נעילה מעורבת בת"א: טבע צנחה ב-4.4%, אופקו זינקה ב-8%

מניית בנק פועלים איבדה כ-2% לאחר הדוחות • גילת זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט ושטראוס עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי • וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:35

יום המסחר הרביעי לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת כאשר ת"א 35 איבד 0.4%, מנגד ת"א 90 ננעל ללא שינוי. 

מניית בנק פועלים  איבדה כ-2% לאחר הדוחות.

גילת  זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט  ושטראוס  עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי.

בשעה זו וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם סחר.

15:15

יום המסחר הרביעי לשבוע ממשיך להתנהל במגמה שלילית. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם.

אחרי שאתמול הביעו המשקיעים בארה"ב אופטימיות זהירה לגבי עתיד מלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, הטון לגביה התהפך בעקבות חקיקה שקודמה בסנאט האמריקאי, אשר מביעה תמיכה במפגינים בהונג קונג נגד סין - במה שעשוי לסבך את הדיונים בין ארה"ב לבין סין בעניין מלחמת הסחר.

בבית ההשקעות אקסלנס ציינו בסקירתם השבועית, כי "למרות התגובות החדות לעיתים של השוק להתפתחויות במלחמת הסחר, אנו מעריכים כי היא בכל מקרה איננה גורם משמעותי לכלכלה העולמית, ממספר סיבות".

בין אלה מציינים באקסלנס כי היקף הסחר בין שתי המדינות מדוד, כי המטבע הסיני ,"עבר ברקע פיחות וספג חלק גדול מהמכסים", וכן כי "חברות מסוגלות להעביר חלק משמעותי מפסי הייצור המיועדים לשוק האמריקאי/סיני למדינות צד שלישי", וכן כי "חלק מהסחורה המיוצאת כנראה מוסווית כייצור של צד שלישי".

עוד ציינו בהתייחס למצב השוק, כי "בשנים האחרונות חלו מספר שינויים מבניים בשוק ההון שעשויים להתגלות כבעייתיים במקרה של ניסיונות הנזלה. בנוסף, לאחרונה התרחשו מספר אירועים שעשויים להעיד על רגישות השוק למצוקת נזילות".

בצד השלילי של מדד ת"א 35, מניית הפועלים  נחלשת בכ-3%-2% על רקע פרסום הדוחות הכספיים של הבנק לרבעון השלישי של השנה, בשהם הציג שחיקה ברווחיו. מניית בזק  יורדת בשיעורים דומים, אחרי שבתקופה האחרונה נהנתה מסנטימנט חיובי, ומניית טבע   איבדה כ-4%-3%.

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית עזריאלי  מטפסת בכ-3%-2% על רקע פרסום דוחות כספיים, וזו של שטראוס  מגיבה לתוצאות הרבעון השלישי שלה בעלייה של כ-2%. בין המניות הדואליות בולטת זו של אופקו  , שמתחזקת בכ-3%.

עוד על רקע פרסום דוחות כספיים, מניית אלקטרה נדל"ן  צוללת בכ-9%-8% וזו של אשטרום נכסים  נחלשת בכ-5%.

מניית אלקו  יורדת בכ-5%-4% על רקע פרסום דוחות החברה הבת אלקטרה נדל"ן, ודוחות החברה הבת הנוספת, אלקטרה , שמנייתה נחלשת בכ-2%.

מניית חילן  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, ונחלשת בכ-2%-1% אחרי צלילה של 8% שרשמה אתמול, גם כן במחזור מסחר גדול, בהמשך לפרסום דוחותיה הכספיים.

עוד במסחר, כמה מהחברות הפועלות בתחום האנרגיה הירוקה הודיעו על זכייה במכרז של רשות החשמל בקשר להקמת תחנות כוח קטנות המייצרות חשמל באמצעות גז טבעי. מהן, מניית או.פי.סי  מטפסת בכ-4%-3%.

חברת אקסלנז ביוסיינס  דיווחה על "הצלחה בניסוי קליני רב-מרכזי לחיזוי אירועים קליניים" בקשר לפעילות שהיא מפתחת, ומנייתה קופצת בכ-12%.

חברת מיי סייז  הודיעה על קבלת התראה מהנאסד"ק על אי-עמידה בדרישות להון עצמי, ומנייתה צונחת בכ-14%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה שלילית. חברת סטרווד ווסט  דיווחה על חילוקי דעות שהתגלעו בינה לבין אחד מהמלווים שלה, וסדרת האג"ח שלה נחלשות בכ-3%-2%. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

13:00

נמשכות הירידות בת"א, והמדדים המרכזיים מאבדים 0.6%-0.5%. מניית טבע   מאבדת 4%. אתמול הבטיחה החברה גיוס של 2.1 מיליארד דולר בהנפקת אג"ח בחו"ל. מניית פועלים  ממשיכה לרדת ומאבדת 3% בעקבות פרסום הדוחות החלשים, ומניית בזק  יורדת ב-2.4%.

בצד החיובי של מדד ת"א-35 בולטות מליסרון  ושפיר הנדסה  בעליות של 4%-3.5%, ואחריהן מניית עזריאלי  שממשיכה להתחזק לאחר פרסום דוחות טובים. 

מניית או פי סי אנרגיה  מזנקת לאחר שהודיעה היום כי היא פועלת מול הלקוחות להתקשרות בהסכמים להקמת תחנות כוח קטנות ואספקת חשמל.

מניית אלקטרה נדל"ן  צונחת ב-10%, לאחר שהחברה דיווחה על ירידה בהכנסות ברבעון השלישי. 

09:45

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר (ד') בירידות שערים של כ-0.5% במדדים המובילים, בהובלת ירידות של כ-3% במניית טבע , שסוגרת פער ארביטראז' שלילי מניו יורק, ושל כ-2.2% במניות בנק הפועלים , שפרסם דוחות הבוקר. המניה נסחרת במחזור הגדול ביותר היום.

בצד החיובי סוגרת מניית אופקו   פער ארביטראז' ומטפסת בכ-3% ומניית שטראוס מטפסת בישעור דומה אחרי שדיווחה על עלייה ברווחים ברבעון השלישי. איי.אפ.אפ   מטפסת גם היא לאחר שחזרה עם פער חיובי מניו יורק, ומניית קבוצת עזריאלי  מטפסת בעקבות פרסום דוחות. 

שתי חברות האשראי, ישראכרט  וכאל, פרסמו גם הן הבוקר את דוחותיהן הכספיים לרבעון השלישי.  ישראכרט, שהפכה לחברה ציבורית בחודש אפריל השנה בעת שבנק הפועלים ביצע הנפקה ראשונית של מניותיה בבורסה, דיווחה על רווח נקי של 83 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2019, ירידה של 9.8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. המתחרה הגדולה שלה, חברת כאל הנמצאת בשליטת בנק דיסקונט, רשמה רווח נקי של כ-52 מיליון שקל, שיפור של 33% לעומת הרבעון המקביל. 

08:30

בנק הפועלים  דיווח הבוקר על ירידה של 22% ברווחי הרבעון השלישי של 2019. הבנק בניהולו של המנכ"ל הטרי דב קוטלר דיווח כי הרווח הנקי ברבעון השלישי הסתכם ב-736 מיליון שקל, בהשוואה ל-950 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - ירידה של כ-22.5%, זאת בין היתר עקב ירידת ערך בגין ההשקעה בבנק פוזיטיף וכן בהשפעת מדד שלילי. 

06:15

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ד') על רקע נעילה מעורבת בוול סטריט ופסימיות בנוגע להתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין. הדאו ג'ונס ירד ב-0.3%, הנאסד"ק עלה ב-0.2%, ומדד S&P 500 ננעל כמעט ללא שינוי.

מבין המניות הדואליות במדד ת"א 35, אופקו הלת' חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של כ-5%, ואיי.אפ.אפ עם פער חיובי של 1.7%. בצד השלילי טבע חוזרת עם פער שלילי של 4.3%.

אתמול (ג') ננעל המסחר בתל אביב בעליות שערים: מדד ת"א 35 עלה ב-0.4%, מדד ת"א 125 הוסיף 0.5%, ומדד ת"א 90 טיפס ב-0.9%.

אמש באירופה ננעלו הבורסות במגמה מעורבת, לאחר שבשעות הצהריים נסחרו בשיא של ארבע שנים. מדד פוטסי ננעל בעלייה של 0.1%, הדאקס נותר כמעט ללא שינוי עם עלייה סמלית של 0.05%, והקאק הצרפתי ירד ב-0.4%. מדד סטוקס 600 הכלל-אירופי עלה ב-0.2%. 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988