השר ואיש המודיעין לשעבר רפי איתן הלך לעולמו בגיל 92

איתן כיהן כראש אגף המבצעים במוסד ובמסגרת תפקידו היה מופקד על לכידת אייכמן • בהמשך, נבחר לכהן בכנסת ה-17 ושימש שר לענייני גמלאים • הוא נולד בקיבוץ עין חרוד, שירת בפלמ"ח ונפצע בקרבות מלחמת יום העצמאות • במסגרת תפקידיו שימש כמפעילו של המרגל הישראלי פולארד

רפי איתן - מפעיל המוסד שהיה אחראי על מבצעים סודיים ונועזים ברחבי העולם / צילום: יח"צ
רפי איתן - מפעיל המוסד שהיה אחראי על מבצעים סודיים ונועזים ברחבי העולם / צילום: יח"צ

השר ואיש קהילת המודיעין לשעבר רפי איתן, הלך לעולמו היום (שבת) בגיל 92. בכנסת ה-17 היה איתן יו"ר מפלגת הגמלאים "גיל", ומשנבחר כיהן כשר לענייני גמלאים ולענייני ירושלים. בשנים האחרונות כיהן כיו"ר המועצה הלאומית המייעצת להשבת זכויות ורכוש יהודי במשרד ראש הממשלה, יו"ר מפלגת הגמלאים "דור" ויו"ר תנועת האזרחים הוותיקים. איתן נודע בהיותו אחד ממפקדי מבצע לכידת אדולף אייכמן בארגנטינה.

איתן נולד בקיבוץ עין חרוד לבני העלייה השלישית, יהודית ונח הנטמן, אנשי תנועת החלוץ. בהיותו בן שלוש עברו הוריו להתגורר ברמת השרון ועסקו בחקלאות. את שנות התיכון העביר בגבעת השלושה בתיכון החקלאי עם רחבעם זאבי ובסיומו, התנדב לפלמ"ח.

בתקופת שירותו השתתף איתן בין היתר בשחרור מעפילי עתלית וכן במבצע ליל הגשרים ואף נפצע מהתפוצצות מוקש בפעולה לקליטת מעפילים בקיבוץ יגור. הפציעה גרמה לו לחירשות כמעט מוחלטת ומאז נזקק למכשירי שמיעה.

מאוחר יותר, נפצע פעם נוספת בקרבות במלחמת יום העצמאות, בזמן ששירת כמ"מ בגדוד הראשון של חטיבת יפתח. לאחר פציעתו שהותירה רסיסים ברגליו, הוא שב להשתתף במבצע דני, בו החליף את רחבעם זאבי.

הוא שירת בשב"כ ובמוסד, וכיהן כראש אגף המבצעים. במסגרת תפקידו זה היה בין היתר אחראי על לכידתו של אייכמן בארגנטינה ב-1960.

דריסת הרגל הפוליטית שלו היתה באמצע שנות ה-70 אז שימש כעוזרו של מקורבו דאז, אריאל שרון, בעת ששימש יועץ לענייני טרור לראש הממשלה יצחק רבין.

בראשית שנות ה-80, שרון, שכיהן אז כשר הביטחון, מינה את איתן לעמוד בראש הלשכה לקשרי מידע של משרד הביטחון. במסגרת תפקידו זה הוא שימש איש מפתח בפרשת הריגול של ג'ונתן פולארד. בעקבות חשיפת הפרשה, נאלץ איתן לפרוש מקהילת המודיעין, והלשכה בראשה עמד, פורקה.

ב-2006 נבחר לכהן כחבר כנסת לאחר שמפלגת "גיל" בראשה התמודד השיגה שבעה מנדטים. הוא כיהן כשר לענייני גמלאים בממשלתו של אהוד אולמרט והופקד על ענייני ירושלים.

הוא התגורר בשכונת אפקה שבצפון תל אביב, היה נשוי למרים פלד, אלמנתו של יאיר פלד, יחד גידלו את ביתה מנישואיה הראשונים, ולהם עוד שני בנים.

מהמרכז הרפואי איכילוב תל אביב נמסר כי "השר ובכיר קהילת המודיעין רפאל רפי איתן בגיל 92 נפטר בשיבה טובה. המשפחה מודה לבית החולים על הטיפול המסור".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988