להציל את בית המשפט העליון

לא מקרי שדווקא הימין הקיצוני הוא האויב המרכזי של בג"ץ

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר
ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר

"ובמדינתנו פנימה יהיה הצדק השליט העליון, השליט גם על שליטיה" - מנחם בגין

בית המשפט העליון הפך באחרונה לאחד האויבים הגדולים של הימין הישראלי. ככל שהפוליטיקאים בימין רוצים להוכיח שהם קיצוניים - כך הם מרבים לאיים על בית המשפט העליון ולהתערב בהליך מינוי השופטים במטרה להלך אימים על המערכת השיפוטית.

שלל התבטאויות אומללות סיפקו לנו נציגי הימין הקיצוני בכנסת ובממשלה. נזכיר כמה: "D9 על בית המשפט העליון", של ח"כ מוטי יוגב; "הציבור נהפך לשבוי של בית המשפט העליון", של שרת המשפטים לשעבר איילת שקד; וגם "לא כל פסיקה צריך לבצע, כמו שלא כל חוק צריך לבצע", של שר המשפטים אמיר אוחנה; אמירה בזויה שמתאימה למאפיה ולא לשר משפטים במדינה דמוקרטית.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף למקהלה ושינה טון מול בית המשפט. לא כי יש לו בעיה עקרונית עם אקטיביזם שיפוטי ועם פסיקות בג"ץ, אלא מחשש שבית המשפט העליון ימנע ממנו לחוקק חוקי חסינות שיאפשרו לו לברוח מאימת הדין.

אז על מה יוצא קצפם? האם הדמוקרטיה באמת נגזלה מאיתנו עם המהפכה החוקתית? האם בג"ץ הפך אותנו לשבויים ופגע בזכויותינו הדמוקרטיות? האם הביקורת השיפוטית על החלטות הממשלה והכנסת פגעו בשלטון העם? התשובה היא - בדיוק להפך!

הדמוקרטיה לא נפגעה אלא התחזקה עם חקיקת חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. כי לראשונה מקום המדינה הכירה הכנסת בעליונות כבודו וחירותו של האדם, בזכותנו להיות עם חופשי בארצנו ואנשים חופשיים, ונתנה לבית המשפט סמכות להגן עלינו ממי שמנסה לפגוע בזכויות הללו.

מי שהדגיש זאת היטב היה ראש הממשלה המנוח מנחם בגין, שהקים והנהיג את הליכוד עשרות שנים, ושהימין מכתירו כאחד מאבותיו הרוחניים: "במדינתנו פנימה יהיה הצדק השליט העליון, השליט גם על שליטיה. בל תהיה רודנות. יהיו נושאי המשרה משרתי החברה ולא רודיה".

סעד ומפלט מעוול ומדורסנות שלטונית

האקטיביזם השיפוטי הוא תוצר של מציאות שראינו לאורך ההיסטוריה המודרנית במדינות שבהן שלטון עריץ ניצל את המנגנונים הדמוקרטיים להריסת הדמוקרטיה, ובכך פגע בזכויות הפרט, האזרח, לחירות, לכבוד ולרווחה. כך עושה כיום חברו של נתניהו, ראש הממשלה ויקטור אורבן בהונגריה, שמנסה להגביל את כוח בית המשפט כדי להגדיל את כוחו; וכך עושה ארדואן בטורקיה. הם רוצים לשלוט בלי בלמים. שליט כל-יכול שיכול לעשות כרצונו.

ונזכיר כי אומנם דמוקרטיה היא שלטון הרוב, אבל צריך להישמר מעריצותו כלפי המיעוט. דמוקרטיה, או גרסתה המודרנית, היא גם זכות הפרט לחירות ולשוויון, ולפעמים כשהרוב או נציגיו רוצים לרמוס את זכויות המיעוט, לשסות ולהסית נגדו את ההמון, ראוי שיהיה בית משפט שיגן על הזכויות.

לעתים פסיקות בג"ץ מסמנות את הדרך הערכית שיש לפסוע בה. כך, למשל, ב"בג"ץ אליס מילר" נסללה הדרך לשירות נשים בקורס טיס ולשוויון. בזכות בית המשפט העליון יש לקהילה הגאה זכויות אזרח רבות, שרובן לא היו מגיעות לעולם אם היינו תלויים בימין המשיחי.

הדמוקרטיה הישראלית קמה כדי לשרת את האזרח ולהגן על זכויותיו, גם משלטון שעלול לנסות לפגוע בו. בג"ץ הוא הסעד והמפלט של האזרח הפשוט מול עוול ודורסנות שלטונית, מול אפליה ופגיעה. כך למשל, הורי התלמידות בעמנואל, שהופלו בשל מוצאן המזרחי, פנו לבג"ץ, שעצר את האפליה. בזכות קביעת בג"ץ לחייב את האוצר בתקצוב מיגון בתי הספר בשדרות, התלמידים לומדים במוסדות ממוגנים. בג"ץ אסר על הפרדת נשים באוטובוסים, ונדרש לפסוק בעתירות מזעזעות נגד המתחולל בבתי הדין הדתיים.

ראש הממשלה מוכן לדרוס כדי לברוח מהדין

לא מקרי שדווקא הימין הקיצוני, שרוצה שיתבטל המעמד המשפטי השווה של קבוצות ומגזרים, שתקום כאן מדינת הלכה ו"נחזור לימי דוד המלך" כדברי בצלאל סמוטריץ', הוא האויב המרכזי של בג"ץ. מי שנאבקים להחזיר את הנשים לאחור ולבטל את זכויותיהן, מי שנאבקים לכפות עלינו את "חוקי התורה" ולבטל את החופש והשוויון, הם האויבים של שלטון החוק. בקמפיין הקודם של הבית היהודי, הסיסמה הייתה "שקד תנצח על בג"ץ" (תוך השוואה נואלת לחמאס). זו מפלגה שהאג'נדה שלה היא לפגוע בשלטון החוק.

האקטיביזם השיפוטי הוא תפקידו של בית המשפט העליון: להזכיר לממשלה ולכנסת את הכיוון שאליו הולכת החברה, ולפעול כשחוקי היסוד מנחים את ההחלטות, כאשר כולנו מצווים לקבל את עליונות החוק.

אם כבר, בג"ץ לא מספיק אקטיביסטי. "ההתערבות" שלו מצומצמת ומרוסנת מאוד. אבל הימין הקיצוני לא ינוח עד שיחסל כל שריד של עצמאות שיפוטית. לעצירת הרס הדמוקרטיה יש לעמוד מול הימין בעוצמה.

הדמוקרטיה מחייבת לקבל את עליונות שלטון החוק ולשמור על בית המשפט ומעמדם העצמאי של השופטים, כי בלעדיהם, כדברי בגין, תהיה רודנות ונסבול מעריצות השלטון, בלי שיהיו לנו סעד ויכולת להתמודד מולו. לכן, אנו מחויבים להגן על שלטון החוק ועל עצמאות בית המשפט העליון. אלה הבחירות האחרונות שנוכל לשמור על כך. הדמוקרטיה בסכנה, ושומרי הסף ועימם מערכת המשפט נמצאים בקו החזית. נתניהו מוכן לדרוס אותם כדי להימלט מהדין.

אם לא נתעורר ונצא להצביע ולהיאבק על הדמוקרטיה, אולי לא נוכל לעשות זאת שוב. 

הכותב עומד בראש מפלגת המחנה הדמוקרטי

צרו איתנו קשר *5988