טראמפ: איראן כנראה אשמה, אבל איני רוצה מלחמה עם אף אחד

נשיא ארה"ב מסרב לקבוע חד-משמעית שאיראן אחראית להפצצת מתקני הנפט בסעודיה • הפנטגון קורא לבית הלבן לנהוג באיפוק • הנשיא מעביר את הכדור לסעודיה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, סרב לקבוע באופן מפורש וחד-משמעי שאיראן אחראית להפצצת מתקני הנפט בסעודיה, והצהיר כי הוא אינו מעוניין במלחמה "עם אף אחד". התנהלותו של טראמפ מנוגדת לזו של שר החוץ שלו, מייק פומפיאו, שהכריז זמן קצר לאחר ההתקפה, באופן שאינו משתמע לשתי פנים, כי איראן לבדה נושאת באחריות למעשה.

בשיחה עם כתבים בבית הלבן אמש (ב'), נשאל טראמפ האם איראן אחראית להפצצת המתקנים הסעודיים בשבת. הוא השיב: "נראה שאכן כך הדבר", אך הוסיף: "זה נבדק ברגעים אלה ממש... כאשר נמצא ראיות החלטיות, חותכות, נודיע לכם". הוא לא חזר על הציוץ שלו מיום ראשון, שבו הכריז כי ארה"ב "ערוכה לפעולה מיידית".

במקום זאת, הוא אמר: "אני לא מצפה להיכנס עתה לעימות חדש, אבל לפעמים צריך לעשות כן".

ובתשובה לשאלה איזה מסר הוא רוצה לשלוח לאיראן, אמר הנשיא: "אני חושב שיהיה לי מסר חזק, ואולי לא יהיה שום מסר, לאחר שנקבל את התשובות הסופיות לשאלות שלנו".

למעשה, בכל שיחתו עם הכתבים, נע טראמפ בין הכרזות על עוצמתה הצבאית של ארה"ב לבין אמירות מתונות ששורתן התחתונה היא שהוא אינו מעוניין בעוד מלחמה. הוא חזר ואמר כמה פעמים שארה"ב מוכנה למלחמה, שלצבאה ארה"ב אין אח ורע בעולם כולו, ושיכולותיו יכניעו כל יריב, ובאותה נשימה הוא הוסיף: "ועם כל זאת, היינו רוצים להימנע ממלחמה".

ובמאמץ להראות שארה"ב אינה נועלת את הדלת למו"מ עתידי, הוסיף הנשיא: "אני יודע (שהממשל האיראני) רוצה לחתום על עסקה... ובשלב כלשהו נגיע לכך".

יתר על כן, בתשובה על שאלה נוספת אמר טראמפ, כי הוא "לא הבטיח" לסעודיה שארה"ב תגן עליה. לדבריו, השלב הבא הוא ש"נשב עם הסעודים ונמצא דרך כלשהי לפתרון הבעיה".

למעשה, נראה כי טראמפ העביר את הכדור לסעודיה. באחד מציוציו הוא כתב כי הוא מצפה לשמוע מהסעודים מהם ממצאי החקירה שלהם, וכיצד הם רוצים לפעול.

ההתמתנות המשמעותית של טראמפ עולה בקנה אחד עם מאמץ של משרד ההגנה האמריקאי לצנן את האווירה ולמנוע יציאה חפוזה למערכה שאת תוצאותיה אי-אפשר לנבא. יש הערכות שזה היה המסר של שר ההגנה מארק אספר בישיבה מיוחדת של המועצה לביטחון לאומי שכונסה אתמול בבית הלבן.

לדברי "וושינגטון פוסט", גורמים צבאיים ממליצים, בשיחות פרטיות עם מחוקקים ופקידי ממשל, לשמור על איפוק. אנשי הצבא חוששים שרמת המתיחות הגבוהה תדחוף את ארה"ב למלחמה עקובה מדם עם איראן, בדיוק כאשר הפנטגון מבקש לשים קץ למעורבות האמריקאית באפגניסטן ובסוריה.

הגורמים הצבאיים מדגישים כי האיראנים לא ניסו לפגוע במתקנים אמריקאים או בחיילים אמריקאים, ולפיכך אין אולי הצדקה לפעולה צבאית אמריקאית נגד איראן. הם אף טוענים,כי אם הבית הלבן יגיע למסקנה שיש צורך לנקוט פעולה צבאית, הממשל יצטרך לגבש מסד ליגלי לפעולה כזו.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988