בין המסורת של הטכניון למסורת של סל התרופות

בזמן שבטכניון הציגו הנהלה חדשה בלי אף אישה, ליצמן מינה מקורב ליו"ר סל התרופות • וגם: הבחירות המשיכו לספק לנו כותרות השבוע • פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: רויטרס
ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

ציקלון, טייפון, הוריקן וטורנדו שטפו את השבוע.

סמוטריץ' ונתניהו. "חלש, אפס מנהיגות, אפס משילות", לכלך הראשון על השני, ולמחרת רץ להתנצל: "סמוטריץ' הוא לא חנה בבלי", אמר בצלאל על סמוטריץ'. בבלי, כנרת שהייתה לאבירת הנימוסים וההליכות של הדורות הראשונים, נולדה ב-1901 ונפטרה ב-1993, כשהנער שהיום כל כך מתאמץ להיראות שובב אלוהי חגג בר מצווה. היא בטוח מתהפכת.

ברק, נתניהו ג'וניור ומתניהו. מר ברק, מה אתה אומר על קשריך העסקיים וביקוריך אצל הפדופיל אפשטיין? "זה ביבי! ביבי!". שמעת שתלה את עצמו? "הכול ביבי!". אז עברנו לצמד ברק וג'וניור. בעוד יאיר הצעיר, 28, המתאמץ (מדי) להשתלח ולבלוט, כתב ביום רביעי ששומרי סף הם "פקידים קטנים ועלובים, תופרים תיקים ומדליפים באופן פלילי חומרים", המשיך הגיבור המקומי, עתור הצל"שים, המצליחן הבינלאומי ואביר הקנאביס בן ה-77 לנבל פיו על יאיר: "זנאי ומסית, פרזיט"; על מבקר המדינה מתניהו אנגלמן: "סמרטוט רצפה, משרת עלוב". האם אחרי הבחירות יתלחששו השלושה מעל אדי ויסקי משובח ועשן סיגר קובני ויסגרו שאבא יהיה ראש ממשלה והמזוקן שר הביטחון שלו?

נתניהו וניסנקורן. הראשון הורה השבוע להבליט את חולשת הכלכלה של "כחול לבן" באמצעות הבלטת המועמד שלה לתפקיד שר האוצר אבי ניסנקורן, זה שהאינטרסים שלו ברחוב ארלוזורוב בתל אביב ומזמזם בכל בוקר את "האינטרנציונל הסוציאליסטי". אלא שניסנקורן דנן היה החבר, היועץ הכלכלי ומורה דרכו ה"חברתית" של משה כחלון, שר האוצר של אותו נתניהו, שלאורך ארבע שנותיו כראש הממשלה הקודמת-נוכחית נכנע, חתם והתכופף בפני כל גחמה שלו. בקיצור: אם כחלון ביצע מה שניסנקורן דרש ונתניהו ביצע מה שכחלון דרש - המסקנה היא שאם יש לך חמאה על הראש, אל תעמוד בשמש.

פרץ ולוי-אבקסיס. ראשי העבודה-גשר, עמיר ואורלי, הציגו השבוע תוכנית כלכלית-חברתית נעימה ומתחשבת. לפי הערכתם, עלותה 30 מיליארד שקל. בפועל, כנראה תעלה 300 מיליארד, בשנה. מאיפה הכסף? מהטלת "מס עושר" ועוד כמה זנבות מיסוי. הבעיה היא שלכל מי שצבר הכנסות ונכסים המצדיקים גביית "מס עושר" יהיה כדאי לרוץ אל הררי עורכי הדין ורואי החשבון המדופלמים שיסדרו לו "תכנון מס" ראוי ואף חוקי, והלכה התוכנית.

OLD SCHOOL. הטכניון הציג השבוע הנהלה חדשה. להלן הפרופסורים שבראש: אורי סיון - נשיא. עודד רבינוביץ - משנה בכיר לנשיא. יעקב רובינשטיין - משנה לנשיא למחקר. שמעון מרום - משנה לנשיא לעניינים אקדמיים. בועז גולני - משנה לנשיא ומנכ"ל. אלון וולף - סגן נשיא לקשרי חוץ ופיתוח משאבים. בתמונות הם אפילו נראים דומים. מישהו ממוצא אחר? אף פרופסורית מדענית לא נמצאה ראויה? מהטכניון נמסר: "להנהלת הטכניון נבחרו האנשים הטובים והראויים ביותר לתפקיד בלי קשר למגדר, דת או מוצא. רק נציין כי בטכניון מכהנות נשים בתפקידים אקדמיים ומנהליים בכירים, כולל משנה לנשיא וארבע דקאניות שנבחרו על סמך כישוריהן בלבד. מסורת זו תימשך". רק שמסורת תקרת הזכוכית לא תימשך.

ועדת ההיתרים. 1. מבקר המדינה מתניהו אנגלמן לא "הפגין נחישות" ולא פיטר את חברי ועדת ההיתרים, וחברי ועדת ההיתרים לא התפטרו "בזעם והתרסה". הם ידעו והוא ידע שמועד סיום הקדנציה הוא סוף אוגוסט. עכשיו. אבל לשני הצדדים היה כדאי סיבוב יחסי ציבור. 2. הכותרות, הקריאות, חוות הדעת הזועמות ובקרוב העתירות זעקו: הימין השתלט על ועדת ההיתרים! אם זה כך, אם בוצעה השתלטות, האין זה אומר שקודם הייתה שליטה שמאלית?

אפשטיין והקונספירציה. "עולות שאלות קשות", אמר התובע הכללי האמריקאי ויליאם בר כשנוכח שההשגחה המיוחדת שהוצבה לאחר "ניסיון" ההתאבדות הקודם לא פעלה, שהסוהרים נרדמו, שיומני המעקב זויפו והשותף לתא בכלא הוצא ממנו לפני האירוע. אז למה מתעקשים שזו רק "תיאוריית קונספירציה" ולא רצח מתוכנן? אולי כי דונלד טראמפ, הנשיא המצייץ, כתב משהו על רצח, והרבה אמריקאים, כמו הרבה ישראלים, מוכנים להעלים חקירה נדרשת של רצח באי הפדופיליה, העיקר לא לתת לטראמפ את התענוג ולהגיד שהוא צודק.

ליצמן ורוטשטיין. צמד החמד מהדק את הזוגיות. בעודו טוען "מצפוני נקי. לא פעלתי ממניעים פסולים חלילה", בישר השבוע סגן השר יעקב ליצמן, שמינה את מקורבו מנהל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, ליו"ר ועדת סל התרופות. זו שתדון איך לחלק את התוספת השנתית לסל, 500 מיליון שקל, או 700 מיליון שקל. להוסיף, להוסיף, להוסיף, ורק לא לבדוק מה קורה עם תרופות שפעם היו יקרות ועכשיו לא ואפשר להפחית מחלקן בסל; רק לא לבדוק את רמת האמת בדיווחים על מספר החולים שזקוקים לתרופה חדשה ויקרה במיוחד, ורק לא לבדוק אם המחיר המוצהר לתרופה ולטכנולוגיה הוא אכן מחיר השוק התחרותי, או שאפשר לחתוך אותו.

אירוע בהפרדה. בתחילת השבוע קבע בית המשפט: אסור. בית משפט אחר אמר: מותר. היועץ המשפטי פסק: בנסיבות מיוחדות. העליון סגר: אסור לקיים מופע בהפרדה. עכשיו רק נשאר לשאול מה יהיה בבתי הכנסת: מותר להפריד? גברים מתפללים יחדיו ונשים נשלחות ל "עזרת נשים"?.

שופט פורש ומדבר. משה דרורי, סגן נשיא המחוזי בירושלים, בראיון סיום. "תשאל האם בהתנהלות הפרקליטות והמשטרה יש סכנה לשלטון החוק? אומר לך, יש סכנה". על הפרקליטות: "הם מאמינים שהם היחידים שמונעים אנרכיה". "הם מנהלים משפטים עד הסוף, גם כשברור שאינם צודקים" ("מקור ראשון", 9.8).

צרו איתנו קשר *5988