לפידות יקבל שכר בעלות של כ-37.5 מיליון שקל בשנה הראשונה בשיכון ובינוי

עיקר חבילת התגמול  - אופציות הנמצאות בתוך הכסף בשווי של כ-30 מיליון שקל • עלות שכר צפויה של 25 מיליון שקל ליו"ר תמיר כהן ב-2019 • מצנח זהב למנכ"ל הפורש לחמני שיקבל השנה כ-12 מיליון שקל

אייל לפידות / צילום: תמר מצפי
אייל לפידות / צילום: תמר מצפי

נתי סיידוף, בעל השליטה בקבוצת שיכון ובינוי (שו"ב), מגלה רוחב יד עם המנכ"ל הנכנס אייל לפידות, קודמו משה לחמני ויו"ר החברה ואיש אמונו, תמיר כהן - שיזכו כולם לתגמולים בהיקף דו-ספרתי של מיליוני שקלים. אסיפת בעלי מניות קבוצת הנדל"ן והתשתיות תדון בחודש הבא בתנאי העסקתם של השלושה. הזימון לאסיפה חושף בראש ובראשונה את השדרוג המרשים הצפוי בתנאי העסקתו של לפידות, ביחס למה שקיבל עד היום בתפקידו כמנכ"ל חברת הביטוח הפניקס.

שו"ב מבקשת לאשר ללפידות תגמול בהיקף שנתי של עד 8 מיליון שקל. תגמול הכולל שכר בעלות של 4 מיליון שקל ומענק של עד 4 מיליון שקל על בסיס תוצאות החברה, שבכל מקרה יכלול השנה מענק חתימה של 2 מיליון שקל שישולם לו עם כניסתו לתפקיד. בשו"ב מציינים כי אם חבילת התגמולים ללפידות לא תאושר כנדרש, הוא יהיה זכאי לסכום מענק החתימה כפיצוי.

נוסף לכך, בשו"ב מבקשים להעניק ללפידות חבילת אופציות שתבשיל במשך חמש שנים, אשר עלותה הכוללת מצטברת ל-29.5 מיליון שקל. כך שסך עלות העסקתו השנתית ממועד כניסתו לתפקיד צפויה להצטבר עד ל-37.5 מיליון שקל. שכרו החודשי של לפידות יעמוד על כ-245 אלף שקל, צמוד למדד בנוסף לתנאים נלווים דוגמת רכב (דרגה 7) והטבות נוספות.

תכנית המענקים השנתיים ללפידות, כאמור בסכום מרבי של 4 מיליון שקל בשנה, נקבעה לשנים 2019-2021. במקרה בו לא יעמוד בתנאי הסף לקבלת מענק, ועדת התגמול ודירקטוריון שו"ב יוכלו לאשר לו מענק שנתי של עד 3 משכורות חודשיות. בשו"ב מציינים כי על בסיס תוצאותיה ב-2017-2018, לפידות היה זכאי לסכום המענק המקסימלי.

הרכיב ההוני של חבילת התגמולים ללפידות כולל קצת יותר מ-20 מיליון אופציות שיבשילו בחמש מנות שוות, הראשונה מהן שנה ממועד כניסתו לתפקיד. מחיר המימוש הוא 7.5 שקלים - נמוך בכ-20% משווי המניה הבוקר, שעמד על יותר מ-9 שקלים.

זאת אחרי שבחודש האחרון, מאז נחשף ב"גלובס" דבר מועמדותו של לפידות לתפקיד, מניית שו"ב זינקה כמעט ב-40% ומשקפת לחברה שווי נוכחי המתקרב ל-3.8 מיליארד שקל. טרם גל העליות האחרון, שווי מנייתה עמד על פחות מ-7 שקלים, ושיקף לשו"ב שווי של 2.7 מיליארד שקל.

לפידות, מבכירי ענף הביטוח המקומי, היה עד לפני כמה שנים אחד משיאני השכר הקבועים בבורסה. אולם תנאי העסקתו נפגעו משמעותית עם כניסתו לתוקף של חוק שכר הבכירים בענף הפיננסים, שקבע רף נורמטיבי עליון של 2.5 מיליון שקל עלות שכר שנתית (שמעליה הוצאות השכר לא מוכרות לצרכי מס), והגבלה קשיחה של עד פי 35 מעלות השכר של בעל השכר הנמוך בחברה.

לפידות נמצא בקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה מאז שנת 2005, וטרם תפקידו בהפניקס כיהן כמנכ"ל דלק ישראל בין יולי 2005 למאי 2009. מאז 2007 צבר לפידות תגמולים בהיקף של לפחות 120 מיליון שקל (במונחי עלות לחברה), כרבע מהסכום ברכיבים הוניים, כגון אופציות.

כך צבר אייל לפידות 120 מיליון שקל אצל תשובה
 כך צבר אייל לפידות 120 מיליון שקל אצל תשובה

נימוקי ועדת התגמול ודירקטוריון שו"ב לאישור תנאי העסקת לפידות מראים על ההערכה הרבה לה הוא זוכה, שם מציינים כי לפידות "הינו בין המנהלים הבולטים והמוערכים במשק". לגבי תרומתו לצמיחת הפניקס מציינים כי במהלך כהונתו שם "חלה עליה משמעותית בתוצאות הכספיות, במחיר המניה ובשווי השוק שלה", זאת ביחס למדד ת"א 35 בו היא נכללת וביחס ליתר חברות הענף.

לפי ועדת התגמול ודירקטוריון שו"ב, תנאי התגמול נקבעו "גם על רקע חלון הזדמנויות לגיוס של מנכ"ל מהשורה הראשונה, בעל ניסיון עסקי וניהולי עשיר, כישורים והישגים, ברמתו של המנכ"ל הנכנס, אפשרות שאינה נקרית בפני החברה דרך קבע, וכן לאור החשיבות בגיוסו של מנכ"ל מסוג זה, בעל אוריינטציה וניסיון עשיר בתחום הפיננסי ובעל היכרות עם גופים פיננסיים". כמו כן, מוסיפים שם כי "תנאי התגמול נקבעו נוכח התרומה שצפויה להיות לו לחברה, בין היתר, הן מבחינת השגת יעדיה האסטרטגיים והן נוכח האתגרים העסקיים והאחרים והסיכונים העומדים בפני החברה".

לחמני ותמיר כהן לא יקופחו

גם המנכ"ל היוצא של שו"ב, משה לחמני, שכיהן מיולי 2012 כיו"ר שו"ב ומונה לתפקיד המנכ"ל באוגוסט 2018 בעקבות העברת השליטה בחברה, לא יקופח ויזכה למצנח זהב מפנק. סיום תפקידו צפוי להביא את עלות העסקתו בסיכומה של 2019 ליותר מ-12 מיליון שקל. לפי הפירוט שמציגה שו"ב, לחמני צפוי לקבל סכום של 5.7 מיליון שקל הכולל הוצאות בגין פרישה ומענק חד פעמי, והתגמול ההוני שלו צפוי לעמוד על 4.4 מיליון שקל. זאת נוסף לשכר בעלות של 1.1 מיליון שקל ומענק שנתי בסכום דומה על בסיס תוצאות החברה, שהיקפו בפועל ייקבע על בסיס תוצאות שו"ב ל-2019.

ליו"ר החדש של שו"ב, תמיר כהן, שנכנס לתפקיד באוגוסט האחרון, מבקשת החברה לאשר שכר בעלות שנתית של 2.3 מיליון שקל. זאת על בסיס משכורת חודשית של 123 אלף שקל, נוסף למענק שנתי של עד 2.2 מיליון שקל ומענק חתימה של 340 אלף שקל. שו"ב גם מבקשת להעניק לו תגמול מנייתי בהיקף כולל של יותר מ-20 מיליון שקל, כך שסך עלות העסקתו השנתית ב-2019 צפוי להצטבר לכ-25 מיליון שקל.

קבוצת שו"ב מתמודדת בשנים האחרונות עם אתגרים לא פשוטים. ב-2016 נפגעה ממשבר כלכלי בניגריה, ושנה לאחר מכן נקלעה למאבק שליטה בחברה המוחזקת ADO, הפועלת בשוק הנדל"ן של ברלין. אולם, הטלטלה הגדולה ביותר שעברה עליה הגיעה לפני כשנה, כשבפברואר 2018 נודע על פרשה הנוגעת למתן שוחד לכאורה של בכירים בחברת SBI, המרכזת את פעילות התשתיות והבנייה הבינלאומית שלה.

על רקע הפגיעה בעסקיה ופרשת השוחד סיכמה בעסקה מהירה שרי אריסון, מי שהייתה אז בעלת השליטה בשו"ב, על מכירת השליטה בחברה (47%) לאיש העסקים נתי סיידוף תמורת כ-1.1 מיליארד שקל. העסקה בין הצדדים הושלמה ביולי 2018. 

צרו איתנו קשר *5988