הסכם קיבוצי חדש בחברת פלאפון בתוקף עד יולי 2022: מה יקבלו העובדים?

ההסכם כולל מענק חתימה בסך 20 מיליון שקל, תוספת שכר של 7%, מענק שנתי, קופת מלגות ללימודים ועוד • בנוסף תינתן לעובדים אפשרות לפרישה מרצון עם תנאים מיטיבים, יוגדלו תקציבי הרווחה, ויוארכו כל הטבות ההסכם הקיבוצי הקודם • בסך-הכול כ-400 עובדים יעזבו את החברה

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, מנכ"ל פלאפון רן גוראון, יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק יקי חלוצי, יו"ר ועד עובדי פלאפון יחיאל שמן / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות
יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, מנכ"ל פלאפון רן גוראון, יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק יקי חלוצי, יו"ר ועד עובדי פלאפון יחיאל שמן / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

יושב-ראש ההסתדרות ארנון בר-דוד ומנכ"ל פלאפון רן גוראון חתמו היום (ד') על הסכם קיבוצי חדש בחברה, לאחר משא-ומתן ארוך ומורכב שנערך למעלה משנה, ובהמשך להבנות אליהן הגיעו הצדדים בפגישת החירום שכינס בר-דוד בחודש ספטמבר. במעמד החתימה השתתפו גם מי שהובילו את המשא-ומתן - יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק יקי חלוצי, סמנכ"ל משאבי אנוש בפלאפון צביקה אברמוביץ ויו"ר ועד העובדים יחיאל שמן.

ההסכם עליו חתמו הצדדים מסדיר ומוסיף על ההסכם הקיבוצי הקיים בחברה משנת 2017 עד לחודש יולי 2022, והוא אף מסדיר את השינויים הארגוניים הנובעים משיתוף-הפעולה בין החברות-הבנות בבזק: פלאפון, בזק בינלאומי ו-yes.

הצדדים סיכמו גם על היקפי ההתייעלות בחברה לכל שנות ההסכם: תינתן לעובדים אפשרות לפרישה מרצון בתנאים מוגדלים ומהטובים ביותר שניתנו עד כה בשוק, תוך קבלת מענק פרישה של 250% וסל הטבות נוסף.

במסגרת ההסכם נקבע עוד כי החברה תוכל להפריש 210 עובדים קבועים בפרישה מרצון, ובכל מקרה לא יותר מ-90 עובדים בפיטורים - וזאת על-פי המנגנון המוסדר בהסכם אם יעד הפרישה לא יתממש. עוד על-פי תוכנית ההנהלה ושלא במסגרת ההסכם, בכוונת ההנהלה לצמצם גם 190 משרות של עובדים בניסיון, כולל אי-גיוס עובדים.

בין עיקרי ההסכם: תוספות שכר בגובה 7% לשנים 2020-2022; מענק שנתי בגובה 1% לעובדים מעל שנה וחצי ותק בשנים 2021-2022 ומענק חתימה בגובה 20 מיליון שקל שיחולק לעובדים כבר בחודש ינואר הקרוב. כמו כן שודרג מנגנון חלוקת הבונוס לעובדים, בכפוף לעמידה ביעדי החברה בכל שנה.

בנוסף הוסכם כי החברה תקצה סכום של 4,375 שקל על כל עובד ו-3 מיליון שקל נוספים בכל שנה לטובת פעילויות רווחה; תועמד לרשות העובדים קופת מלגות לטובת לימודים אקדמיים; ייפתח אתר הטבות חדש לעובדים שיתוקצב ב-5.6 מיליון שקל; ותוגדל ב-10 שקלים ל-31 שקל ליום השתתפות החברה במימון ארוחות צהריים לעובדים (באתרי החברה בהם לא קיים חדר אוכל).

המשא-ומתן להסכם לווה מצד נציגות העובדים על-ידי פרופ' ירון זליכה , עו"ד תהילה בנישו מהלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי והיועץ המשפטי לוועד העובדים עו"ד כפיר זאב . מטעם הנהלת החברה לווה המשא-ומתן על-ידי עו"ד אבייניש טסמה וכן עורכי הדין ירון לסטרל ושירי שלו ממשרד אשר חלד.

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, אמר במעמד החתימה: "המסר שאנו מעבירים מפה היום לשאר החברות הוא שניתן להגיע לתוצאות טובות כאשר מנהלים שיח בהידברות ובהבנה. אני תקווה שהרגולטור יתעשת ויבין את המצב המורכב של חברות הסלולר וינקוט צעדים שיביאו את הענף ואת עובדיו המסורים לעתיד טוב יותר שגם יניב שירות מקצועי ויעיל לציבור. העובדה שההנהלה ונציגות העובדים הצליחו דווקא בתקופה זאת לגשר על הפערים ולהתכנס לכדי חתימה על הסכם קיבוצי, מסבה תחושת אופטימיות, ועל כך אני מברך".

מנכ"ל פלאפון, רן גוראון, אמר: "היום חתמנו על הסכם עם ועד עובדי פלאפון וההסתדרות הכללית, המצטרף להסכמים שנחתמו לאחרונה עם חברת בזק בינלאומי ועם חברת yes, המסדירים את תהליכי הסינרגיה וההתייעלות לצד תנאי ורווחת העובדים. כעת יש ביכולתנו להתקדם עם מהלכי הסינרגיה, להעמיק את שיתופי-הפעולה, למקסם את הפוטנציאל העסקי לשלוש החברות ולהבטיח את חוזקן בשוק התקשורת המשתנה. פלאפון הייתה ועודנה מובילה בענף הסלולר, ומהלכים אלה יאפשרו לנו להציע סל מוצרים רחב יותר ולהעניק ערך נוסף ללקוחותינו".

יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, מסר: "נציגות עובדי פלאפון והנהלת החברה מסיימים היום משא-ומתן ארוך ומורכב. הדרך כללה לצערי גם מאבקים ארגוניים, אך למרות כל אלה, בשורה התחתונה דרך המלך הטובה לעובדים ולחברה היא הסכם קיבוצי. אני מברך על המוגמר, ההסכם משקף הבנה מלאה בין הצדדים. חובת ההוכחה כעת מוטלת על הנהלת החברה ועל עובדיה להביא את העסק להצלחה המתבקשת".

יו"ר ועד עובדי פלאפון, יחיאל שמן, מסר: "מדובר בהסכם תקדימי המסדיר באחת התקופות המאתגרות בענף את יחסי העבודה בחברה ואת תהליכי הסינרגיה בין החברות-הבנות בקבוצת בזק. ההסכם מבטיח יציבות, אופק תעסוקתי והשתלבות בקבוצת תקשורת הטובה בארץ, כל זאת תוך שדרוג התנאים, ההטבות והזכויות של עובדי פלאפון". 

צרו איתנו קשר *5988