יו"ר ה-FTC: אם נהיה חייבים, נפרק את ענקיות הטכנולוגיה

ג'ו סימנס אמר לבלומברג כי פירוק חברה הוא צעד מאתגר, אך ייתכן שמדובר בצעד נכון כדי להחזיר את התחרות לסקטור הטכנולוגי • דברים אלה נאמרו לאחר הדיווח על פייסבוק, שנסוגה ממגעים מתקדמים לרכישת הסטארט-אפ הישראלי האוספארטי מחשש מפעולות ה-FTC

מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג / צילום: רויטרס, Leah Millis
מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג / צילום: רויטרס, Leah Millis

יו"ר רשות הסחר הפדרלית (FTC), ג'ו סימונס, אמר בראיון לבלומברג כי הרשות מוכנה לפירוק ענקיות הטכנולוגיה ע"י ביטול מיזוגי עבר, אם יהיה בכך צורך. לדבריו, פירוק חברה הוא צעד מאתגר, אך ייתכן שמדובר בצעד נכון כדי להחזיר את התחרות לסקטור הטכנולוגי. "זה לא פתרון אידאלי, אבל אם נהיה חייבים, נעשה את זה", אמר. הוא הוסיף כי הרשות עשויה לבטל את המיזוגים גם אם אישרה את רכישות החברות בזמן אמת.

דברי סימונס נאמרים על רקע חקירות הגבלים עסקיים של ה-FTC ומחלקת המשפטים את ענקיות הטכנולוגיה. מחלקת המשפטים מנהלת בדיקה נרחבת כדי לבחון אם חברות דומיננטיות בתחום פוגעות בתחרות, ואילו ה-FTC הודיעה על חקירה הממוקדת בפייסבוק, ולפי בלומברג מטרתה להבין אם החברה רכשה סטארט-אפים כדי לפגוע בתחרות.

השבוע דווח ב"ניו יורק טיימס" כי פייסבוק נסוגה בדצמבר ממגעים מתקדמים לרכישת הסטארט-אפ הישראלי האוספארטי, שפיתח רשת חברתית מבוססת אינטראקציות קבוצתיות בווידאו, מחשש מפעולות ה-FTC.

סימונס אמר כי ה-FTC ומחלקת המשפטים לא מחלקות ביניהן את הבחינה של חברות הטכנולוגיה על בסיס התמקדות של כל אחת מהרשויות בחברות ספציפיות, אלא לפי התנהלותן ובחינת צעדים ספציפיים שעשו. כך למשל חברה יכולה להיחקר במקביל על-ידי שני הגופים, כאשר כל אחד מהם יחקור רכישה אחרת שביצעה.

עוד הוסיף סימונס כי החקירה של פייסבוק תתרכז בשאלה מה היה קורה לחברות שנרכשו על-ידי פייסבוק אם לא היו נרכשות.

צרו איתנו קשר *5988