"ליידי גלובס" מציג: 10 הכתבות הכי טובות של 2018

הפיתוח החלוצי של אשת השנה, פרופ' מרסל מכלוף • 70 הצעירות המבריקות של ישראל בפרויקט מיוחד • אורלי לוי-אבקסיס סוגרת חשבון עם ליברמן • המאבק של יעל אבקסיס למניעת אלימות ורצח נשים • "ליידי גלובס" מסכם שנה

מרסל מכלוף / צילום: רמי זרנגר
מרסל מכלוף / צילום: רמי זרנגר

אשת השנה של ליידי גלובס: פרופ' מרסל מכלוף

"אמא שלי אמרה לי כל הזמן: אם תלמדי, לא תהיי כמוני. את לא רוצה לנקות לכלוך של אחרים"

היא נולדה אחרי שמונה הריונות כושלים כבת יחידה לאם חד הורית שעלתה ממרוקו חסרת כל וללא השכלה, וניקתה בתים מגיל 11 כדי להתפרנס. כשפגשה לראשונה בילד שמנגן בפסנתר בביתו היה זה הרגע ששינה את חייה. היא ידעה שהיא צריכה לפרוץ מהרקע המוחלש שממנו באה. היום פרופ' מרסל מכלוף היא מהמדעניות הישראליות החלוצות בעולם בתחום הסרטן והננוטכנולוגיה. היא דקאנית המחלקה לביוטכנולוגיה בטכניון, ובמעבדה שלה היא מהנדסת תאים ומגדלת רקמות של איברים, וביניהם לב, המיועדים להשתלה. לקריאה - לחצו כאן.

עצמאות רעיונית: 70 הצעירות המבריקות של ישראל

לרגל יום העצמאות ה-70 למדינה, ערך 'ליידי גלובס' פרויקט מיוחד: אחרי שהצליחו להתברג בעמדות מנהיגות בתחומים השונים, צומח פה דור חדש של נשים, שמציגות את השלב הבא במהפכה הפמיניסטית ומגיעות לעצמאות דרך פיצוח רעיונות פורצי דרך.לקריאה - לחצו כאן.

יעל אבקסיס / צילום: דודי חסון
 יעל אבקסיס / צילום: דודי חסון

"אני עוברת משהו חזק, כאילו הקירות שלי נפלו"

בעיצומו של מאבק באלימות נגד נשים, שהגיע לשיאו במחאה ארצית שהובילה, מגיעה יעל אבקסיס לגיל 51 מאובזרת במשנת חיים סדורה, תוך שהיא הודפת ניסיונות פיתוי מצד מפלגות הימין והשמאל להיכנס לפוליטיקה. בראיון עמוק ופתוח לעורכת "ליידי גלובס", ורד רמון ריבלין, היא מספרת על השינויים הדרמטיים שחולל בה הגיל, מה הבינה על משמעות הקיום, ולמה היא מתנגדת לרשתות החברתיות. לקריאה - לחצו כאן.

מיכל אנסקי / צילום: רון קדמי
 מיכל אנסקי / צילום: רון קדמי

בדרך לאקזיט: "היום אני מברכת על ההתרסקות"

ההתרסקות הכלכלית שחוותה לפני שלוש שנים ניפצה אצלה את הנאיביות יחד עם התוכניות העסקיות, אבל מיכל אנסקי לא נתנה לעצמה לשקוע בתחתית הסיר. אשת הטלוויזיה והעסקים הדומיננטית מצאה כיוון יזמי חדש: "החלטתי להשקיע בעצמי, במותג שלי, מיכל אנסקי". לקריאה - לחצו כאן.

אורלי לוי אבקסיס / צילום: עדו לביא
 אורלי לוי אבקסיס / צילום: עדו לביא

סוגרת חשבון עם ליברמן ומדברת פתוח על אבא

הכעס על ליברמן, חוסר האמון במהלכים של כחלון, החתירה לחוויה מתקנת בעקבות ההחמצה של אביה דוד לוי והמים הפוליטיים שהגיעו לדרגת זיהום מסכנת חיים - ח"כ אורלי לוי-אבקסיס מקימה מפלגה חדשה ואומרת: "אני אביא חלופה אמיתית ואוכיח שחברתי זה כלכלי". לקריאה - לחצו כאן.

שרון טוקר / צילום: איליה מליניקוב
 שרון טוקר / צילום: איליה מליניקוב

חוקרת הלחץ פרופ' שרון טוקר: "לאנשים שעובדים שעות מרובות יש סיכוי יותר גבוה למות בגיל צעיר"

טשטוש גבולות בין בית לעבודה, הכורח להיות זמינים ומחוברים, תחושת הפחד מהחמצה שהולכת וגדלה - האם ממדי הלחץ המתהדק עלינו בעידן הנוכחי הופכים למגפה שמאיימת על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו? פרופ' שרון טוקר, שחשה על בשרה את נזקי הלחץ, מספרת איך החליטה להקדיש את חייה לחקר התופעה, ומתריעה כי לחץ בעבודה עלול להוביל למוות מוקדם. לקריאה - לחצו כאן.

 דוריה למפל / צילום: שי פרנקו
  דוריה למפל / צילום: שי פרנקו

"יש גרעין של צדק בטענה של נתניהו כלפי התקשורת"

בראיון אישי וראשון חושפת דוריה למפל את טראומת הילדות המכוננת ("בגלל זה לא הייתי בטוחה שאני רוצה ילדים") ואת תובנות הזוגיות עם איש התקשורת אבי משולם, שהיה הבוס שלה ("הוא תיקן אותי בהרבה מובנים"). איך הפכה הילדה המוחרמת לאשת החדשות שתפסה עמדה בכירה בטלוויזיה עם תוכנית אקטואליה יומית משלה. לקריאה - לחצו כאן.

יהודית קציר / צילום: תמר מצפי
 יהודית קציר / צילום: תמר מצפי

פייסבוק זה פחמימות ריקות לנפש

יהודית קציר, מהסופרות הבכירות של ישראל, מודאגת: "בעתיד אנשים כמוני יהיו מיעוט נרדף". בראיון ל'ליידי גלובס' היא גם יוצאת נגד אפליית הסופרות והדרתן: "מי שתופס עמדות מפתח, זוכה ברוב הפרסים ומקודם על ידי אנשי אקדמיה, שהם בעצמם גברים, הם סופרים". לקריאה - לחצו כאן.

אורלי וילנאי / צילום: איל יצהר
 אורלי וילנאי / צילום: איל יצהר

"אני חשה שאני שואבת מאנשים את הכאב שלהם"

הסיפורים הקשים שבהם טיפלה כעיתונאית לאורך השנים לא נותנים לה מנוח. ייתכן שהכאב הזה, שאותו היא נושאת עמה, היה טריגר למחלה הקשה שאובחנה אצלה לפני שנתיים, והותירה אותה עם 100% נכות. "אני פוגשת המון רוע ואטימות, שהכי קל יהיה לי להסתגר בממ"ד ולא לצאת. אחרי כל אשפוז אני משותקת לתקופה, וזה הוביל אותי להבנה שאני צריכה שינוי", מספרת אורלי וילנאי. בראיון מיוחד היא גם מתוודה על האכזבה מהעיתונות, הכעס על הברנז'ה והצביעות של הפמיניזם הישראלי. לקריאה - לחצו כאן.

האקטיביסטיות 2018 / צילום: ענבל מרמרי
 האקטיביסטיות 2018 / צילום: ענבל מרמרי

אני ואת נשנה את העולם: 20 האקטיביסטיות המשפיעות בישראל 2018

הן חוסמות כבישים, מסתערות על הכנסת, מוחות ברחובות, מציפות את הרשתות החברתיות, מפעילות צבא של תומכים. כל אחת פועלת בגזרה שלה, נלחמת כדי לתקן עוול חברתי. 'ליידי גלובס' קיבץ את 20 הפעילות החברתיות שחיות את המאבק שלהן בעצימות גבוהה (חלק ראשון בסדרה). לקריאה - לחצו כאן.

צרו איתנו קשר *5988