אדוארדו אלשטיין הבין שלא יקבל היתר שליטה בכלל ביטוח

אלשטיין משך הבקשה להיתר בחברת הביטוח • לא מדובר במשהו מרעיש עבור כלל לביטוח, שלמעשה כלום לא משתנה מבחינתה • מאז 2013 מניות השליטה בכלל ביטוח לא שייכות לאי.די.בי אלא נמצאות בידי הנאמן משה טרי, שצפוי להמשיך במתווה המכירה

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר
אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

לאחר שהבין שלא יקבל היתר שליטה בכלל ביטוח , בכל מבנה שליטה שהוא, בין אם דרך דסק"ש או אי.די.בי, ולאחר שלא ניתן למפות מאופן משביע רצון מבחינה רגולטורית את מבנה השליטה, בעל השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטיין, הודיע לממונה על רשות שוק ההון הביטוח והחיסכון על משיכת היתר השליטה בכלל ביטוח.

לא מדובר במשהו מרעיש עבור כלל לביטוח, שלמעשה כלום לא משתנה מבחינתה. מאז 2013 מניות השליטה בכלל ביטוח לא שייכות לאי.די.בי אלא נמצאות בידי הנאמן משה טרי. טרי מחויב למכור מניות של כלל ביטוח השייכות לאי.די.בי רשמית ומשפטית, והוא עושה זאת כל 4 חודשים. עתה הוא צפוי להמשיך במתווה המכירה ללא שינוי כאשר המכירה הבאה צפויה להתבצע בספטמבר. למעשה, אלשטיין משך הבקשה לאחר שהבין כי לא יקבל היתר שליטה.

כל החזקה של 5% מגוף ביטוח או גוף מוסדי מצריכה את אישור הפיקוח על הביטוח, ואת האישורים האלה הוא לא נותן בקלות. במסגרת זו המפקח עושה בדיקות מהימנות. בהקשר זה נזכיר כי קבוצת אי.די.בי בצרות ובדרך להסדר נוסף.

למשיכת ההצעה של אלשטיין לא אמורה להשפיע על העסקה של כלל ביטוח מול אייל לפדיות ויקיר גבאי, שאף עשויים להגדיל את החזקתם בכלל.

ברקע לדברים נזכיר את חוק הריכוזיות שמצריך את אי.די.בי להיפטר או מהחזקות ריאליות או פיננסיות עד דצמבר השנה. למרות שאלשטיין התבטא לאורך החודשים האחרונים כאילו הוא מעוניין להישאר עם ההחזקות הפיננסיות, מאחר שהוא לא היה אמור לקבל אישור מרשות שוק ההון, הרי שבכל מקרה הוא לא יכל להישאר עם פעילות פיננסית מהותית (לאי.די.בי מניות גם בבית ההשקעות אפסילון). לכאורה, ההחלטה של אלשטיין, שמתיישרת עם המציאות, מבהירה כי הוא בחר להישאר עם עסקיו הריאליים.

צרו איתנו קשר *5988