מין תמורת מינוי: המשטרה ממליצה להעמיד לדין את עו"ד אפי נוה והשופטת אתי כרייף

מהמשטרה נמסר כי עו"ד אפי נוה פעל מתוקף תפקידו ומעמדו כיו"ר לשכת עוה"ד לקידום עניינן של אחרות עמן ניהל מערכות יחסים במקביל, כשהוא מצוי בניגוד עניינים • כעת יועבר התיק לפרקליטות לצורך החלטה על הגשת כתב אישום

עו"ד אפי נוה / צילום: שלומי יוסף
עו"ד אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

פרשת "מין תמורת מינוי": המשטרה הודיעה היום (א') כי מצאה תשתית ראייתית נגד יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, עו"ד אפי נוה, ושופטת בית משפט השלום בנתניה, אתי כרייף, לביצוע עבירות מתחום טוהר המידות. כעת יועבר התיק לפרקליטות מחוז מרכז לצורך החלטה על הגשת כתב אישום נגד השניים.

כפי שעולה מהודעת היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433, היא סיימה את חקירת הפרשה, במסגרתה נחקר החשד כי עו"ד נוה פעל מתוקף תפקידו ומעמדו הציבורי כיו"ר לשכת עורכי הדין לקידום עניינן של אחרות עמן ניהל מערכות יחסים במקביל, תוך שהוא מצוי בניגוד עניינים.

באשר לחשד המרכזי שחקרה יאח"ה, הנוגע לקידומה של כרייף לשיפוט, הודיעה יאח"ה כי נמצאה תשתית ראייתית לכאורה לכך שעו"ד נוה פעל והפעיל אחרים במסגרת תפקידו ומעמדו כיו"ר הלשכה, במסגרות ובהזדמנויות שונות ובצמתי החלטה קריטיים, בעניינה של כרייף על-מנת לקדם את מועמדותה לשיפוט. זאת עשה נוה, לפי הודעת יאח"ה, במקביל למערכת יחסים שניהל עמה, לבקשתה של כרייף ובזיקה הדוקה למערכת יחסים זו.

עוד עולה מהודעת יאח"ה כי במסגרת ניהול החקירה התגלתה תשתית ראייתית נגד כרייף גם לביצוע עבירות שעניינן שיבוש מהלכי משפט והשמדת ראיה, וזאת בעיצומה של החקירה המתנהלת בעניינה.

בנוגע לחשד שנבדק לפיו נוה ניסה לסייע לקידומו של שופט שלום לבית המשפט המחוזי, עולה מהודעת יאח"ה כי נמצאה תשתית ראייתית לכאורה לכך שעו"ד נוה פעל במסגרת תפקידו ומעמדו כיו"ר לשכת עורכי הדין בעניינן של עורכת דין מהמגזר הפרטי, זוגתו של שופט השלום שאת קידומו ביקש לקדם, וכן בעניינה של מתמחה, אשר שמותיהן לא הותרו לפרסום. זאת, תוך שהוא מנהל עמן מערכות יחסים, באופן שמגבש לדעת יאח"ה תשתית ראייתית מספקת לכך כי ביצע עבירות מתחום טוהר המידות גם בעניינן.

ביחס לעניינה של עורכת הדין מהמגזר הפרטי והמתמחה, ששמן כאמור אסור לפרסום, לא נמצאה תשתית ראייתית לביצוע עבירות.

לפי הודע יאח"ה, חקירת תלונתו של עו"ד נוה באשר להשגת ראיות ממכשירי הטלפון שלו תוך פגיעה בפרטיות וחדירה לחומר מחשב שלא כדין הסתיימה אף היא, והממצאים יועברו להחלטת הפרקליטות.

עו"ד אופיר סטרשנוב ממשרד כהן-סטרשנוב-לונדון, המייצג את השופטת כרייף, מסר בתגובה להודעת המשטרה: "השופטת מכחישה באופן מוחלט ביצוע עבירות כלשהן, והיא סמוכה ובטוחה כי הגורמים האמונים על קבלת ההחלטה בתיק ימצאו כי לא דבק רבב בהתנהגותה".

מטעם פרקליטיו של נוה, עורכי הדין בעז בן-צור, כרמל בן-צור וגיא רוה, נמסר: "הודעת המשטרה היא תחנת ביניים בחקירה שתחילתה בחטא. הטענה המרכזית בתחילת ההליך - שבה נאחזה המשטרה כדי להצדיק את העבירות החמורות שמכוחן הגיעו החומרים לידה - הייתה, כזכור, לשוחד. טענה זו התפוגגה וירדה מסדר היום. נותרנו עם הודעה עמומה מטעם המשטרה, אף ביחס לכתבת גלי צה"ל והעבירות הפליליות שביצעה, שהן העבירות שהיו אמורות להיות במוקד חקירתה של המשטרה. בחינה מושכלת, שמן הסתם תיערך על-ידי הפרקליטות, תלמד כי אין יסוד גם לחשדות המועטים והכלליים שנותרו. מצער שגורמי החקירה לא גילו יושרה מספקת כבר בשלב זה לסיים באופן מוחלט את החקירה, על אף הנטייה האנושית לנסות להצדיק בדיעבד החלטות קלוקלות".

פרקליטה של עורכת הדין, עו"ד עדי כרמלי, מסר: "אני שמח על הודעת המשטרה המלמדת כי לא נמצאה תשתית ראייתית כלפי מרשתי לביצוע חלילה של עבירה כלשהי, כפי שסברנו לאורך כל הדרך. אנו מצפים אפוא להודעת הפרקליטות על סגירת התיק התיק בעניינה, על-מנת שתוכל לחזור לחייה טרם נקלעה לפרשה לא לה".

דוברות מערכת בתי המשפט מסרה בעקבות הודעת המשטרה: "השופטת אסתר כרייף מצויה בהשעיה, בהסכמתה, עד ליום 2.10.2019, בשל החקירה המשטרתית בעניינה. נוכח הודעת המשטרה מהיום, 22.09.2019, בדבר סיום החקירה והעברת הממצאים לפרקליטות מחוז מרכז - תבחן מערכת בתי המשפט בתקופה הקרובה את הצעדים שיש לנקוט בעקבות כך" .

*** חזקת החפות: השופטת אתי כרייף ועו"ד אפי נוה הם בגדר חשודים בלבד במעשים האמורים. מדובר בשלב מקדמי בהליך הפלילי. כרייף ונוה לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות. 

צרו איתנו קשר *5988