אסם תמכור את פעילות הגלידות לענקית הגלובלית פרונרי בכמה עשרות מיליוני אירו

פרונרי נחשבת לאחת מיצרניות הגלידות הגדולות בעולם ונמצאת בבעלות נסטלה וחברת גלידות בריטית • השותפות בין השתיים נועדה לייצר נוכחות גלובלית שתאפשר להן להתחרות בעולם מול ענקית הגלידות יוניליוור, שבישראל מובילה את השוק באמצעות גלידות שטראוס

עופר גרין, מנכ"ל גלידות נסטלה מבית אסם / צילום: תמר מצפי
עופר גרין, מנכ"ל גלידות נסטלה מבית אסם / צילום: תמר מצפי

חברת אסם עומדת למכור את פעילות הגלידות שלה לענקית הגלידות פרונרי (Froneri): ענקית המזון הישראלית מנהלת משא-ומתן מתקדם לקראת השלמת העסקה. על-פי הערכות בענף, העסקה עשויה להיחתם במהלך השבוע הקרוב.

במסגרת העסקה אסם, שהיא חברה-בת של תאגיד המזון הבינלאומי נסטלה, תמכור את החזקותיה בחברה-הבת שעוסקת בתחום הגלידות, אף שהחברה-האם נסטלה תיוותר בעלת מניות בעסק זה בשיעור של 50%. היקף העסקה אינו ידוע, אך הוא מוערך בכמה עשרות מיליוני אירו.

Froneri היא חברה בניהול ובבעלות משותפת של ענקית המזון השוויצרית נסטלה (50%) וחברת הגלידות הבריטית R&R (50%), ובמסגרת העסקה תישאר נסטלה כשותפה שקטה.

החברה שנמכרת היא נגה גלידות, חברה-בת של אסם-נסטלה, המעסיקה בישראל כ-150 עובדים. החברה מייצרת ומפיצה בארץ את מוצרי גלידות נסטלה, והיא גם חתומה על הסכם הפצה של המותג גלידות האגן דאז. גלידות נסטלה היא אחת משתי שחקניות הגלידות הגדולות בשוק הישראלי, והמכירות הכספיות שלה לשוק הקמעונאי מסתכמות בכ-350 מיליון שקל בשנה.

שוק הגדילות
 שוק הגדילות

הרכישה מתבצעת במסגרת מהלך עולמי של נסטלה לאחד את חברות הגלידה שפועלות תחתיה ברחבי העולם, לצד רכישות של חברות נוספות בתחום הגלידות. לפני כשלוש שנים מיזגה נסטלה את פעילויות הגלידה שלה באירופה עם החברה הבריטית R&R, מיזוג שיצר את החברה המשותפת Froneri, שמתמחה בגלידה, מזון קפוא ומוצרי חלב קר.

JOYA של גלידות נסטלה
 JOYA של גלידות נסטלה

Froneri נחשבת לאחת מיצרניות הגלידות הגדולות בעולם, והיא פועלת בכ-20 מדינות. השותפות בין השתיים נולדה בין היתר כדי לייצר נוכחות גלובלית שתאפשר לה להתחרות בשווקים בינלאומיים מול ענקית הגלידות יוניליוור, שבישראל עומדת מאחורי המותג גלידות שטראוס. Froneri אוחזת בזיכיון לשיווק גלידות תחת מותגים בינלאומיים מוכרים, ביניהם של יצרנית השוקולד מונדלז, עם מותגים כמו טוברלון, DAIM, קדבורי, אוריאו ואחרים.

אסם החלה בשיחות ראשוניות למיזוג עסקי גלידות נסטלה בישראל לתוך פעילותה של חברת Froneri כבר ב-2016. ל-Froneri הייתה זכות להחליט אם לרכוש או לא לרכוש כל עסק שנקנה שלא במסגרת הסכם המיזוג, ולפי איזה מחיר לעשות זאת. משמעות העסקה היא שפעילות הגלידות יוצאת מאסם, והופכת לחלק מהחברה הגלובלית.

בענף אומנם מעריכים את גלידות נסטלה כחברה טובה ורווחית, אך אם וכאשר תושלם העסקה, Froneri תידרש ככל הנראה לבצע לא מעט השקעות, בין היתר שדרוג המפעל הוותיק של החברה בקריית מלאכי.

בחודש שעבר רכשה Froneri חברת גלידות בניו זילנד בשם טיפ טופ (TIP TOP) בתמורה לכ-250 מיליון דולר. R&R גלידות היא חברה שהוקמה ב-1985, ובסיסה ביורקשייר, אנגליה, ונמצאת בבעלות קרן הפרייבט אקוויטי PAI. היא מדורגת כיצרנית הגלידות הגדולה באירופה מבחינה כמותית והשנייה בגודלה בעולם, אחרי יוניליוור. לפני כחמש שנים רכשה החברה חברת גלידות אוסטרלית בשם Peters בתמורה לכ-400 מיליון דולר.

נגה גלידות בניהולו של עופר גרין היא חברה-בת בבעלות מלאה של קבוצת אסם-נסטלה, והיא עוסקת בייצור, שיווק והפצה של גלידות תחת המותג נסטלה למגזר הקמעונאי והמוסדי. אסם-נסטלה משווקת גלידה באריזות אישיות ואריזות משפחתיות של מספר מותגים: לה קרמריה, אקסטרים, לה פרוטה, ג'ויה, גומיגם, קראנץ' וקוקילידה.

שוק הגלידות בישראל צמח באופן משמעותי בשנה החולפת. נתוני סטורנקסט מצביעים על גידול של כספי של 8.7% בכלל השוק, לצד גידול כמותי של 6.3%. מכירות שוק הגלידות הסתכמו ב-2018 בכמיליארד שקל. מי שמובילה את השוק בישראל במונחי מכירות כספיות בשוק הקמעונאי היא גלידות שטראוס שבבעלות יוניליוור, המהווה כ-42% מהשוק, ואחריה נסטלה עם נתח של 34.8% מהמכירות. עם זאת, במונחים כמותיים נסטלה היא השחקנית הגדולה ביותר ומהווה 36.8% מהשוק, ואילו יוניליוור אוחזת ב-34.5% ממנו.

מאסם נמסר: "כפי שדווח באוקטובר, המשא-ומתן עם פרונרי נמשך, ועם השלמתו תצא הודעה עם העובדות המדויקות".

צרו איתנו קשר *5988