דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

נעילה אדומה בארה"ב: נאסד"ק נפל ב-2.8%; אפל צנחה ב-5%

אפל צנחה בצל תחזיות מאכזבות מצד שתי הספקיות הגדולות שלה באסיה • מניית גולדמן זאקס צנחה ביותר מ-7% • הדולר התחזק ב-0.56% מול השקל • מחר איטליה צפויה להגיש לאיחוד האירופי את תיקוני התקציב: "איטליה במסלול התנגשות"

וול סטריט / צילום: רויטרס
וול סטריט / צילום: רויטרס

סקירת המסחר בשוקי ההון בעולם: דיווחים שוטפים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח, סחורות, מגמות, מדדים והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בארה"ב ננעל הערב בירידות חדות: נאסד"ק נפל ב-2.78%, דאו ג'ונס איבד 2.32% ו-S&P 500 ירד בכ-2%. מדובר בירידה החדה ביותר בנאסד"ק בשלושת השבועות האחרונים, וכעת המדד האמריקאי נמצא שוב בטריטוריית תיקון. מדד הפחד זינק בכ-18%. 

מניות אפל  וגולדמן סאקס  בלטו בירידות היום. 

המסחר הושפע לרעה מדיווח של "בלומברג" כי בבית הלבן עובדים על טיוטה להטלת מכסים על יצרניות רכב. בתגובה, מניית ג'נרל מוטורס  עברה לירידות וסיימה בירידה קלה. 

המסחר בנפט  התנהל בירידות, היום ה-11 ברציפות.

20:40

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ הערב אזהרה לקרטל הנפט אופ"ק (OPECׂ). הנשיא כתב כי "בתקווה, סעודיה ואופ"ק לא יצמצמו את ייצור הנפט. מחירי הנפט אמורים להיות נמוכים בהרבה בהתבסס על ההיצע". בתגובה עבר הנפט  לירידות. 

שער הדולר הרציף התחזק היום ב-0.56% מול השקל. שערו היציג עומד על 3.676 שקלים

20:00

המסחר בוול סטריט מתנהל תחת לחץ כאשר מדד הנאסד"ק צונח ב-2.2%,  מדד דאו ג'ונס נופל 1.5% ומדד S&P 500 יורד בשיעור דומה.

מניית אפל  נופלת לאחר שיצרנית חיישני הלייזר למכשירי האייפון, לומנטום הולדינס (Lumentum Holdings) הפחיתה את התחזית לרבעון השני, וגם יצרנית המסכים ג'פאן דיספליי (Japan Display Inc) הודיעה על הפחתת התחזית לשנה כולה. בשילוב ההודעה של אפל על הפסקת פרסום נתוני מכירות האייפון, מניית אפל רושמת ירידה של יותר מ-4%.  

מדד הפחד (VIX) מזנק 15%, ומחיר הנפט מזנק כ-1% לאחר הודעתה של סעודיה כי תקצץ את כמות הפקת הנפט בחודש דצמבר.

18:45

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, כאשר הדאקס נפל 1.8%, הקאק איבד 0.9% והפוטסי ירד 0.7%. האירו נופל 0.7% מול הדולר כאשר נזכיר כי תכניות הרכישות אג"ח של ה-ECS צפויה להסתיים תוך חודשיים.

הליש"ט הבריטי השלים נפילה של 2% בשלושה ימים בצל הסחבת הפוליטית. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, נאלצה לבטל תוכניות לישיבת קבינט דחופה לאישור תוכנית הברקזיט וכעת נראה שוב כאילו הנושא מתעכב.

באיטליה מחר הממשלה תגיש לאיחוד האירופי את התקציב המתוקן. לדברי יניב חברון, האסרטג הראשי של אלומות, "איטליה במסלול התנגשות עם האיחוד אבל גרוע מזה היא בסלול התנגשות עם עצמה. הממשלה שהורכבה משני קצוות הקשת הפוליטית באיטליה, לא באמת משאירה הרבה ברירות לאיחוד האירופאי. בעוד שברומא בונים על קצב צמיחה של 1.7% לשנים הקרובות וגירעון ממוצע של 2%, למעשה איטליה נכנסת למיתון והגירעון עשוי לעלות הרבה מעבר ל3%".

חברון מוסיף כי איטליה בדרך לקטסטרופה כלכלית: "זה לא רק הצמיחה האפסית ברבעון השלישי וה-PMI שגלש מתחת לרמה של 50 המאותת על צמיחה שלילית ברבעון הרביעי שהוא בעצם מיתון (שני רבעונים צמיחה אפסית). זה לא רק הבעיות המבניות כמו עודף מיסוי, העדר רגולציה על תשלומים, שכר נמוך ועוד. הבעיה של איטליה, היא שהמדינה בדרך למשבר פיננסי חמור 'דם ברחובות' אם תרצו", אמר חברון.

מניותיהן של יצרניות הטבק בארה"ב מאבדות גובה על רקע החשש כי רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) תקדם איסור מכירה של סיגריות מנטול וסיגריות אלקטרוניות על מנת לרסן את המגפה בקרב בני נוער.

18:15

המסחר בוול סטריט מתנהל תחת לחץ כאשר הירידות שנרשמו בפתיחה מתגברות בשעה זו ומדד הנאסד"ק  צונח כעת ב-2.8%.  מדד דאו ג'ונס  נופל 1.55% ומדד S&P 500 יורד בשיעור דומה.

מניית אפל  נופלת בכ-5% לאחר תחזיות מאכזבות של שתי ספקיות חומרי הגלם למוצריה. האחת, יצרנית חיישני הלייזר לומנטום הולדינס (Lumentum Holdings) הפחיתה את התחזית לרבעון השני, ומסרה כי לקוח גדול (מבלי לציין את שמו) חתך את ההזמנות שלו באופן מהותי; השנייה, יצרנית המסכים ג'פאן דיספליי (Japan Display Inc) הודיעה על הפחתת התחזית השנתית בצל ירידה בביקוש מצד יצרניות הסמארטפונים.  

מדד הפחד (VIX ) מזנק 14%, ומחיר הנפט מזנק 1.4% מעל ל-61 דולרים לחבית לאחר הודעתה של סעודיה כי תקצץ את כמות הפקת הנפט בחודש דצמבר בכ-500 אלף חביות ליום, וזאת לאחר שהפיצוי על מחסור בהפקת הנפט נוכח הסנקציות על איראן העשירו את צד ההיצע, ומה שהביא לירידת הנפט בסך הכל ב-20% בחודש אוקטובר.

באירופה מדד הדאקס יורד 1.6%, הקאק מאבד 0.7%, בבריטניה הליש"ט נופל 0.7% מול הדולר בצל חוסר הוודאות סביב הברקזיט.

מניות בולטות: מניית גולדמן סאקס גרופ  צונחת 6.2% בדרך לרשום את היום הגרוע מאז 2016; ג'נרל אלקטריק  צונחת 6.2%, בנק אוף אמריקה  מאבדת 2.7%, מיקרון טכנולוג'י  נופלת 5.1%, מיקרוסופט  מאבדת 2.85, קוואלקום  נופלת 3.4%, אינטל יורדת 2.5%, פייסבוק  יורדת 2.9% ונטפליקס  צונחת 3.9%.

המניות הדואליות

מניית אופקו הלת'  מזנקת 6%, פריגו  קופצת 2.5%, טבע  יורדת 0.3%, וטאואר  נופלת 5.4%.

17:00

מחריפות הירידות בוול סטריט כאשר מניית אפל נופלת ב-4% לאחר הורדת מחיר יעד מצד ג'י.פי מורגן וגורעת 55 נקודות ממדד דאו ג'ונס. מדד הנאסד"ק מאבד כבר 1.6%, הדאו ג'ונס יורד 0.8%, מדד S&P 500 יורד בשיעור זהה ומדד הפחד מזנק 8%.

16:30

שבוע המסחר בוול סטריט נפתח בטריטוריה האדומה, כאשר מדד הנאסד"ק יורד 0.9%, הדאו ג'ונס מאבד 0.3% ומדד S&P 500 משיל 0.44%.

אפל  מאבדת 2.5% לאחר הורדת מחיר היעד מצד בנק ההשקעות ג'י.פי מורגן; חברת הקנאביס אורורה מזנקת לאחר שרשמה זינוק של 260% במכירות ברבעון.

מחיר הנפט עולה 0.86% מעל ל-60 דולרים לחבית, ובכך מנסה להתאושש מנפילה של 20% שנרשמה רק באוקטובר האחרון.

על רקע המשך עונת הדוחות, כשני שליש (73%) מהחברות במדד S&P 500 דיווחו על תוצאותיהן לרבעון השלישי, מהן 85% מהחברות היכו את התחזית לרווח, לעומת ממוצע של 77%, אך רק 60% היכו את תחזית ההכנסות לעומת ממוצע של 57%, כך לפי כלכלני הראל. "ניתוח תמונות המאקרו ונתוני המיקרו מלמדים כי המגמה החיובית בשווקים עשויה להימשך. אחרי הירידות החדות של חודש אוקטובר עשויים לא מעט משקיעים לגלות הזדמנויות חדשות שנוצרו בעקבות התימחור המחודש".

עוד התייחסו שם לתוצאות בחירות אמצע הקדנציה שהתקיימו בארה"ב בשבוע שעבר וציינו כי לפי נתוני העבר בחירות אלה "מספקות לרוב תמיכה בביצועים טובים בשווקים (גם אם בתנודתיות גבוהה יותר) וגם החודשיים האחרונים של השנה מתאפיינים בדרך כלל בביצועים טובים יותר". אבל, הדגישו שם, "כל אלה לא ישנו את העובדה שאחרי עשור של עליות במניות, המשקיעים צריכים להיות מאוד מודעים לרמות הסיכון שבתיקי ההשקעות שלהם ולנכסים שאליהם הם חשופים. זה לא בהכרח אומר להוריד סיכונים בתיק ההשקעות, אבל זה כן אומר להחזיק יותר נכסים פשוטים, מוכרים ואולי אפילו "משעממים" מאשר נכסים מלהיבים, פחות מוכרים ויותר מורכבים".

בהתייחס לנעשה בשוקי העולם ציינו בהראל פיננסים כי "הדיווחים על שיא במכירות של עליבאבא ביום הרווקים הסיני עשויים להוביל לפתיחה חזקה של השבוע במניות הקשורות לסקטור ומתמקדות במכירות באינטרנט, ולתרום להמשך הסנטימנט החיובי שראינו בשבוע החולף".

בהראל פיננסים ממשיכים להמליץ "לחזור לנכסים בסיסיים (בק טו בייסיקס) ולמקד את ההשקעה במדדים כמו S&P 500 ולא להעדיף תתי-סקטורים שעשויים לסבול מתנודתיות גבוהה (לשני הכיוונים)" וזאת "על רקע ריבוי האירועים וההתפתחויות היכולים להשפיע על השווקים".

15:30

גם בשעה זו המסחר באירופה מתנהל בירידות: מדדי דאקס , פריס קאק 40 , פוטסי הבריטי  והאיטלקי  והמדד הכלל-אירופי סטוקס 600  נסחרים בירידות שערים. המסחר בארה"ב צפוי להיפתח גם הוא בירידות, כך לפי החוזים העתידיים.

הנפט  נסחר גם כעת בעליות, כך כעת מחיר חבית עומד על 60.8 דולר. 

14:00

יומו הראשון של שבוע המסחר באירופה מתנהל בשעה זו במגמה שלילית. כך, מדדי דאקס , פריס קאק 40 , פוטסי הבריטי  והאיטלקי  יורדים. המדד הכלל-אירופי סטוקס 600  מאבד 0.35%.

מניית בריטיש אמריקן טבקו  צוללות ב-8% על רקע דיווחים בארה״ב על כוונה להגביל בחוק מכירה של סיגריות מנתול.

מגזר ההייטק האירופי יורד בכ-1.4% היום, בהובלת מניית SAP  שיורדת ב-3%.

בעליות בולטות מניות הנפט האירופיות, שעולות ב-1.4% על רקע עליית מחירי הנפט בעולם.

מניית טלקום איטליה  מזנקת ב-5% בעקבות דיווחים שתתמזג עם יריבתה המקומית Open Fiber.

הדולר אינדקס עולה אל מול סל המטבעות בשעה זו (לסקירת המט"ח היומית של "גלובס").

בבריטניה, ראשת הממשלה תרזה מיי נאלצה לבטל פגישת קבינט דחופה בנוגע להסכמי הברקזיט, זאת בעקבות התנגדות חזקה מאוד במפלגתה להסכם בגרסתו הנוכחית.

באיטליה, הממשלה צפויה להגיש היום את תקציב המדינה המתוקן לממשלת האיחוד האירופי בבריסל. המשקיעים חוששים מפני שיא חדש בגירעון התקציבי במדינה.

10:30

המסחר באסיה ננעל במגמה חיובית. מדד שנחאי  הוביל את העליות והוסיף לערכו 1.22%, ומדד ניקיי  היפני, מדד הנג סנג  ומדד ASX  האוסטרלי. מדד קוספי  הקוריאני ננעל בירידות שערים. 

באירופה נפתח המסחר והמגמה שלילית. רוב המדדים רושמים ירידות שערים: דאקס , קאק , פוטסי  האיטלקי וסטוקס 600  מאבדים מערכם. המדד היחיד שעולה באופן מתון הוא פוטסי  הלונדוני.  

06:00

המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום, יומו הראשון של שבוע המסחר מעבר לים, בעליות מתונות, לאחר שביום ו' ננעל בירידות שערים. כך, מדדי טוקיו , שנחאי  והונג קונג  עולים.

בבורסות וול סטריט ננעל המסחר בסוף השבוע בירידות, כאשר מדד הנאסד"ק רשם בסיום ירידה של כ-1.6%.

הנפט  רושם עליות של מעל 1%, לאחר שבסוף השבוע האחרון הנפט סגר עשרה ימים רצופים של ירידות וסיכם את חודש אוקטובר בירידה של 20% מתחת ל-60 דולר לחבית.

ביום רביעי הקרוב בסין יפורסמו נתוני הייצור התעשייתי ל-12 החודשים האחרונים - מה שעשוי לספק אינדיקציה נוספת לפעילות הכלכלית של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. בשוק צופים לעלייה של 5.8%, וזאת לאחר שסין רשמה ברבעון החולף ירידה בצמיחה.

שיא לעליבאבא  ביום הרווקים הסיני: נרשמו מכירות בהיקף של 30,777 מיליארד דולר - שיא של כל הזמנים מאז 2009 (יום הרווקים הסיני הראשון). לשם השוואה - ביום הרווקים הסיני אשתקד נרשמו מכירות בהיקף 25.386 מיליארד דולר.

אפל  הודיעה בסוף השבוע על בעיות חומרה בשניים מהמכשירים החדשים שלה: אייפון X וה-MacBook Pro בעל מסך 13 אינץ'. אפל התחייבה כי משתמשים שחווים תקלות במכשיריהם, מוזמנים להחליף את החלק התקול על חשבון החברה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות