רשות ני"ע לבנקים: שנו את הכינוי של ה-ETF הזרות שנסחרות בת"א כדי למנוע הטעיה

ברשות מסבירים כי "עם רישומן למסחר בבורסה בת"א של קרנות חוץ שקיבלו את היתר הרשות להצעתן לציבור בישראל, התברר לסגל הרשות כי הקרנות כאמור מכונות במערכי הייעוץ של הבנקים כ'קרן חוץ נסחרת' או מונח דומה לזה"

ענת גואטה, יו"רית רשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף
ענת גואטה, יו"רית רשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף

"כדי למנוע הטעיה של יועצי ההשקעות בבנקים, ובכך גם הטעיה של ציבור הלקוחות המיועץ, נדרש לשנות את כינוין של ה-ETF הזרות הנסחרות בארץ במערכות הייעוץ של הבנקים, באופן שישקף את מאפייני הקרן ובפרט כי מדובר בקרן סל זרה הנסחרת בבורסה בת"א, ובכך להבטיח את אפשרות היועצים להיות ערים למאפייני הקרנות הזרות הנסחרות". כך מורה היום (ג') רשות ניירות ערך לבנקים. רשות ניירות ערך מפקחת על קרנות הנאמנות ועל יועצי ההשקעות בבנקים.

ברשות מסבירים כי "עם רישומן למסחר בבורסה בתל אביב של קרנות חוץ שקיבלו את היתר הרשות להצעתן לציבור בישראל, התברר לסגל הרשות כי הקרנות כאמור מכונות במערכי הייעוץ של הבנקים כ'קרן חוץ נסחרת' או מונח דומה לזה".

ואולם, לתפיסת מחלקת ההשקעות ברשות, "כינוין של ETF זרות הנסחרות בארץ כ'קרן חוץ נסחרת' אינו מאפיין אותן באופן מספק ועלול להטעות את יועצי ההשקעות הנעזרים במערכות הייעוץ של הבנקים, מאחר ואינו מבדיל בינן ובין קרן ETF הנסחרת בחו"ל, אינו מדגיש את העובדה שקרנות אלו נסחרות בבורסה בישראל, ואף אינו מבדל אותן באופן מספק מקרנות סל נסחרות מקומיות על מדדים זרים".

צרו איתנו קשר *5988