כולם חוגגים על תיירי האירוויזיון: כמה יעלה לילה בראשל"צ?

מחירי הלינות בת"א מאמירים, והתיירים המחפשים אחר פתרונות לינה לקראת האירוויזיון נחשפים גם לערים סמוכות – אלא שגם שם המחירים בשבוע שבו יתקיים האירוויזיון מזנקים • האם זה ירתיע את אלפי התיירים שמחכים להם בישראל?

חדר במלון NYX / צילום: איה בן עזרי
חדר במלון NYX / צילום: איה בן עזרי

כולם רוצים (לעשוק) את התיירים: מחירי הלינות בתל-אביב מאמירים, והתיירים המחפשים אחר פתרונות לינה לקראת האירוויזיון נחשפים גם לערים "סמוכות" - אלא שגם שם המחירים בשבוע שבו יתקיים האירוויזיון בישראל מזנקים. מבדיקה שערך האתר הוטלס קומביינד נחשפים המחירים המבוקשים על-ידי בעלי דירות ובתי מלון מהתיירים שמבררים את המחירים בישראל. האם זה ירתיע את אלפי התיירים שמחכים להם בישראל?

תייר שמחפש אחר פתרונות לינה בתל-אביב צריך לתכנן להוציא אלפי שקלים. תעריפי הלינות בשבוע האירוויזיון זינקו בפי שניים ויותר במרבית המקרים אל מול המחיר של שני לילות בסופ"ש רגיל (בסוף חודש מאי). מה למשל? סופ"ש במלון רוטשילד 22 בתל-אביב בסופ"ש של האירוויזיון (17-19 במאי) יעלה 7,600 שקל - לעומת מחיר של כ-2,000 שקל בסופ"ש רגיל (31.5-2.6). במלון קראון פלזה סיטי סנטר המחיר המבוקש לסופ"ש של האירוויזיון, כלומר שישי-שבת-ראשון, הוא 4,420 שקל, לעומת כ-1,500 שקל בסופ"ש רגיל. במלון שרתון תל-אביב המחיר בסופ"ש של האירוויזיון הוא כ-4,400 שקל, לעומת כ-2,400 שקל לשני לילות בסוף שבוע בסוף חודש מאי.

הקרבה לים עושה את שלה: במלון דה לה מאר המחיר המבוקש לחדר לסופ"ש של האירוויזיון הגיע ל-7,000 שקל, זאת לעומת מחיר של 1,166 שקל בסופ"ש רגיל. במלון גורדון המחיר הרגיל, העומד על 2,140 שקל, יעלה בסופ"ש של האירוויזיון כ-3,900 שקל. במלון הבוטיק קוקו שליד כיכר דיזנגוף אורחי האירוויזיון ישלמו 7,600 שקל לסופ"ש של האירוויזיון - ומי שיבוא שבועיים לאחר מכן ישלם רבע מחיר, כ-1,800 שקל בלבד.

מי שירצה לחוות את העיר תל-אביב דרך דירת נופש מפנקת ישלם בסופ"ש של האירוויזיון כ-15 אלף שקל - כך לדירת חוף גורדון. דירה זו, אגב, לסופ"ש רגיל תעלה כ-11 אלף שקל. מדובר בדירה עם מרפסת המיועדת לעד 4 אורחים - וכדאי להזדרז, משום שנכון להיום נשארה דירה זמינה אחת בלבד. דירה בשוק הכרמל (Trust Inn) תעלה כ-7,500 שקל - גם היא מיועדת לעד 4 אורחים, ויש לה מרפסת ו-WiFi. שבועיים אחרי האירוויזיון האירוח בדירה זו יעלה כ-3,000 שקל.

גם האכסניות מעלות מחירים: חדר לזוג באכסניית פנטהאוז ביפו העתיקה לשני לילות יעלה כ-1,650 שקל בסופ"ש של האירוויזיון, כאשר המחיר בסופ"ש רגיל עומד על כ-1,000 שקל לזוג. מיטה בחדר מעונות עם עוד 6 אורחים תעלה באכסניית הירקון 48 בסופ"ש של האירוויזיון החל מ-820 שקל - 40% יותר מהמחיר בסופ"ש רגיל. 

לא רק בתל-אביב

המחירים המבהילים מובילים את הגולשים לחפש אחר פתרונות לינה סובבי תל-אביב. מה שתיירים כנראה פחות לוקחים בחשבון הוא שחיפוש אחר פתרון לינה במרחק סביר בישראל, כלומר רדיוס של 20-30 ק"מ, הוא לא ממש יעיל כמו במרבית המדינות באירופה - התיירים כנראה לא לוקחים בחשבון שאין תחבורה ציבורית בשבת או בכלל את התפקוד הלקוי של התחבורה הציבורית - כולל העובדה שברוב הערים, לרבות תל-אביב, אין אפילו שילוט או מערכת כריזה באנגלית באוטובוסים. 

בהוטלס קומביינד מגלים כי בכל הנוגע לגולשים אירופאים, כ-72% סורקים גם את הערים המקיפות את תל-אביב: הרצליה, רמת-השרון, רמת-גן, גבעתיים, חולון ובת-ים. 39% מכלל הגולשים מגיעים גם לבדוק גם את אפשרויות הלינה בערים רעננה, כפר-סבא, פתח-תקווה וראשון-לציון. 22% מסתקרנים גם לגבי האפשרות ללון בנתניה, ראש-העין ורחובות. לינה במרחק סביר מתל-אביב יכלה להיות אופציה סבירה אם ההתניידות הייתה יעילה. כך או כך - הביקוש מוביל לקפיצת המחירים. 

מה למשל? בסקירת מחירי דירות בערים שונות בסופ"ש של האירוויזיון נמצאה דירה בראשון-לציון במחיר של 5,413 שקל, שלאחר האירוויזיון כבר אינה זמינה לאירוח. לא ברור האם החזון של בעלי הנכס יתממש, ויימצא התייר שישלם את הסכום המופרך הזה - אבל בעלי דירות רבים, גם בתל-אביב, מתכננים לפנות את דירתם בכדי לגרוף "אלפי שקלים" כפי שהם מצפים.

אבל כאמור לא רק בתל-אביב: בהוטלס קומביינג מוצעת דירה ברחובות בכ-3,000 שקל לסופ"ש של האירוויזיון, לעומת המחיר הרגיל של הדירה הזו בסופ"ש: 900 שקל. ברמת-גן מבקשים על סופ"ש בדירה מחיר של 3,300 שקל, לעומת 1,730 שקל בסופ"ש רגיל. בבת-ים המחיר המבוקש לדירה לסופ"ש של ה-18 במאי עומד על 3,418 שקל, לעומת 1,410 שקל בסופ"ש רגיל. גם בעלי נכס בהרצליה הכפילו את המחיר ל-2,100 שקל, לעומת 1,120 שקל בסופ"ש רגיל בדירה המוצעת להשכרה לטווח קצר. ברעננה המחיר לדירה לסופ"ש של האירוויזיון מגיע לכ-1,800 שקל, לעומת 900 שקל בסופ"ש רגיל.

הישראלים, אגב, לא מתנהגים באופן חריג. לדברי איל סגל מאתר השוואת מחירי המלונות הוטלס קומביינד, "אנו עדים לתופעות דומות סביב אירועים בינלאומיים הזוכים לביקוש רב. למשל, בחתונת הנסיך הארי תושבי וינדזור העלו את מחיר הלינה לעשרות אלפי שקלים, ובמונדיאל הרוסים הפכו את בתיהם לאכסניות מאולתרות המארחות בו-זמנית מספר רב של תיירים".

צרו איתנו קשר *5988