גם היום שובתים בהדסה; מנכ"ל ביה"ח: "המתמחים הם רק תירוץ"

(עדכון) - השביתה בבית החולים נכנסת היום ליומה השני, ובית החולים יפעל במתכונת שבת • השביתה - במחאה על החלטת הדסה שלא לקלוט לעבודה כ-10 רופאים מתמחים שאותם התחייבה להעסיק • סיבה נוספת לשביתה עשויה להיות המו"מ הנוגע לקיצוץ של 15 מיליון שקל משכרם של חלק מהרופאים בהדסה

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי
זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

היום (ד') צפויה להמשיך ההשבתה של בית החולים הדסה, אחרי שכבר אתמול - יום השביתה הראשון - בית החולים פעל במתכונת שבת.

הסיבה הרשמית לשביתה: החלטת הדסה שלא לקלוט לעבודה כ-10 רופאים  מתמחים שאותם התחייבה להעסיק. ברקע הדברים סיפור מורכב יותר הנוגע לתוכנית ההבראה שבה נתון בית החולים מאז 2014, כשעמד בפני קריסה, וסיים את 2018 בגירעון של 45 מיליון שקל, אותן הוא רוצה לצמצם במחצית בשנה הבאה.

בבית החולים ניהלו בחודשים האחרונים משא-ומתן מול כ-200 רופאי הדסה המשתייכים גם לסגל האקדמי של האוניברסיטה העברית, ושכרם בזכות כך גבוה במיוחד - תוספת המשולמת מקופת הדסה. המשא-ומתן נגע לקיצוץ של 15 מיליון שקל מסך המשכורות וההטבות לרופאים אלה, שלפי הדסה מגיע ל-45 מיליון שקל בשנה. משהמשא-ומתן נתקע, הדסה פנו מבחינתם למוצא אחרון - עצירת קליטת המתמחים. אלא שאף שסגן שר הבריאות יעקב ליצמן  אמר אתמול שיסדיר את קליטת המתמחים, ההסתדרות הרפואית עמדה על החלטתה להמשיך בשביתה - הוכחה לכך שבעבורה יש לך ערך סמלי, כמגינת המתמחים (קבוצה שחשוב לה לחזק בתוך הארגון), שהוא מעבר לעניין העקרוני.

מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין אמר אתמול ש"השביתה פוגעת בכולם - מטופלים, אנשי צוות ובבית החולים, שמפסיד הכנסות. אולי יהיה לנו קושי לשלם משכורות כבר בחודש הקרוב. בשביל מה לענות את עם ישראל? המתמחים הם רק תירוץ לשבות. כדי להבריא את הדסה חייבים לחתוך בבשר החי".

ההסתדרות הרפואית מסרה ש"לצערנו במהלך המשא-ומתן נשלחו מכתבי שטנה ופוסטים פוגעניים. למרות זאת המשכנו לנהל משא-ומתן מתוך רצון כן להגיע להסכם ולהביא לסיומה של השביתה. מתווים שהציעה ההסתדרות הרפואית לא התקבלו בידי הנהלת הדסה מתוך ניסיון לפגוע בליגיטימיות השביתה. אנו תקווה שבימים הקרובים נוכל להגיע להסכם ולהבטיח קליטתם של הרופאים ומניעת צעדים חד-צדדיים של ההנהלה בעתיד".

צרו איתנו קשר *5988