גולף | בלעדי

מה קורה בגינדי TLV? פוקס וגולף סוגרות סניפי רשתות שהפעילו בקניון

פוקס מפנה חנות של רשת The Children's Place, ובמקומה תיפתח חנות של רשת הדיסקאונט "לחייל ולטייל"; וגולף מפנה חנות של אינטימה • העזיבות מצטרפות לפינוי של חנות הודיס • פוקס: "מאמינים בקניון TLV" • הקניון: "כחלק מאסטרטגיית הגיוון, מצאנו לנכון להכניס חנות במחירים נגישים לחייל ולמטייל" • מתחילת השנה הפסיד הקניון 70 מיליון שקל

החנות שתיפתח בקניון גינדי TLV במקום The Children's Place / צילום: שני מוזס
החנות שתיפתח בקניון גינדי TLV במקום The Children's Place / צילום: שני מוזס

יוצאות מהאופנה: שלוש קבוצות האופנה הציבוריות הגדולות בישראל עזבו בחצי השנה האחרונה חנויות בקניון גינדי TLV. "לגלובס" נודע כי אל קבוצת הודיס, שפינתה לפני חצי שנה את חנותה בקניון, מתווספות שתי קבוצות אופנה חדשות: גולף, שמפנה חנות של רשת אינטימה, ופוקס, שמפנה חנות של רשת The Children's Place. במקביל, פרסום הדוחות הכספיים של הקניון בסוף השבוע שעבר מגלה כי מתחילת השנה הפסיד הקניון 70 מיליון שקל.

רשת דיסקאונט למטיילים במקום אופנה

קניון האופנה גינדי TLV, שנפתח לפני פחות משנתיים כשהתהדר ברשתות האופנה היוקרתיות במדינה, ורצה ליצור לעצמו תדמית של מתחם נחשק, ממשיך לאבד גובה ולבצע התאמות לנוכח המציאות שטופחת על פניו. ל"גלובס" נודע כי קבוצת פוקס עושה צעד ראשון החוצה מתוך קניון גינדי TLV, וכעת היא סוגרת את רשת בגדי אופנת הילדים והתינוקות האמריקאית שלה במתחם. שיטוט במרכז חושף עוד ועוד חנויות לא מאוכלסות, כשאת החנות שפינתה פוקס תאכלס רשת מוזלת לציוד לחיילים ומטיילים, "לחייל ולטייל".

רשת דיסקאונט שפונה לחיילים ומטיילים היא ההפך המוחלט והטוטלי מהחזון שאיתו יצא לדרך לפני קרוב לשנתיים קניון האופנה גינדי TLV. המותג The Children's Place הוא מותג בגדי ילדים ותינוקות אמריקאי, והרשת החלה את פעילותה בישראל ב-2014 תחת הזיכיון הבלעדי שהוענק לקבוצה. נכון לסוף 2017 הפעילה הרשת 43 חנויות בישראל.

כיום מפעילה פוקס בקניון TLV כ-10 חנויות, וזו הפעם הראשונה שהיא מחליטה לעזוב את המתחם, ככל הנראה על רקע חוסר שביעות-רצון מהפעילות של אותה רשת. העזיבה של הרשת את הקניון מתבצעת בניגוד למדיניות של קבוצת פוקס להרחבת פעילותה. כאמור, The Children's Place פינתה את החנות שממוקמת בקומה התחתונה בקניון, סמוך לחנות של אדידס, ובמקומה תיפתח בקרוב חנות של רשת "לחייל ולטייל".

"לחייל ולטייל" היא רשת שלפחות עד היום פעלה בעיקר במרכזים מסחריים פתוחים או בקניונים חזקים פחות, במיקומים כמו עפולה, מבשרת ציון, נתניה, רחובות, באר-שבע, ראש-פינה ואילת. בנוסף הפעילה הרשת סניף שנסגר בשטח מסחרי ברמת-אביב מחוץ לקניון של מליסרון.

במקביל לעזיבה של קבוצת פוקס, גם קבוצת גולף פינתה בחודש האחרון את החנות שלה במתחם. נכון להיום, החנות שנמצאת במיקום בולט בכניסה לקניון בצמוד לסניף של קסטרו נותרה ריקה. קבוצת האופנה השלישית, הודיס, שהיום מהווה חלק מקבוצת קסטרו, עזבה גם היא את המתחם לפני מספר חודשים. מאז חלק מהחנויות שפינתה אוכלסו, אך חלק אחר נותר ריק. בתחילה הופיעו במקום שלטים שהבטיחו פתיחה של הרשתות נאוטיקה וטימברלנד, אך הם הוסרו, ובינתיים ניצב במקום שלט שמבטיח כי תיפתח בו חנות של רשת הטבע אניס.

באשר לחנות אינטימה, בגולף מסרו כי מדובר בחנות פופ-אפ זמנית שפינתה את המקום.

הפסדים כבדים ושחיקה בדמי השכירות

קניון גינדי TLV מוחזק תחת חברת קניון העיר תל-אביב, שבבעלות רבוע כחול נדל"ן (50%), גינדי השקעות (25%) ומשה ויגאל גינדי (25%). לפני כמעט שנתיים, באירוע ההשקה של הקניון, אמר המנכ"ל דאז מורדי שבת: "הבאנו למרכז תל-אביב את רמת-אביב ג'".

אין זה סוד שהקניון עדיין לא מצליח להתרומם, ונערכו בתמהיל שלו כמה שינויים. הקניון מפסיד מאז השקתו, והוא גורר הפסדי שיערוך גדולים (מחיקות ערך), כשברבעון השני ב-2018 ירד שוויו ב-80 מיליון שקל, ל-1.68 מיליארד שקל. ברבעון השלישי מציינת החברה בדוחותיה כי לא חל שינוי בשווי, ואולם את שלושת הרבעונים הראשון של השנה סיים הקניון עם הפסד של 70 מיליון שקל. ההפסד ברבעון הנוכחי הסתכם בקרוב ל-5 מיליון שקל.

גם דמי השכירות בקניון נמצאים בשיא שלילי ועומדים על 306 שקל למ"ר בלבד, לצד הימשכות של ירידה במחירי השכירות. עוד עולה כי חוזים חדשים שנחתמים, מציגים ירידה של כ-4.5% בדמי השכירות ביחס למחיר הממוצע בסוף השנה הקודמת. עם זאת, יש גם סימן לאופטימיות: ההכנסות של חברת הקניון עלו בשיעור של כ-23% ברבעון השלישי ועמדו על קרוב ל-27 מיליון שקל.

אף על-פי שהקניון מציג שיפור ברווח הגולמי, הרי שהוא עדיין מציג תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת, כשהוצאות המימון גדלות משמעותית ומכבידות עליו.

מקבוצת פוקס נמסר בתגובה: "רשת The Children's Place במגמת הרחבה בשנים האחרונות, רק בשנה האחרונה נפתחו כ-8 חנויות חדשות, כשבכל אחד ממותגי הקבוצה אנו בוחנים את פעילות החנויות לגופן. קבוצת פוקס מאמינה בגינדי TLV, ולראיה - בקניון פועלות רשתות רבות של הקבוצה כגון פוקס, פוקס הום, אמריקן איגל, מנגו, ללין, בילבונג, פוט לוקר, נייקי, יאנגה, וסאקס ואף עתידה להיפתח בקניון החנות הראשונה בארץ של המותג אנתרופולוג'י מבית אורבן אאוטפיטרס".

מקניון TLV נמסר בתגובה: "כחלק מאסטרטגיית הקניון לגיוון ושינוי תמהיל החנויות, מצאנו לנכון להכניס חנות חדשה במחירים נגישים לחייל ולמטייל. בנוסף עתיד להיכנס לקניון מותג ביגוד מוביל ואיכותי, במקום החנות שהייתה ליד קסטרו" (שבה כאמור פעלה אינטימה). 

צרו איתנו קשר *5988