אחרי הירי לישראל: צה"ל תקף מטרות איראניות בשטח סוריה

בתגובה לשיגור טיל איראני לרמת הגולן שיורט על ידי "כיפת ברזל", צה"ל הודיע כי הוא תקף אתרים צבאיים של כוח קודס והזהיר את צבא אסד מפגיעה בשטחנו • גורם צבאי סורי: "טילים שוגרו מהקרקע ומהאוויר בכמה גלים, עשרות מהם יורטו" • אתר החרמון ייסגר למבקרים

התקיפה בדמשק, סוריה / צילום: רויטרס
התקיפה בדמשק, סוריה / צילום: רויטרס

צה"ל הודיע הלילה (ב') כי הוא תקף מטרות של כוח קודס האיראני וסוללות הגנה אוויריות בשטח סוריה. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל מזהיר את צבא סוריה מפני ניסיונות פגיעה בשטח ישראל או בכוחותינו". התקיפה בוצעה בתגובה לירי לעבר רמת הגולן אתמול, שלדברי צה"ל בוצע על ידי כוח קודס.

על פי הודעת דובר צה"ל, בין המטרות שהותקפו היו "אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובמרכזם אתר בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים איראני". כמו כן, הותקפו סוללות הגנה אוויריות מאחר ש"במהלך התקיפה בוצע ירי של עשרות טילי קרקע-אוויר סוריים על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה".

עוד נמסר מדובר צה"ל כי "התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה, ולסכנה שהם מהווים למדינת ישראל וליציבות האזורית. צה"ל ימשיך לפעול באופן תקיף ונחוש כנגד ההתבססות האיראנית בסוריה. כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל".

בעקבות המתיחות הצפון, אתר החרמון לא ייפתח היום למבקרים. "לפי שעה השגרה נמשכת ואין הנחיות נוספות לעורף. יש להישמע להוראות פיקוד העורף שיעודכנו באם יידרש", נמסר.

בחלק מהדיווחים בסוריה נטען כי המערכות יירטו "עשרות" מטרות ישראליות באזור נמל התעופה הבינלאומי בדמשק ואל-כיסווה. בסוכנות הידיעות הסורית סאנ"א טענו כי התקיפות הישראליות בוצעו משטח לבנון ומאזור הכנרת והגליל, תוך שימוש בכמה סוגים של כלי נשק. "מערכות ההגנה האוויריות שלנו יירטו את רוב המטרות העוינות", טענו בסאנ"א שהגדירו את התקיפה כ"נרחבת". עוד נמסר כי "אנחנו ממשיכים להתמודד עם התוקפנות הישראלית".

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח על "נזקים משמעותיים" בעקבות התקיפה. "הטילים הישראליים השמידו מחסני טילים ואתרים צבאיים של איראן וחיזבאללה באזור נמל התעופה הבינלאומי של דמשק ובאזור אל-כיסאווה וג'מריאה", אמרו בארגון.

עדי ראייה דיווחו על שמיעת פיצוצים עזים בשמי דמשק. גורם צבאי סורי אמר לסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" כי התקיפה בוצעה מהאוויר ומהקרקע, וכי סוריה יירטה 38 טילים שנורו לכיוון דמשק, קוניטרה וא-סוידא. לדברי הגורם, "האויב הישראלי ביצע תקיפה מסיבית באמצעות טילים מונחים מהאוויר ומהקרקע בכמה 'גלים' . מערכות ההגנה האוויריות שלנו מיד החלו להדוף את טילי האויב".

"חלק משמעותי מהטילים הושמד לפני שהם הגיעו ליעדיהם", הוסיף הגורם, שכינה את הירי "המתקפה האלימה ביותר" מאז חודש מאי.

התקיפה מגיעה אחרי שאתמול מערכת "כיפת ברזל" יירטה שיגור שנצפה בשמי החרמון ברמת הגולן. במהלך התקרית לא הופעלה אזעקה. לדברי גורמים בצה"ל, מדובר בירי תלול מסלול שנועד לפגוע בישראל. הבוקר הודיע צה"ל כי הטיל שוגר לישראל על ידי כוח קודס האיראני. זאת, בהמשך לסיכול תקיפה אווירית בדרום המדינה שאותה ייחסו בכלי תקשורת זרים לישראל.

בטלוויזיה הסורית טענו כי ישראל שיגרה שישה טילים לאזור הסמוך לנמל התעופה של דמשק. על פי התקשורת הסורית, מערכות ההגנה האוויריות במדינה הופעלו בדרום המדינה והפילו חמישה מהטילים, בעוד שהשישי יורט לחווה ריקה סמוכה.

צבא רוסיה טען כי ארבעה מטוסי F-16 שיגרו מהים התיכון טילים מונחים לעבר נמל התעופה שמדרום-מערב לבירה, מבלי שפגעו במטרותיהם או גרמו נזק. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי התקיפה הייתה באזור אל-כיסווה שמדרום לדמשק - אזור שהותקף לפי דיווחים זרים פעמים רבות על ידי ישראל ובו פועלים כוחות איראניים.

הדיווחים על התקיפה מגיעים בזמן ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בצ'אד, שם הוא נראה כשהוא מסתודד עם המזכיר הצבאי אבי בלוט בארמון הנשיאות. הוא עודכן על המתרחש בזמן הפגישה ושוחח עם הרמטכ"ל הטרי אביב כוכבי לפני המראתו בחזרה ארצה. "יש לנו מדיניות קבועה לפגוע בהתבססות האיראנית בסוריה ובכל מי שמנסה לפגוע בנו", אמר נתניהו. "המדיניות הזו לא משתנה כשאני בארץ וגם לא כשאני בביקור היסטורי בצ'אד. היא קבועה".

לפי דיווחים זרים, טהראן מעבירה ציוד צבאי מתקדם לחיזבאללה ולמשטר אסד דרך מטוסים. ישראל תקפה בסוריה מאות פעמים בשנים האחרונות, אך תקיפות בשעות היום הן חריגות. בשבוע שעבר, בעת כניסתו של כוכבי לתפקיד, הודה נתניהו באופן חריג כי צה"ל תקף מחסני נשק איראניים בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק.

גם במאי 2018 תקפה ישראל מטרות איראניות רבות בסוריה, במסגרת מבצע "בית הקלפים". זאת, לארח שכוח קודס שיגר רקטות מסוריה לעבר ישראל. בעקבות זאת צה"ל השמיד סוללות הגנה אוויריות סוריות שירו 160 טילי קרקע אוויר על מטוסי חיל האוויר.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988