בכפוף לשימוע: ענבל אור תועמד לדין פלילי בגין מרמה ועבירות מע"מ

מכתבי השימוע כוללים חשדות לביצוע עבירות על חוק המע"מ, פקודת מס הכנסה, עבירות מרמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות וכלפי מנהל סניף בנק וכן עבירות על חוק הגנת הצרכן • כמו כן נשלחו מכתבי שימוע לשני עובדים נוספים בקבוצת החברות של אור

ענבל אור / צילום: איל יצהר
ענבל אור / צילום: איל יצהר

חרף מצבה הנפשי הקשה לכאורה - כפי שעולה מפרסומים שונים בעניינה וסרטונים שהופצו ברשת בעת האחרונה - הוחלט בפרקליטות: ענבל אור תועמד לדין פלילי, בכפוף לשימוע, בגין אי-דיווח על מע"מ בהיקף כ-150 מיליון שקל ב-11 פרויקטים למגורים שארגנה ולא הוציאה חשבוניות על פרויקטים למגורים ששיווקה בהיקף של כ-9 מיליון שקל.

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום (א') לענבל אור ולחברות שהיו בשליטתה כי הוחלט להעמידם לדין, בכפוף לשימוע, בגין עבירות מס ועבירות נוספות. מכתבי השימוע כוללים חשדות לביצוע עבירות על חוק המע"מ, פקודת מס הכנסה, עבירות מרמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות וכלפי מנהל סניף בנק וכן עבירות על חוק הגנת הצרכן. כמו כן, נשלחו מכתבי שימוע לשני עובדים נוספים בקבוצת החברות.

על-פי מכתבי השימוע, בין השנים 2016-2008 פעלה ענבל אור בשוק הנדל"ן והמגורים בישראל באמצעות קבוצת חברות בשליטתה ובניהולה. אל מכתבי השימוע צורפו כתבי חשדות המהווים מעין טיוטת כתב אישום ומפרטים את כל החשדות נגד אור.

על-פי כתב החשדות, יזמית הנדל"ן חשודה, בין היתר, כי לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל מע"מ על חלק מהעסקאות שביצעה ב-11 פרויקטים למגורים בהם ארגנה קבוצות רכישה באמצעות חברות בשליטתה. סכום העסקאות הכולל שבגינו לא הוציאה אור חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ הגיע לכ-150 מיליון שקל. בנוסף, אור חשודה כי לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ על עסקאות שביצעה כעוסקת עצמאית בתחום הנדל"ן, עת נרשמו על שמה זכויות בפרויקטים למגורים ששיווקה, וזאת בסכום של כ-9 מיליון שקל.

עוד חשודה אור בביצוע עבירות מרמה כלפי לקוחות באחד הפרויקטים שבהם ארגנה קבוצת רכישה. באותו מקרה אור פנתה למספר לקוחות בפרויקט שהעבירו צ'קים לפקודת הנאמן בפרויקט לצורך רכישה הקרקע עליו יקום. אור ביקשה מהם לבצע העברות בנקאיות לחשבון חברה בשליטתה במקום חלק מהצ'קים שמסרו, וזאת תוך הצגת מצגים כוזבים שונים וללא יידוע הנאמן. כתוצאה מכך, נטען, קיבלה אור לחשבון החברה בשליטתה סכום של כ-2 מיליון שקל. כתוצאה מהתנהלותה של אור, לא היה בחשבון הנאמנות די כסף עבור תשלום לבעלי הקרקע, וכלל חברי קבוצת הרכישה נאלצו לשלם תשלומים נוספים מעבר לסכומים אליהם התחייבו מראש.

בנוסף, אור חשודה בכך שביקשה ממנהל סניף בנק המזרחי לכבד צ'קים שמסרה חברה בשליטתה, למרות חריגה ממסגרת האשראי בחשבון החברה. לפי החשד, על-מנת לשכנע את מנהל הסניף לכבד את בקשתה, הציגה בפניו אור מסמך שנחזה להיות מסמך בנקאי, אותו זייפה לכאורה באמצעות עובדיה, ואשר לימד לכאורה שבחשבונה הפרטי קיימת יתרה עו"ש של עשרות מיליוני שקלים. בעקבות המרמה מנהל הסניף נעתר לבקשתה, אולם הצ'ק שנתנה לכיסוי חריגת האשראי חזר בהמשך.

בנוסף, אור חשודה בעבירות על-פי חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה בגין רכישות פרטיות של מוצרים לצרכיה הפרטיים כגון ביגוד, תיקים, תכשיטים ועוד, בסכום של כ-900 אלף שקל. אור רשמה הוצאות אלה באופן כוזב בספרי חברה בשליטתה לצורכי התחמקות מתשלום מס הכנסה ומע"מ.

כמו כן, אור וחברה בשליטתה חשודות כי ביצעו הפרות לפי חוק הגנת הצרכן, ובהן הטעיות, אחריות מנהל ואי-התייצבות בפני חוקרי הרשות. ההטעיות נעשו כאשר פורסמו במגוון רחב של פרסומים הזמנה לציבור הצרכנים לרכוש דירה ב-7 פרויקטים שונים תוך שימוש בסיסמאות כגון: "דירה במחיר שישאיר אותך במרכז"; "הצטרפו להצלחה החל מ-1,480,000 שקל ויש לך דירה בתל-אביב עלייה לקרקע דצמבר 2015. משלמים 35% והיתרה באכלוס"; "כל הדירות בשלב א' אזלו! מכירת שלב ב' בעיצומה! לאור הצלחת הפרויקט המבצע ממשיך ל-48 שעות אחרונות בלבד!"; ועוד. בפרסומים, נטען, הוסתר פרט מהותי: הפרסומים ביקשו לאגד קבוצות רכישה ולא למכור דירות - ובכך בוצעו הטעיות כלפי הצרכנים בניגוד לחוק הגנת הצרכן.

החקירה כללה בדיקת חשדות נוספים, שעיקרם שיווק ומכירה כפולה של דירות. בעניין זה נמצא כי ככלל לא נעשתה מכירה כפולה של דירות, וכן לא נמצאו ראיות לביסוס עבירת מרמה.

לחשודים ניתנה אפשרות בהתאם לחוק, לקיים הליך שימוע בפרקליטות מיסוי וכלכלה בטרם תתקבל החלטה אם להגיש כתב אישום נגדם.

חקירה בצל קריסה כלכלית

יזמת הנדל"ן ענבל אור נעצרה לראשונה בפברואר 2016 לאחר חקירה סמויה של מספר חודשים, שנערכה על-ידי חקירות מכס ומע"מ ירושלים, בשיתוף משרד מע"מ ומס קנייה תל-אביב. זאת, בחשד להעלמות מס המיוחסות לאור ולסמנכ"ל הכספים של קבוצת ענבל אור. החשדות נגד אור כללו הוצאת חשבוניות כוזבות והעלמת עסקאות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, שאור ביצעה לכאורה באמצעות החברות שבבעלותה. עוד נחשדה אור בשיבוש הליכי משפט ובהשמדת ראיות. המשך החקירה בוצע על-ידי חקירות מכס ומע"מ ירושלים ופקיד שומה חקירות תל אביב ברשות המסים, משטרת ישראל והרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. החקירה הסתיימה בנובמבר 2016, אז הועבר התיק לפרקליטות מיסוי וכלכלה להכרעה אם יוגש כתב אישום.

התיק שהועבר לפרקליטות ירדו עבירות הלבנת ההון שיוחסו לאור בתחילת הדרך, ורשות המסים אף הסירה את צווי החילוט שהוטלו על רכושה של יזמת הנדל"ן, לאחר שהגיעה למסקנה כי אין עבירות הלבנת הון בתיק החקירה כנגדה.

במקביל, כידוע, נקלעה אור להליכי פירוק קבוצת החברות שבבעלותה ולהליכי פשיטת רגל, במסגרתם הורה נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, על פירוק החברות בבעלותה ומינה כונס נכסים לנכסיה האישיים. אור נלחמה נגד הליכי הפירוק, ואולם כל התנגדויותיה נדחו, וקבוצת החברות בבעלותה פורקה על-ידי בית המשפט והמפרק שמונה לטובת העניין, עו"ד איתן ארז.

בשלב מסוים נעלמה אור מהרדאר המשפטי, חדלה להתייצב לדיונים בעניינה, ובהמשך נודע כי היא ככל הנראה הייתה שרויה במצב נפשי לא פשוט ואף אושפזה מספר פעמים עקב כך, ואולם ההליכים המשפטיים נגדה לא הסתיימו או בוטלו.

ביולי השנה קבע השופט אורנשטיין כי אין מקום לתת לענבל אור צו הפטר מפשיטת רגל (הפוטר חייב בפשיטת רגל (כמעט) מכל החובות שקדמו למתן ההפטר) או לבטל את הליכי פשיטת הרגל המתקיימים בעניינה. הנשיא הכריז על ענבל אור כפושטת רגל ומינה כנאמן בהליך פשיטת הרגל בעניינה את עו"ד ארז (שכאמור שימש כמפרק החברות שהיו בבעלותה) . עוד ציין אורנשטיין כי הוא אינו רואה דחיפות לקבוע מסמרות בנוגע להמשך ההליך בעניינה של אור (לאור טענות שונות על מצבה הנפשי), וכי עדיין יש צורך בבירור בקשות נוספות, כאשר אור תהיה במעמד של פושטת רגל.

במקביל, כאמור, נמשך הדיון בפרקליטות באשר לשאלה האם יש מקום להעמיד את אור לדין - ובסיומו היום, שנתיים לאחר מעצרה של יזמת הנדל"ן, הוחלט להשיב על שאלה זו בחיוב. 

*** חזקת החפות: ענבל אור לא הורשעה בכל עבירה, ועל כן היא זכאית ליהנות מחזקת החפות. הפרקליטות הודיעה על כוונתה להעמידה לדין, ואולם אור יכולה להניא את הפרקליטות מכוונה זו באמצעות טיעוניה בשימוע שייערך בשבוע הבא או לצמצם את האישומים נגדה. יש לזכור כי חשודים הם בחזקת חפים מפשע, כל עוד לא הורשעו בדין.

צרו איתנו קשר *5988