הושלם הסדר החוב באינטרנט זהב: קרן סרצ'לייט ודוד פורר הפכו לבעלי השליטה בבזק

ברכישת השליטה בביקום הושקעו 630 מיליון שקל, וכעת מחזיקה סרצ'לייט בכ-60% ממניות ביקום ופורר מחזיק בכ-11% • בעלי השליטה החדשים מינו שני נציגים מטעמם בדירקטוריון בזק: דארן גלאט, מהשותפים בקרן סרצ'לייט, ורן פורר, בנו של דוד פורר

דארן גלאט שותף בקרן סרצ'לייט / צילום:
דארן גלאט שותף בקרן סרצ'לייט / צילום:

קרן ההשקעות האמריקאית סרצ'לייט ואיש העסקים הישראלי דוד פורר הפכו היום באופן רשמי לבעלי השליטה בחברת התקשורת בזק , לאחר שהשלימו את העסקה לרכישת השליטה בחברת בי קומיוניקיישנס   (ביקום), המחזיקה ב-26.34% ממניות בזק ומוגדרת כבעלת השליטה בה.

בעקבות השלמת העסקה, מינו בעלי השליטה החדשים שני נציגים מטעמם בדירקטוריון בזק. מטעמה של קרן סרצ'לייט מונה דארן גלאט, שמכהן כאחד השותפים בקרן, ואילו מטעמו של דוד פורר מונה בנו, רן פורר. 

ביקום נשלטה עד כה בידי חברת אינטרנט זהב   (שהשתייכה בעבר לקבוצת יורוקום של שאול אלוביץ), שנקלעה בשנה האחרונה למצב של חדלות פירעון, ולמעשה מכרה את השליטה בביקום במסגרת הסדר חוב. מי שפינו לגלאט ולפורר את מקומם בדירקטוריון, הם מנכ"ל ביקום, עמי ברלב, ומנכ"ל אינטרנט זהב, דורון תורג'מן.

במקביל, נמסר כי גלאט יחזיק מעתה גם בתפקיד יו"ר ביקום, כאשר ברלב ימשיך לכהן כמנכ"ל החברה בעקבות הקרדיט שלו הוא זוכה ממנהלי הקרן, לאור הצלחתו להוביל להשלמת הסדר החוב. הבוקר ביצעו הצדדים השלמה בינלאומית של ההסדר באמצעות התקשרות אלקטרונית ביניהם, כאשר הכספים והמניות הועברו ללא נוכחות פיזית של נציגי סרצ'לייט, שיגיעו לישראל רק מחר.

במסגרת העסקה רכשו סרצ'לייט ופורר את מניות השליטה בביקום (52%) מידי אינטרנט זהב, ובמקביל הזרימו הון לביקום כנגד הקצאת מניות נוספות. בסך הכל השקיעו הרוכשים סכום של 630 מיליון שקל, ולאחריו מחזיקה סרצ'לייט ב-60.12% ממניות ביקום ואילו פורר מחזיק ב-11.39%.

אינטרנט זהב תזרים 345 מיליון שקל לביקום

עוד נקבע במסגרת ההסדר כי אינטרנט זהב עצמה תשתמש בסכום שתקבל ובמזומן שבקופתה להזרמה של 345 מיליון שקל לביקום כנגד הקצאת מניות ואיגרות חוב, כך שבסך הכול יוזרם לקופתה של ביקום סכום של כ-640 מיליון שקל. סכום זה והכספים שנמצאים כיום בקופתה, משמשים את ביקום לפרוע במלואה את יתרת החוב למחזיקי אג"ח ב' שלה (כ-240 מיליון שקל), וכן לבצע פירעון מוקדם בהיקף של כ-614 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ג' שלה.

ההסדר שיפר משמעותית את מצבה הפיננסי של ביקום וייצב את פעילותה לשנים הקרובות. במקביל, הנפיקה ביקום שתי סדרות אג"ח חדשות: סדרה ד' בהיקף של 58 מיליון שקל ע"נ, וסדרה ה' בהיקף של 100 מיליון שקל ע"נ. שתי הסדרות הונפקו במסגרת ההסדר למחזיקים הקיימים של אגח ג'. סדרה ד' הונפקה למחזיקים אוטומטית, ויש לה עדיפות במקרה של קבלת דיבידנד מבזק. סדרה ה' הונפקה במכרז שקיבל ביקושי ענק של 330 מיליון שקל, והיא זוכה לעדיפות במקרה של מימוש מניות בזק או מכירת מניות בזק וגם בכירות בנשייה. 

אשר לאינטרנט זהב, היא צפויה למכור את המניות והאג"ח של ביקום שתקבל במסגרת ההסדר. לנוכח היקף החוב הגבוה של אינטרנט זהב למחזיקי האג"ח שלה (כ-750 מיליון שקל), צפויים מחזיקי האג"ח לספוג "תספורת" בשיעור של כ-54%.

לאחר השלמת המהלך אמר ברלב, מנכ"ל ביקום: "עסקה זו מהווה הזדמנות לשילוב בעלי שליטה מהשורה הראשונה, הן לחברת ביקום והן לבזק, בעלי ניסיון ואיתנות פיננסית, המייצגים יכולות וערך מוסף עסקי וניהולי משמעותי לטובת הקבוצה. לקרן סרצ'לייט ניסיון מוצלח ומוכח בהשקעות גלובליות בתחום התקשורת, אגב קידום תהליכים בתחומי שדרוג תשתיות וטכנולוגיות, במעורבותה הישירה של סרצ'לייט". 

צרו איתנו קשר *5988