המאגר צומח: תגלית נוספת לאנרג'יאן בקידוח הגז כריש

החברה הודיעה הבוקר כי בקידוח אקספרולציה במאגר "כריש צפון" התגלו כ-28 BCM של גז טבעי • מדובר בכמות קטנה יחסית לעומת מאגרי "לוויתן" ו"תמר", אבל היא תאפשר להפוך את אנרג'יאן לשחקנית תחרותית במשק האנרגיה • המניה מזנקת בבורסת ת"א בכ-8%

אסדה צפה של חברת אנרג'יאן./ צילום:  TFMCבאמצעות חברת אנרג'יאן
אסדה צפה של חברת אנרג'יאן./ צילום: TFMCבאמצעות חברת אנרג'יאן

תגלית נוספת לאנרג'יאן במאגר כריש. החברה הודיעה הבוקר כי בקידוח אקספרולציה במאגר כריש צפון התגלו כ-28 BCM (מיליארד מטר מעוקב) של גז טבעי. תגלית החדשה מצטרפת ל-67 BCM שכבר התגלו בכריש-תנין, כך שיחד יש במאגרים של אנרג'יאן 95 BCM. עם זאת, לא ברור עדיין כמה מהגז שהתגלה ניתן להפקה.

לעומת מאגר לווייתן, שבו יש 605 BCM ותמר עם 281 BCM, מדובר בכמות קטנה יחסית, אך היא תאפשר להפוך את אנרג'יאן לשחקנית תחרותית במשק האנרגיה מול המאגרים הוותיקים. מניית אנרג'יאן  נסחרת כעת בעליות של כ-8% במחזור גבוה. 

קידוח האקספלורציה החל ב-15 במרץ והגיע לעומק של 4,880 מטר; הקידוח הסתיים כשבוע לפני לוח הזמנים שהוגדר לכך. בשלב הבא, תבצע אנרג'יאן בדיקות ביחס לפוטנציאל בשכבת הקרקע 4D (באמצעות העמקת הבאר). בחברה מציינים עוד כי תבוצע הערכה נוספת של תכולת הנוזלים במאגר.

הגז שנתגלה בכריש צפון יטופל באמצעות אסדת טיפול צפה (FPSO), אנרג'יאן פאוור  (Energean Power), שתמוקם במרחק של כ-5 ק"מ משם, על פי הבאר של מאגר כריש - ובמרחק של כ-90 ק"מ מן החוף, מערבית לחיפה. האסדה נבנית בימים אלה עבור אנרג'יאן, וצפויה להיות בעלת קיבולת של BCM 8. אנרג'יאן חתומה כיום על חוזים למכירה של BCM 4.6 של גז טבעי, מה שמשאיר קיבולת פנויה של כ-BCM 3.4 באסדת הטיפול הצפה, לטובת הפקה וטיפול יעילים וכלכליים של גז מכריש צפון וממאגרים עתידיים.

מדובר בקידוח האקספלורציה הראשון שבוצע בישראל מאז שנת 2013. קמפיין הקידוח מבוצע עבור אנרג'יאן על ידי חברת Drilling Stena, באמצעות ספינת הקידוח Stena DrillMAX, במרחק כ-90 ק"מ מחופי ישראל. לאחר סיום הקידוח בכריש צפון, ספינת הקידוח תשוב לקידוח 3 בארות הפיתוח במאגר המרכזי של כריש.

על פי ההסכם עם חברת Stena Drilling, לאחר קמפיין הקידוחים הנוכחי, עומדת לאנרג'יאן אופציה לביצוע 6 קידוחים נוספים.

לאנרג'יאן יש 13 רישיונות חיפוש בעולם, מתוכם שמונה בישראל. החברה היוונית רכשה את מאגרי "כריש" ו"תנין" מידי דלק ונובל אנרג'י ב-2016 בכ-140 מיליון דולר, לאחר אישור מתווה הגז.

מניית אנרג'יאן משלימה היום התקדמות של קרוב ל-40% מאז שהחברה התחילה להיסחר בתל אביב בסוף אוקטובר 2018, בעקבות רישום כפול שביצעה (הונפקה בלונדון במארס אשתקד). שווי החברה הגיע לכ-6.3 מיליארד שקל. מנגד, מניית קבוצת דלק , המחזיקה ב-45% מהזכויות בלווייתן וב-22% בתמר (באמצעות שותפות דלק קידוחים), רושמת ירידה של 1%, ויחידות ההשתתפות של דלק קידוחים יהש  וישראמקו יהש (המחזיקה ב-28.8% מהזכויות ב"תמר") מאבדות 2% כל אחת. רציו יהש , שלה 15% מהזכויות ב"לוויתן", יורדת בכ-1%, ותמר פטרוליום , המחזיקה ב-16.75% מ"תמר", מאבדת כ-2.5%.

לירן לובלין, מנהל מחלקת המחקר בבית ההשקעות אי.בי.אי, מציין בתגובה לדיווח: "אנו סבורים כי כמויות הגז שהתגלו אינן משמעותיות מאוד במונחי המשק הישראלי, ולא ישפיעו באופן דרמטי על עקומת הביקוש וההיצע, אך בהחלט ניתן להניח כי ההודעה תייצר מעט לחץ על מניות 'תמר' ו'לוויתן'. באשר לתמחור, מרבית הפוטנציאל במאגר 'כריש' תחת הנחת מקדם סיכון על הפיתוח כבר מגולם בשוויה של המניה. גורם נוסף, שכמובן ממשיך לתמוך במניה, הוא מחיר הנפט, שמייצר מרווחים יפים בנכסים המפיקים ביוון". 

מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגס: "התגלית החדשה בכריש צפון מביאה עמה כמות גז משמעותית - מעבר לזו שהייתה מוכרת לשוק עד עתה במאגר כריש. אסדת הטיפול הצפה, אנרג'יאן פאוור, אשר נבנית בימים אלה, תהיה בעלת קיבולת עודפת, באופן שיאפשר פיתוח כלכלי ובטוח של הגז שנתגלה בכריש צפון, וכן של מאגרים עתידיים באזור. אנרג'יאן כבר מחזיקה בחוזה מותנה למכירת BCM 5.5 (לאורך כל תקופת החוזה) מן הכמות החדשה שנתגלתה, וכעת נפנה למכירת יתרת הכמות".

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר הבוקר: "אחרי שנים של קיפאון, חודשו לפני כחודש חיפושי הגז הטבעי במים הכלכליים של ישראל - וכבר מדווחת החברה על גילויי נוסף! אני מברך את חברת אנרג'יאן על כמות הגז הטבעי הגדולה המסתמנת בכריש צפון. מדובר בסנונית ראשונה, שאני בטוח כי תבשר על גילויים נוספים בעתיד. אם רק נרצה, אין זו אגדה, וישראל תהפוך למעצמת אנרגיה אזורית".

צרו איתנו קשר *5988