הונאה | בלעדי

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע • בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל ע"י רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin / צילום: אתר Shopin
ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin / צילום: אתר Shopin

היזם ערן אייל, שייסד וניהל בשנים האחרונות את הסטארט-אפים Springleap ו-Shopin, עומד כעת לקראת גירוש מארה"ב, לאחר שאתמול הובא לדיון בבית המשפט בברוקלין שבניו יורק. עדיין לא ברור מתי ולאן יגורש אייל בן ה-44, הנושא אזרחות ישראלית ודרום אפריקאית במקביל. כניסתו האחרונה של אייל לארה"ב בוצעה מדרום אפריקה, שם הוא הקים את חברת ספרינגליפ, שפעלה בתחום מימון ההמונים.

אתמול נודע ל"גלובס" ממקורות המעורים בפרשה כי אייל מוחזק כבר כשבוע במתקן מעצר של רשות המכס וההגירה של ארה"ב (ICE) במדינת ניו ג'רזי. לפי אותם מקורות, אייל נעצר כבר ביום חמישי שעבר בדירתו בברוקלין, אחרי שחזר מביקור בקליפורניה. בדיון שנערך אתמול בבית המשפט קבע השופט כי יהיה על אייל לצאת את גבולות ארה"ב בתוך 48 שעות מרגע שישוחרר על-ידי ICE ממעצרו.

בדצמבר האחרון דיווחנו ב"גלובס" על הרשעתו של אייל בן ה-44 בשלוש פרשיות הונאה בניירות ערך, שכללו הונאת משקיעים בהנפקת המטבע הדיגיטלי (ICO) של מיזם הבלוקצ'יין Shopin ב-2018, שבה גויס סכום כולל של 42.5 מיליון דולר. באוגוסט 2018 כבר הורשע אייל בהונאה שביצע בגיוס של 600 אלף דולר מארבעה משקיעים בסטארט-אפ מימון ההמונים ספרינגליפ.

בכתב אישום נפרד, שהוגש נגד אייל בדצמבר 2019 במקביל להרשעתו, טענה רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) כי אייל עשה שימוש בלתי חוקי בכספי משקיעים מתוך הסכום של 42.5 מיליון דולר שגויס ב-ICO, עבור צרכיו הפרטיים, כולל שימוש בלפחות חצי מיליון דולר לצורכי השכרת נכסים, קניות, בילויים ושירותי דייטינג. על-פי התביעה של ה-SEC, שהוגשה בבית משפט במנהטן, אייל והסטארט-אפ שופין נאשמים בעבירה על חוקי ניירות ערך הפדרליים. מיזם שופין, לטענת הרשות, פעל באמצעות חברת UnitedData Inc. ל"גלובס" נודע כי מנהלים נוספים בחברה נחקרו על-ידי ה-SEC, וכי הרשות צפויה להגיש בעתיד כתבי אישום נגד כמה מהם.

יחזיר כספים למשקיעים ולא יישב בכלא

כחלק מהסכם הטיעון שאליו הגיע אייל עם משרד התובע הכללי של ניו יורק, שבו הובטחה הרשעתו, התביעה ויתרה על עונש מאסר ליזם הישראלי, בתנאי שהוא יתפטר מתפקידו כמנכ"ל שופין, ושייאסר עליו למשך שלוש שנים לשמש בתפקיד ניהולי בחברות הפועלות במדינת ניו יורק. במסגרת אותו הסכם טיעון, אייל גם נדרש להשיב כספים למשקיעים בחברת ספרינגליפ.

בדיון בבית המשפט בברוקלין אתמול ציין השופט כי בית המשפט קיבל מאייל סכום של 125 אלף דולר באמצעות עורך דינו, כתשלום ראשון מתוך 600 אלף הדולר שהתחייב להחזיר למשקיעי ספרינגליפ. את שאר הסכום התחייב אייל לשלם בארבעה תשלומים. ייתכן כי התובע הכללי של ארה"ב לא יסכים לשחרורו של אייל ממעצר עד שישלם את כל הסכום שהוא חייב למשקיעי ספרינגליפ.

נוסף על כך, ממשיכה להתנהל התביעה האזרחית שהוגשה נגד אייל על-ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בדצמבר, הנוגעת לגיוס ההון ב-ICO של Shopin  ב-2018. בתביעה נטען, בין השאר, כי אייל הציג בפני המשקיעים שרכשו את המטבעות הדיגיטליים ב-ICO של Shopin מצגי-שווא, שלפיהם הכספים שהשקיעו מיועדים לפיתוח פלטפורמת בלוקצ'יין. על-פי אותם מצגים, הפלטפורמה הייתה אמורה לייצר בעבור המשתמשים בה "פרופיל רוכש אוניברסלי", שיעקוב אחרי עסקות של לקוחות באתרי קמעונות באינטרנט וימליץ להם על מוצרים לרכישה בהתאם להעדפות שלהם. לטענת התביעה, אייל גם שיקר למשקיעים, כשהצהיר כי לפלטפורמת Shopin היו הכנסות קבועות משיתופי-פעולה עם אתרי הקמעונות Bed Bath & Beyond ו-Ermenegildo Zegna.

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

צרו איתנו קשר *5988