התקווה האוקראינית הגדולה לשינוי: קומיקאי צעיר, ממוצא יהודי, ללא ניסיון פוליטי

וולודימיר זלנסקי, שגילם את דמותו של נשיא אוקראיני פיקטיבי בסדרת טלוויזיה, ניצח אתמול בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות במדינה, בתקווה שיחלץ אותה מהמצב הכלכלי והפוליטי הקשה שבו היא שרויה • זלנסקי יתמודד בסיבוב השני, ב-21 באפריל, עם הנשיא המכהן, פטרו פורושנקו

וולודימיר זלנסקי./ צילום: רויטרס Valentyn Ogirenko
וולודימיר זלנסקי./ צילום: רויטרס Valentyn Ogirenko

הטרגדיה הכלכלית של אוקראינה משתקפת כולה במספר אחד - 1,900 דולר. זו כל הצמיחה שנרשמה במשך לא פחות משלושה עשורים, במונחי תמ"ג לנפש (מותאם לכוח קנייה), מאז שקרסה ברית המועצות ואוקראינה יצאה לדרך עצמאית ב-1991, ועד השנה שעברה. בפולין השכנה, למשל, שהתחילה מנקודת זינוק נמוכה יותר אך הצטרפה ב-2004 לאיחוד האירופי, זינק הנתון המקביל ב-23,000 דולר. אוקראינים רבים רואים כיצד שחיתות, מערכת ציבורית חלשה, חוסר יציבות פוליטית וההכרח להגר כדי לפרנס את המשפחה הולכים ומחסלים את הסיכוי לשינוי במדינה - השנייה הענייה ביותר באירופה נכון להיום, אחרי מולדובה.

וזו הסיבה, אולי, שחמש שנים אחרי שרוסיה סיפחה באלימות את קרים ומיליציות פרו-רוסיות קרעו את המדינה לשניים, וחמש שנים אחרי "מהפכת מיידאן" הפרו-אירופית שהביאה לבחירות חדשות אך להתקדמות מועטה בלבד, התקווה האוקראינית הגדולה לשינוי היא כיום קומיקאי צעיר, ללא ניסיון פוליטי, ממוצא יהודי, שניצח אתמול בפער גדול בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות במדינה.

וולודימיר זלנסקי קיבל כ-30% מהקולות בבחירות שהתקיימו אתמול, ויתמודד בסיבוב השני של הבחירות שיתקיים ב-21 באפריל מול הנשיא המכהן, פטרו פורושנקו. פורושנקו, איש העסקים המכונה "מלך השוקולד" האוקראיני (על שם עסקיו בתחום דברי המתיקה), קיבל 17% בלבד.

זלנסקי, בן 41, הגיח במפתיע מחוץ למערכת הפוליטית, והודיע לפני שלושה חודשים בלבד כי יתמודד לנשיאות. במהלך השנים הוא שיחק בקומדיות רומנטיות, הפיק וביים סרטים וסדרות טלוויזיה, אך זכה להכרה ולאהדה ציבורית במיוחד משום שגילם מאז 2015 את דמותו של נשיא אוקראיני פיקטיבי בסדרת טלוויזיה בשם "משרת העם".

הסדרה מציגה את סיפורו של צעיר אוקראיני שהופך להיות נשיא המדינה אחרי וידיאו ויראלי שהוא מפיץ, ובעיקר נאבק בשחיתות ובעסקנות הפוליטית. שלוש שנים אחרי שהושקה, במקום לכתוב את הסדרה הפכה חברת ההפקה "רובע 95" למפלגה פוליטית, והנשיא מהטלוויזיה נחשב למועמד המוביל לעמוד בראש אוקראינה החל מסוף החודש. "אנשים אוהבים אותו (את הנשיא הטלוויזיוני)", אמר זלנסקי בראיון, "הם אוהבים את הערכים שהוא מייצג, את המלחמה בשחיתות".

וזה אכן היה המסר העיקרי שהוביל את השחקן הקומי להישג הגדול בבחירות אתמול. הייאוש באוקראינה אינו רק מהמצב הכלכלי, אלא גם מהמצב הפוליטי. שלל שערוריות ציבוריות קשרו את הנשיא המכהן פורושנקו למקורב שסחר בנשק עם רוסיה ולאוליגרכים אחרים, לצד האשמות בקניית קולות מסיבית, וסייעו לאאוטסיידר הפוליטי זלנסקי לנצח את הסיבוב הראשון.

"חיים חדשים מתחילים: חיים נורמליים, בלי שחיתות, בלי שוחד, חיים במדינה חדשה שאפשר להגשים בה חלומות", אמר אתמול.

מבחינת מדיניות חוץ, גם פורושנקו וגם זלנסקי הבטיחו להמשיך את ההתקרבות לאירופה ולנאט"ו, ונשבעו להשיב לאוקראינה את המחוזות הבדלניים שפרשו ממנה בגיבוי רוסי ב-2014, כמו גם את חצי האי קרים.

המפסידה הגדולה של הבחירות אתמול היא יוליה טימושנקו, המנהיגה הפוליטית ששוחררה מהכלא אחרי מהפכת מיידאן, שנחשבה עד לפני כמה חודשים למועמדת המובילה להחליף את פורושנקו.

הנשיא המכהן, שלפני שנה זכה ל-6% תמיכה בו בלבד, הגביר בחודשים האחרונים את האהדה הציבורית אליו, במיוחד בשל גיבוי שקיבל מהכנסייה במדינה, מהצבא ומשירותי הביטחון, ובעזרת חלוקת כספים נדיבה בחודשים האחרונים לתושבי אוקראינה: 50 אירו פיצוי על מחירי הגז העולים, למשל, לצד תוספת לפנסיה והעלאת השכר לחיילים.

הסיבוב הראשון של הבחירות התאפיין ב"מלחמה מלוכלכת" שכללה האשמות בקניית קולות והגשת תלונות על זיופים ועל הטיית קולות. גם זלנסקי, שהבטיח בקמפיין שלו "שקיפות מקסימלית", הובך כשהתגלה כי הוא ואשתו מחזיקים בווילה באיטליה בשווי מוערך של 3.5 מיליון אירו. מבחינה חוקית הוא לא היה חייב לדווח עליה, משום שהוא עדיין מועמד בלבד.

כעת נותר לראות אילו כלים יפעיל פורושנקו נגד היריב המפתיע שלו, ואם היתרון של הקומיקאי האוקראיני יספיק כדי לזכות בנשיאות בעוד שלושה שבועות. 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988