במועמד רפובליקאי זה או אחר בשבועות שחלפו כלל את השורה הבאה: "הצבעה בעד המועמד הניצב פה לצידי היא למעשה הצבעה בעדי". ברור אפוא, שהבחירות האלה הן סטירה לחי מצלצלת לטראמפ, אחד מהנשיאים הכי פחות פופולריים מזה עשרות שנים. הוא מעולם לא הצליח לפרוץ את רף 50% במדד הפופולריות הנשיאותי (41% מרוצים מהנשיא, 52% אינם מרוצים ממנו, לפי סקר של YouGov, נכון ל-4 בנובמבר).

למעשה, בשיחות פרטיות מודים פוליטיקאים דמוקרטים, שטראמפ היה הנשק החזק ביותר של מפלגתם בבחירות הביניים. ההתנהלות הכאוטית של ממשלו בשנתיים שחלפו, זרם השקרים המתמיד מהפה הנשיאותי (הוא צבר למעלה מ-6,000 שקרים וחצאי אמיתות מאז שנכנס לבית הלבן, על-פי מניין של "וושינגטון פוסט"), השתלחויותיו בהיספנים, מוסלמים, מהגרים בכלל ונשים, והתקפותיו על אמצעי התקשורת, שאותם הוא מגדיר כ"אויבי העם", תרמו ללכידות המפלגה הדמוקרטית ולנחישות ההחלטה של מנהיגיה לפעול נגדו ונגד מפלגתו בכל דרך אפשרית.

ייתכן שהעליה של הדמוקרטים בסקרים הניעה את טראמפ להקצין עוד יותר את התבטאויותיו נגדם בלי לעגן את דבריו בעובדות. בעצרות הבחירות שלו בשבועיים שחלפו הוא צייר את ארה"ב תחת שלטון דמוקרטי פוטנציאלי בגוונים שחורים, דיסטופיים - אמריקה לא טראמפית תהיה מדמנה של זוהמה, עוני, מחלות ופשע.

בכל העצרות האחרונות שלו הוא טען, ללא סימוכין, שהדמוקרטים רוצים למחוק את גבולותיה של ארה"ב ולהעניק מקלט לסוחרי סמים, חברי כנופיות, סוחרי אדם ורועי זונות. הדמוקרטים יהרסו את הכלכלה, ישימו קץ למדיקייר (ביטוח רפואי לגימלאים), וממילא יציתו גל פשיעה אדיר שיסכן את משפחתו של כל בוחר ובוחר. הדמוקרטים יהפכו את ארה"ב לונצואלה! - הוא הכריז בכל הזדמנות. עכשיו מתברר, שההתבטאויות האלה חזרו אליו כבומרנג.

טראמפ הזעיק את הבייס - הנאמנים - להגן על המכורה ועל מנהיגה מפני מהגרים שהם "חלאת המין האנושי", מפני אלה שמממנים אותם ("ג'ורג' סורוס") ומפני הדמוקרטים, שהם אם כל חטאת. אבל הוא הרחיק ממנו את תושבי הפרברים, את המשכילים ובעיקר את הנשים. למעשה, הנשים נהפכו לבעיה האלקטורלית הגדולה ביותר שלו.

ההתבטאויות המיזוגניות של טראמפ במרוצת השנים, הקלטת שבה הוא התפאר בחפינת איברי נשים, התנהלותם והתבטאויותיהם של הנשיא ומחוקקים רפובליקאים בפרשת ברט קאוואנו - כל אלה תרמו לנשירת נשים מהמפלגה הרפובליקאית. על-פי סקר של "וושינגטון פוסט" מאוקטובר, 54% מהנשים בארה"ב תומכות בדמוקרטים; 40% תומכות ברפובליקאים. כאשר מדובר בנשים בעלות תואר ראשון או גבוה יותר, 65% הביעו תמיכה בדמוקרטים, 35% ברפובליקאים. (אצל גברים, המצב הפוך: 51% תומכים ברפובליקאים, 46% - בדמוקרטים).

טראמפ הודה בפוטנציאל למפלה בבית הנבחרים בעצרת בחירות בסוף השבוע שעבר: "אם הדמוקרטים ישתלטו על בית הנבחרים, הם ימחקו את כל ההישגים שלנו וימחו את ההתקדמות שרשמנו. זה מה שעומד לקרות. זה יהיה רע לארצנו, וזה יכול לקרות. יכול לקרות. אנו מצליחים יפה מאוד (במאבק על הסנאט), אבל זה יכול לקרות (תבוסה בבית הנבחרים). ואתם יודעים מה אני אומר? אל תדאגו. אחשוב מה לעשות".

ייתכן שהנשיא רומז עתה על אחד מהפתרונות האפשריים: להטיל את האשם על עברייני בחירות. ערב בחירות הביניים הוא הכריז, שזרועות אכיפת החוק קיבלו "אזהרה נמרצת" לטפל ב"הצבעות בלתי חוקיות"; מי שייתפס, יענש במלוא החומרה!

"רק תסתכלו מסביב", הוא אמר בעצרת בחירות בקליוולנד, אוהיו. "רק תסתובבו בשטח ותראו מה קורה. יש אנשים רבים - אנשים רבים, לדעתי, על סמך עובדות - שמגיעים לכאן באופן בלתי חוקי ומצביעים באופן בלתי חוקי. אנחנו רק רוצים שהם ידעו, שהם ייענשו בכל חומרת הדין!". 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988