"אילן (ישועה) היה מדבר הרבה על הגברת. שכל הסיפור מגיע מהאזור שלה": תמלילי ינון מגל בתיק 4000 נחשפים

"גלובס" חושף את תמלילי עדותו במשטרה של עורך וואלה לשעבר ינון מגל בתיק 4000 • מגל אישר כי הופעלו עליו לחצים מבלפור, אך טען כי לחצים דומים הופעלו ע"י מושאי סיקור נוספים • "נלחמתי מאוד, לא חשבתי שמשרד המנכ"ל צריך להתערב בעבודת העריכה"

אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום
אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום

בקרוב צפוי היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להודיע האם הוא מגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. כידוע, נתניהו חשוד בקבלת שוחד משאול אלוביץ', בכך שפעל לקדם צעדים רגולטוריים שהטיבו עם קבוצת בזק שהייתה בבעלות אלוביץ', ובתמורה דאג אלוביץ' לסיקור מוטה ואוהד לטובת נתניהו בני משפחתו באתר החדשות וואלה שנשלט על-ידי אלוביץ'.

מי שהיה עורך האתר בחלק מהתקופה הרלוונטית הוא ינון מגל. כיום מגל הוא מגיש ברדיו 103FM ובערוץ 20. מגל הגיע לחדר החקירות בפברואר 2018 כדי למסור עדות בפרשת 4000.

מגל היה אומנם אחד מהעיתונאים ששיתפו פעולה עם התחקיר של גידי ווייץ בעיתון "הארץ", שחשף חלק מההתנהלות באתר וואלה, ואולם מתמלילי החקירה שהגיעו לידי "גלובס" עולה כי עם חקירת המשטרה, מגל שש הרבה פחות לשתף פעולה. "יש לך חשדות? תשאל את החשדות שלך, אני לא רוצה להאכיל אתכם בכפית", אמר מגל.

"לגיטימי שמתקשרים ומבקשים לשנות"

לאורך עדותו טען מגל כי אומנם היו לחצים מכיוון בלפור בעניין הסיקור באתר, אך לטענתו הלחץ במהותו לא שונה מלחץ שהגיע ממושאי סיקור אחרים.

כאשר החוקר, מיקו גינודי, שאל את מגל אם התערבו בעבודתך כעורך, מגל השיב: "תשמע, בתור עורך יש הרבה מאוד לחצים".

חוקר: "האם במהלך עבודתך כעורך הרגשת שמישהו מנסה להתערב או להשפיע על עבודתך כעורך?"
מגל: "תראה, יש כל הזמן לחצים".

חוקריו של מגל ניסו להוציא ממנו אמירות בעניין נתניהו, אך מגל שוב ושוב הבהיר כי כך מתנהלת התקשורת באופן כללי.

החוקרים ביקשו ממנו להתמקד אך ורק בעניין נתניהו.

מגל אמר: "זה היה נכון, הלחצים לא רק לראש הממשלה. אז יש לחצים כל הזמן. כל אחד שמתפרסם עליו משהו, מרים טלפון".

חוקר: "עזוב, אנחנו עוד פעם נזרקים אחורה".

אירוע זה חזר על עצמו.

חוקר: "ממי קיבלת את הבקשות?"

מגל: "רק מאילן (ישועה. מנכ"ל האתר). יכול להיות שבהתחלה היו ניסיונות כאלה של כל מיני אנשים לדבר איתי, אני תמיד הייתי מעיף את כולם, ואז אנשים היו מדברים עם אילן. ומאילן זה היה מגיע אליי".

חוקר: "מי האנשים?"

מגל: "ברק, פואד, כולם".

חוקר: "בסדר, יאללה, הבנתי".

החוקרים ביקשו להוכיח את הקשר הפסול משיחת טלפון מניר חפץ שקיבל מגל. חפץ ניסה להכניס אייטם אוהד על שרה נתניהו, למרות שלא היה קשר חברי בין חפץ למגל. אולם לטענת מגל, ההתנהלות של חפץ בשליחות שרה נתניהו הייתה נורמלית.

חוקר: "הוא מרגיש מספיק בטוח לבוא ולהגיד לחבר שלו, 'תשמע אחי, תן לי כתבה אוהדת'".

מגל: "הכי לגיטימי שאנשים כל הזמן מתקשרים ומבקשים לשנות כל מיני כאלה. רק שאני מקבל החלטות לפי שיקול-הדעת שלי... אני רוצה שיהיה ברור, הרבה אנשים שהם לא חברים שלי מרגישים בנוח ומתקשרים אליי לבקש ממני כתבות אוהדות ולהוציא כתבות וכל מיני דברים. זה הכי לגיטימי בעולם. כולל עיתונאים... אתה חושב שעיתונאים לא מתקשרים ללחוץ?".

מגל הוסיף כי "כולם בפוזיציות. כל הזמן לחצים, וכל הזמן טלפונים, וכל הזה, כולם רוצים להכניס ידיעות ולהוריד ידיעות ומשתגעים מתקשרים לאילן וזה כל מיני סיפורים... זה העולם". 

מגל חזר וטען כי הלחצים עליו בעניין נתניהו הגיעו דרך ישועה. "היו גם בעניין של ראש הממשלה. אני הבנתי מאילן שיש עליו לחצים... הוא היה הרבה מדבר על הגברת (שרה נתניהו, א"ג), על הגברת. שכל הסיפור בכלל מגיע מהאזור של הגברת. ככה הוא היה מדבר".

חוקר: "הוא אומר לך מי מפעיל עליו את הלחץ? מאיפה הוא מגיע?"

מגל: "הוא לא אמר לי, תמיד, הוא לא אמר לי".

חוקר: "אמרת, 'אני משער ניר חפץ', אמרת ‘הגברת'".

מגל: "כי הוא היה אומר, 'היא משוגעת, היא זה, היא לא נורמלית', הוא היה מדבר עליה. הוא היה מדבר עליה הרבה, הוא היה רומז עליה".

מגל סיפר עוד כי אומנם היו לחצים גם בעניין הסיקור של בנימין נתניהו, "אבל תמיד הדיבור היה עליה, כאילו שזה לא היה הוא, זה מה שאני קיבלתי מזה, אף פעם הוא לא אמר לי מי מדבר איתו, אפילו ששאלתי".

חוקר: "ולמה אמרת איריס אלוביץ' למשל?"

מגל: "לא אמרתי איריס אלוביץ', אפילו לא ידעתי איך קוראים לה... הוא לא אמר לי איריס אלוביץ', אני הבנתי שיש שם כאילו איזה קטע של מעקפים... כאילו שזה האישה, שכאילו הוא מדבר על הגברת... שרה". 

מגל סיפר לחוקריו כי הוא עצמו סירב להיכנע ללחצים. "אני, כל פעם שהיו התערבויות - לא משנה אם זה היה ביבי, שרה, פואד, ברק או לא משנה מי - אני תמיד הייתי נלחם. גם כשזה היה נגד האידאולוגיה שלי. אני תמיד הייתי נלחם... לא רוצה שום הנחיות מלמעלה".

הבין מראש שהתמלילים ייצאו לתקשורת

לטענת מגל, הוא מעולם לא קיבל פניות ישירות מראש הממשלה בעניין הסיקור באתר וואלה. "אני רוצה להדגיש שבכל אותה תקופה וגם אחריה, אף אחד מסביבת ראש הממשלה לא דיבר איתי... אין לי שום קשר איתם, שום דבר". 

לטענת מגל, הלחצים בעיקרם הגיעו מכוונה של שרה נתניהו. "אילן (ישועה) היה מדבר על האזור של הגברת, אז יכול להיות שזה ניר חפץ, יכול להיות שזו הגברת.... מהאזור שלה לדעתי יותר מאשר האזור של ביבי. זאת הייתה התחושה שלי. כל מיני אייטמים עליה אידיוטיים כאלה".

עדותו של מגל מעניינת גם לאור העובדה שהוא מודע לכך שתמליל דבריו יגיע לא רק לפרקליטות אלא גם לתקשורת, ולכן הוא שוקל מילים במהלכה. כך לדוגמה, הוא מבקש לתקן ולמחוק את המילה "אידיוטיים" מהתמליל - ללא הצלחה יש לומר. "אל תגיד 'אידיוטיים', סליחה, למחוק את המילה 'אידיוטיים', אחרי זה הכול יוצא, ואז, כאילו, היא תיעלב".

לדבריו, שרה נתניהו רצתה שייכנסו כל מיני אייטמים לא מעניינים עליה, וגם שירדו כתבות לא מחמיאות, כמו הכתבה הביקורתית על השמלה שלה.

חוקר: "שיתפת עם זה פעולה?"

מגל: "מה זה שיתפתי פעולה? יש לי בוס. מה, אני משחק משחקים? אני לא יכול". 

חוקר: "לא, אתה אמרת לי 'תראה, אני מנסה להילחם'. אני מנסה להבין מה אומרת המלחמה".

מגל הוסיף: "אני נלחמתי מאוד, נלחמתי מאוד, כי באופן עקרוני לא חשבתי שמשרד המנכ"ל צריך להתערב בעבודת העריכה. אני חושב שעשיתי את העבודה שלי מספיק טוב ובהגינות. אבל בשורה התחתונה לא אני קובע את המילה האחרונה".

לדבריו, אילן ישועה היה מתקשר אליו ומחלק פקודות להכניס כתבות או להסיר אותן. כשהיה מתווכח עם ישועה, הוא היה מקבל תשובה "ככה צריך, ככה זה". מגל תיאר את המאבק שלו בפקודות של ישועה. "כל פעם היו ויכוחים ועניינים... מתעצבן, צעקות, צרחות".

חוקר: "אתה?"

מגל: "כן. לא רק בקשר לביבי, שרה או וואטאבר, באופן כללי אני אומר. זו פרקטיקה שאני תמיד התנגדתי לה".

קטע תמוה שעולה מן החקירה הוא שהחוקר מחליט לעצור לאחר שעה וחצי את העדות, והיא מתחדשת רק שעה ו-40 דקות לאחר מכן. בתמלול החקירה אין רמז לכל הדברים שנאמרו בתווך.

חוקר: "בוא נרד. אנחנו לא סיימנו, אני רק רוצה, לפני שאנחנו..."

מגל: "נרד לאן?"

חוקר: "משתחררים... למטה".

מגל: "אה, זהו? סיימנו?"

חוקר: "לא, אני אומר, לא סיימנו".

מגל: "אה, אנחנו הולכים החוצה... לשדה? הולכים לירות בי?"

לאחר ההפסקה בת 100 הדקות הלא מתועדות, חוזר החוקר ושואל שאלה קצרה נוספת לפני סיום החקירה: "מה טיב היחסים בינך לבין ראש הממשלה?"

מגל: "אה?" 

חוקר: "מה טיב היחסים בינך לבין ראש הממשלה?"

מגל: "אין לי שום קשר איתו". 

חוקר: "לא ישיר, לא עקיף , לא כלום?"

מגל: "כלום". 

חוקר: "בעל-פה אמרת לי שאתה מאוהדיו".

מגל: "כן, אני אוהב אותו". 

חוקר: "זהו?"

מגל: "כן".

מהתמליל עולה כי למעשה אין מדובר באמת בהפסקה של העדות, אלא חוקריו של מגל המשיכו לשאול אותו שאלות "בעל-פה" מחוץ לחדר החקירות, שאין כל תיעוד אודותיהן. ל"גלובס" נודע כי מגל הופגש במכוון במהלך זמן זה עם גיבור הפרשה, אילן ישועה, בפגישת מסדרון. גם תרגיל חקירה זה לא תועד וכלל לא הובא לידיעת הסנגורים, שקוראים על כך לראשונה כאן.

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר המלצת המשטרה/הגשת כתב אישום, בנימין נתניהו ושאול אלוביץ' הם בגדר חשודים, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות.