הדולר נחלש מול השקל: "השווקים מגזימים בכל החזיתות"

הדולר נחלש על רקע מוכנות הפדרל ריזרב להצטרף לבנקים המרכזיים ולהוריד ריבית • עם זאת, בבית ההשקעות מיטב דש מעריכים כי הציפיות של השווקים להורדת ריבית בשלוש מתוך ארבע פגישות הפד הקרובות - מוגזמות • "זה תרחיש מעט קיצוני, שמניח הרעה משמעותית במשק האמריקאי"

הדפסת דולרים בוושינגטון / צילום: REUTERS/Gary Cameron
הדפסת דולרים בוושינגטון / צילום: REUTERS/Gary Cameron

הדולר  נחלש היום (ב') מול השקל ב-0.44% ושערו היציג נקבע ברמה של 3.585 שקלים, וזאת בהמשך להיחלשות הדולר בעולם בסוף השבוע האחרון, לאחר הפרסום של נתונים מאכזבים משוק העבודה האמריקאי, מה שתרם לציפיות להורדת ריבית על ידי הפדרל ריזרב. האירו  השיל 0.1% ושערו היציג נקבע על 4.05 שקלים. 

ביום שישי האחרון דווח כי המשק האמריקאי רשם תוספת של 75 אלף משרות בלבד בחודש מאי. התחזיות של הכלכלנים היו לתוספת של 175 אלף משרות. אם לא די בכך, הנתונים של החודשיים האחרונים עודכנו מטה, בגובה 75 אלף משרות יחד, כך שלמעשה לא נוצרו כלל משרות חדשות בשכלול נתוני שלושת החודשים האחרונים.

הנתון החלש העלה את הציפיות כי זה יתרום להורדת הריבית של הפד. עם זאת, במיטב דש כותבים כי "הפד לא יכול למצוא הצדקה להורדת הריבית בנתוני שוק העבודה, אלא רק אם הוא מאוד רוצה. החוזים בארה"ב מגלמים כבר כמעט שלוש הורדות ריבית עד סוף השנה, והסתברות של כ-25% כי הריבית תרד כבר בפגישה הקרובה ב-19 ליוני. המשמעות היא שבשלוש פגישות מתוך ארבע הריבית אמורה לרדת. זה נראה לנו תרחיש מעט קיצוני, שמניח הרעה משמעותית במשק האמריקאי שלא כל כך מסתדרת עם העליות שנרשמו בשבוע שעבר בשוק המניות".

"הורדות ריבית הפד לא תמיד עזרה לשווקים לאורך זמן, אלא כאשר גם ניתן פתרון לבעיות הכלכליות שעמדו מאחורי. אם הנשיא האמריקאי גם יצליח לגרום לפד להוריד את הריבית וגם תוך פרק זמן קצר להגיע להבנות עם הסינים, כפי שעשה מול מקסיקו, אז שוק המניות יוכל לקבל תמיכה יציבה יותר. בשורה התחתונה, להערכתנו השווקים מגזימים בכל החזיתות - גם בעוצמת הורדת ריבית הצפויה וגם ביכולתה לחולל לאורך זמן שינוי חיובי בכלכלה ובשווקים", כתבו במיטב דש.

"לאחר שגם הפד בעצמו הביע נכונות להצטרף למגמת ירידת הריבית שמשקפים השווקים, מה שאף גרם להיחלשות הדולר ומלווה בירידה במחירי הסחורות, נראה שעליית ריבית בישראל יכולה לקרות רק אם בנק ישראל יהיה חייב. בינתיים, מבחינת המצב של האינפלציה זה לא נראה שם. הסיכון העיקרי לתשואות משתקף מצד הגירעון הממשלתי", סיכמו במיטב דש.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים מימון והשקעות אמר: "נתוני התעסוקה המאכזבים שפורסמו בארה"ב בסוף השבוע האחרון, הפילו את הדולר אל מול המטבעות המרכזיים והביאו לקדמת הבמה את שאלת מועד הפחתת הריבית בארה"ב. הסוחרים אינם שואלים האם תופחת הריבית בארה"ב, אלא מתי. ההערכה כי הבנק המרכזי בארה"ב יבצע הפחתת ריבית ראשונה עוד לפני תום שנת 2019. צמצום פער הריביות שבין השקל לדולר, תורם לחוסנו של השקל, אולם לאור העובדה שבנק ישראל החמיץ את ההזדמנות לפעול להעלאת ריבית השקל, הרי שהבנק עשוי להידרש לשוב ולפעול במישרין, תוך התערבות במסחר המטבעי במטרה לשמור על רווחיות הייצוא ולמנוע את הירידה בשער הנומינלי האפקטיבי לעבר רמות שפל היסטוריות".

"בשבועות האחרונים שער החליפין הנומינלי האפקטיבי נסחר ברמות השפל ההיסטוריות, כאשר במהלך השבועיים שקדמו לפרסום נתוני האבטלה, התאושש השער הנומינלי בכ-2%, אולם בשבוע האחרון, שב ונחלש השער הנומינלי בכ-0.6% וכעת הוא רחוק בכ-1.4% בלבד מרמת השפל. היחלשות הדולר אל עבר רמות של 3.5 שקלים, עשויה לשוב וללחוץ להתערבות של בנק ישראל במסחר המטבעי, במטרה לתמוך בשער הדולר ולמנוע את הפגיעה האנושה בייצוא הישראלי. נציין, כי על רקע המגבלות שהטיל הממשל האמריקאי, על היקף ההתערבות במסחר המטבעי, מגבלות העשויות לצמצם את מרחב התמרון העומד לרשות בנק ישראל", מוסיף פריימן.

צרו איתנו קשר *5988