סוער בשוק המט"ח: בנק ישראל שוב מתערב בשוק

הנגיד אמיר ירון ממשיך את דרכו של סנטלי פישר: אתמול הפתיע בנק ישראל את השוק בכך שלא הוריד את הריבית אך ביצע במקביל רכישות דולרים בהיקף משמעותי • פריקו: "ההתערבות מורה על נכונותו של הבנק לבלום תנודות שערים חריגות ולספק תנאי סחר נוחים למשק"

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס
פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

בהמשך להתערבות משמעותית בשוק המט"ח מצד בנק ישראל אתמול (ב') במקביל להודעת הריבית, ל"גלובס" נודע כי בנק ישראל מבצע גם הבוקר (ג') רכישות של דולרים בהיקפים גדולים, וזאת במטרה לצמצם את השפעת הריבית על שער החליפין.

הדולר  קופץ כעת ב-0.4% מול השקל לרמה של 3.474 שקלים; האירו  מטפס ב-0.36% לרמה של 3.825 שקלים.

אתמול הפתיע בנק ישראל את השוק בכך שלא הוריד את הריבית, בניגוד לציפיות המגולמות בשווקים, וזו נותרה על רמה של 0.25%. הרמז למהלך טמון בהודעת הריבית אתמול. בנוסח הודעת הריבית שפרסם אתמול בנק ישראל צוין כי הוועדה נוקטת "על פי הצורך" בצעדים נוספים בכדי להרחיב את המדיניות המוניטרית.

מדובר בשינוי בנוסח לעומת ההודעה בהחלטה הקודמת, בכך שעתה בנק ישראל מציין שבמידת הצורך הוועדה "נוקטת" בצעדים נוספים ולא הנוסח הקודם של "תנקוט", מה שבא לידי ביטוי ברכישות אתמול והבוקר מצד בנק ישראל. לדברי גיל בפמן, מלאומי שוקי הון: "הדברים מתייחסים לאפשרות של מעבר להתערבות שוטפת ומשמעותית בשוק המט''ח על ידי בנק ישראל, יתכן שבאופן בלתי מעוקר מבחינת ההשפעה על בסיס הכסף, זאת במטרה לצמצם את השפעת הריבית על שער החליפין. המהלך של צמצום מידת העיקור המוניטרי, ככל שאכן מתקיים, נועד להשפיע על ריביות השוק הקצרות (מק"מ וכיוב'), תוך הפחתתן ללא מהלך של הפחתה בפועל של ריבית בנק ישראל".

"בנק ישראל בזבז תחמושת"

לדברי יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו: "התערבות הבנק במסחר במטרה לבלום פגיעה בתנאי הסחר עם חולשת הדולר אל עבר רמת ה-3.45 שקל לדולר מורים על נכונותו של הבנק לבלום תנודות שערים חריגות ולספק תנאי סחר נוחים למשק. להערכתנו בנק ישראל יעקוב מקרוב אחר השער הנומינלי האפקטיבי ובמקרה של נתונים חלשים ותנועה חריגה בשערו בבנק לא יהססו לפעול גם מחוץ לקופסה ולאו-דווקא במסגרת הישיבות המתוכננות של הועדה המוניטרית, אלא דווקא במועד בלתי צפוי. בטווח הקרוב בנק ישראל צפוי להתערב במסחר על רקע היצעי המט"ח של תחילת החודש הקלנדרי כאשר יצואנים נדרשים לשקלים לתשלומי שכר וסוציאליות".

יוסי פרנק, מנכ"ל אנרג'י פייננס אמר כי "בנק ישראל רצה להפתיע את הפעילים אבל בסופו של דבר ביזבז תחמושת רבה ולא השיג דבר, נהפוך הוא. לצערי הבנק לא למד דבר וחצי דבר מהתערבויות קודמות. הוא רכש מאות מיליונים אתמול אחר הצהרים, אולם השחקנים חיכו לערב ובעשרות מיליונים בודדים החזירו את רוב העלייה. הוא שוב קנה מאות מיליונים בבוקר אבל הפסיק מעט לפני נקודת ההתנגדות שהיתה גורמת לפיחות נוסף. התוצאות לא אחרו לבוא. ביום של פקיעת אופציות אם כבר החלטת להתערב תעשה זאת בצורה חכמה ולא שבלונית. שבור התנגדויות ותופיע בשעת הדגימה".

"במהלך האחרון פגע בנק ישראל בתדמיתו פגיעה חמורה", הוסיף פרנק. "השוק מבין עכשיו שאפשר לעשות מה שרוצים. כשבנק מרכזי מאבד מאמינותו זה מצב מאד מסוכן ואסור לירון להשלים עם מה שקרה כאן ביומיים האחרונים. הוא חייב להסיק מסקנות ולפעול בהקדם בטקטיקה אחרת שבאמת תפתיע את השחקנים ותביא לשינוי המומנטום".

צרו איתנו קשר *5988