זוכי מחיר למשתכן שנמצאים בבידוד יוכלו לשלוח נציגים לבחור עבורם את הדירות

משרד הבינוי והשיכון הוציא הנחיות מיוחדות כדי לאפשר לזוכי מחיר למשתכן לבחור דירות במסגרת כנסים שעורכים הקבלנים לזוכים בפרויקטים השונים, גם אם הם נמצאים בבידוד

שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא-ביטון / צילום: דוברות הכנסת
שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא-ביטון / צילום: דוברות הכנסת

משרד הבינוי והשיכון הוציא הנחיות מיוחדות כדי לאפשר לזוכי מחיר למשתכן לבחור דירות במסגרת כנסים שעורכים הקבלנים לזוכים בפרויקטים השונים, גם אם הם נמצאים בבידוד. בעיקרון יוכלו הזוכים שבבידוד לשלוח נציג מטעמם שיבחר בעבורם את הדירה.

כיום זוכה אשר נקרא לבחירת דירה ואינו מגיע בעצמו, נדרש לתת ייפוי-כוח מאומת על-ידי עורך דין לבן/בת הזוג שלו, ואם הבוחר אינו אחד מהזוכים, הוא נדרש לייפוי-כוח נוטריוני מטעם הזוכים. בעקבות ההוראות משרד הבריאות שהביאו לעשרות אלפי אנשים להישאר בביתם לבידוד, משרד הבינוי והשיכון אישר הסדרים זמניים לפיהם גם אנשים בבידוד יוכלו ליפות את כוחו של נציג גם ללא פגישה עם עורך דין או נוטריון.

מי שייקרא לבחירת דירות ואינו יכול להגיע בשל הנחיות משרד הבריאות והצורך בבידוד, יצטרך להמציא את המסמכים הבאים:

מסירת תעודת זהות מקורית עם ספח לנציג שיבחר את הדירה. אישור על דיווח עצמי על בידוד בית לחוזרים מחו"ל או דיווח עצמי לבידוד בית לבאים במגע עם חולה מאומת, מאתר משרד הבריאות.

שליחת מייל מכתובת המייל הרשמית המצויה במערכת ההגרלות או מכתב חתום על-ידי הזוכה ו/או הזוכים שבבידוד. במסגרת המכתב יתחייב הרוכש להמציא ייפוי-כוח לבחירת הדירה ערוך וחתום כדין במועד סיום הבידוד, שמאשר למפרע את נציגו בבחירת הדירות.  

שיחת טלפון של האדם בבידוד לבַּקָּר חברת הבקרה המצוי באירוע בחירת הדירות המאשר את הבחירה שבוצעה על-ידי נציגו.

לעניין חתימת חוזים - ניתן לחתום חוזה רק באמצעות ייפוי-כוח נוטריוני כדין או בנוכחות הרוכש בלבד, וזאת בסיום תקופת הבידוד. הקבלנים ימתינו עד למועד סיום הבידוד ולכל היותר 14 ימים או מועד מאוחר יותר, ככל שהנחיות משרד הבריאות יעודכנו לגביו.

במקרים בהם לא ניתן להגיע לחתימת חוזה, יפעל משרד הבינוי והשיכון מול הקבלנים על-מנת להאריך את הזמן הניתן לחתימה במספר ימים.

ממשרד השיכון נמסר כי כנסי המידע לזוכים במחיר למשתכן, אשר ההשתתפות בהם אינה חובה, ממשיכים לעת עתה, בכפוף להנחיות משרד הבריאות בנוגע להתקהלות.

שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא-ביטון, מסרה כי "לנוכח ההתפתחויות אנחנו פועלים למציאת הסדרים מתאימים לפעילות המשק, לרבות פעילות ענף הבנייה ולרבות תוכנית הדגל של המדינה, מחיר למשתכן. הוצאנו הוראות אלה על-מנת להמשיך בפרויקט כרגיל, ככל הניתן". 

אריאל רוזנברג, מנהל אגף בכיר שיווק במשרד הבינוי והשיכון, הסביר כי מדובר במאות זוכים בשבוע, שבוחרים דירות וחותמים על חוזים, כך שקיימת סבירות שחלק מהמוזמנים לכנסים בימים אלה יהיו מנועים מלהגיע אליהם. לדבריו, "החלטנו לפעול באופן אקטיבי ולחדד את ההנחיות כבר מעכשיו, זאת על-מנת לצמצמם נזק אפשרי עתידי בתהליך בחירת הדירות. מטרת הוראות אלה לשמור על בריאות הציבור, לצד המשך פעילות רגילה ככל הניתן בכנסי מחיר למשתכן, גם עבור זוכים שנאלצים להימצא בבידוד ביתי".