בגלל "אחיינית האוליגרך": אחרי "פרשת איביזה" והתפטרות סגן הקאנצלר - אוסטריה הולכת לבחירות

(עדכון): רעידת אדמה פוליטית באוסטריה: בעקבות חשיפת תיעוד מלפני הבחירות בו מציע שטראכה לצעירה שהתחזתה לאחייניתו של אוליגרך רוסי לקנות עיתון רב-השפעה ולקדם את מפלגתו ובתמורה לקבל חוזי תשתיות באוסטריה, הודיע היום מנהיג הימין האוסטרי על התפטרותו • שעות ספורות לאחר מכן, קאנצלר אוסטריה כי המדינה תלך לבחירות חדשות

היינץ כריסיטיאן שטראכה / קרדיט צילום: REUTERS/Leonhard Foeger
היינץ כריסיטיאן שטראכה / קרדיט צילום: REUTERS/Leonhard Foeger

24 שעות אחרי הסקנדל הפוליטי שחיסל את הקריירה הפוליטית של סגן קאנצלר אוסטריה, היינץ כריסטאן שטראכה, הודיע קאנצלר אוסטריה כי המדינה תלך לבחירות חדשות. "הדרך עם ה-FPO כשותפים קואליציוניים נגמרה", אמר הערב קורץ במסיבת עיתונאים, בעוד מחוץ למשרדו מפגינים אלפי בני אדם בדרישה לבחירות חדשות. הוא שיבח את הישגי הממשלה בשנתיים האחרונות, וגם את שיתוף הפעולה עם מפלגתו של שטראכה - מפלגת החירות האוסטרית (FPO), אבל הבהיר כי זו העת לבחירות חדשות. "אחרי הווידיאו שפורסם אתמול אפשר לומר - מספיק זה מספיק".

מוקדם יותר התפטר במפתיע סגן הקאנצלר ומנהיג מפלגת החירות האוסטרית היינץ כריסטיאן שטראכה מתפקידיו, לאחר שכלי תקשורת פירסמו אמש תיעוד וידאו מביך שבו בין הציע מכרזים ממשלתיים לצעירה שהתחזתה לאחייניתו של אוליגרך רוסי, בתמורה לכך שהאוליגרך יקנה עיתון אוסטרי וינצל את השפעתו על מנת לקדם את מפלגתו, המתנגדת להגירה ולאיחוד האירופי.

את הפרשה חשפו יחד אמש (ו') המגזין "דר שפיגל" והעיתון "זידוייטשה צייטונג", בהסתמך על תיעוד חשאי שהועבר אליהם, והיא עוררה סערה החל מאתמול במערכת הפוליטית באוסטריה ובגרמניה. הפרסום התרחש כשבוע לפני הבחירות לפרלמנט האירופי, שבו היתה צפויה המפלגה שבראשה עומד שטראכה - מפלגת החירות (FPO) השותפה לקואליציה במדינה - לזכות בתמיכה רבה.

ה"שפיגל" פירסם תמונות מתוך הווידיאו, שצולם לפי הדיווחים בבית פרטי באי איביזה ביולי 2017, ארבעה חודשים לפני הבחירות הכלליות שהתקיימו במדינה. בווידיאו מתועדים שטראכה, שאז לא נשא בתפקיד רשמי כלשהו, מקורב פוליטי אליו בשם יוהאן גודניס (כיום מזכיר התנועה בפרלמנט האוסטרי) וצעירה שהתחזתה לאחייניתו של אוליגרך רוסי. הצעירה אמרה לשניים כי בכוונת האוליגרך להשקיע כ-250 מיליון אירו באוסטריה, רמזה כי מדובר ב"כסף שחור" מעסקים מפוקפקים, וביקשה את עצותיהם בעניין.

לפי ה"שפיגל", שראה את התיעוד כולו, שטראכה וגודנוס נשארו כשש שעות בפגישה עם הצעירה ודנו באפשרויות שונות. "אם תשתלטו על ה'קרונן צייטונג' (עיתון אוסטרי, א"א) שלושה שבועות לפני הבחירות ותביאו אותנו למקום הראשון, אפשר לדון בהכל", אמר שטראכה לפי השבועון.

הווידיאו מציג גם כיצד חשב סגן הקאנצלר לעשות זאת: "אתם צריכים להקים חברה כמו STRABAG (חברה אוסטרית לתשתיות, כולל בניית כבישים וגשרים, א"א), ואז תקבלו את כל החוזים ש-STRABAG מקבלים היום".

בנוסף, המגזין דיווח כי שטראכה הציע בפני הצעירה לתרום כספים למפלגה באמצעות מנגנון למימון פוליטי. "יש כמה אנשי עסקים עשירים מאוד שמשלמים בין חצי מיליון לשני מיליון אירו", אמר שטראכה לפי השבועון, "זה מגיע לאגודה מוכרת לצרכי מס, שאין לה שום קשר עם המפלגה, אז אתם לא תהיו חייבים לתת שום פירוט לרשויות". תמונות מתוך הווידיאו שפורסמו מציגות את סגן הקאנצלר שרוע על ספה, עם בקבוקי שתייה ומשקאות אנרגיה על שולחן סמוך.

צילום מסך מאתר ה"שפיגל"
 צילום מסך מאתר ה"שפיגל"

בבוקר נפוצו שמועות כי קאנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, אמר בחוגים סגורים כי הוא מסרב להמשיך לעבוד עם שטראכה, שהוביל את מפלגת החירות בעשור האחרון, ורשם את התוצאה השנייה בטיבה של המפלגה בבחירות האחרונות.

היום בצהריים התייצב שטראכה מול המצלמות והודיע על התפטרותו. הוא האשים את האלכוהול הרב שהוגש באותו הערב בדברים שאמר, הודה כי "התנהג כמו בן-עשרה המתפאר ביכולותיו" והודיע כי העביר מכתב התפטרות לקורץ. בד בבד, הוא האשים יריבים פוליטים עלומים ב"התנקשות פוליטית".

במסיבת העיתונאים הודיע שטראכה כי מחליפו בתפקיד יו"ר המפלגה יהיה נורברט הופר, אולם לא בטוח כי הקאנצלר קורץ יסכים לשתף פעולה עם המפלגה אחרי הפרשה. שטראכה גם אמר כי מתנהל נגדו קמפיין אישי "בסגנון זילברשטיין", כשהוא מתייחס ליועץ הפוליטי הישראלי טל זילברשטיין, שהואשם במעורבות בקמפיין השחרה והפצת מידע כוזב בפייסבוק מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בבחירות האחרונות, ופוטר מתפקידו.

לפי הדיווח ב"זידויטשה צייטונג" שטראכה התפאר בכך ששכר יועץ פוליטי ישראלי שעבד גם בעבור פוטין וגם בעבור טראמפ. "שטראכה הציג את עצמו במהלך הערב כפוליטיקאי בינלאומי", דיווח העיתון, "מיומן בסוגיות בינלאומיות ומי שיודע באמת איך העולם עובד.

"שטראכה הציג את עצמו במהלך הערב כפוליטיקאי בינלאומי", דיווח העיתון, "מיומן בסוגיות בינלאומיות ומי שיודע באמת איך העולם עובד. הוא התפאר במהלך הערב, אחרי כמה כוסות וודקה-רד-בול וסיגריות שהוא כבר שכר יועץ פוליטי ישראלי לקמפיין שלו, שגם עבד עם הקרמלין תחת ולדימיר פוטין, עם נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ ועל משאל העם הבריטי ליציאה מהאיחוד האירופי". העיתון לא פירט את שמו של היועץ, אם הוא אכן נשכר על ידי מפלגת החירות האוסטרית.

שטראכה שיקם בעשור האחרון את מפלגת החירות והוביל אותה מהימין הקיצוני שבו היתה בימיו של יירג היידר לימין המתנגד-להגירה שזכה לתמיכה רבה בבחירות האחרונות. הוא הוביל מדיניות פרו-ישראלית, ביקר בישראל ושומר על קשרים חמים עם בכירים במפלגת ה"ליכוד".

צרו איתנו קשר *5988