בעקבות תוכנית המסים השאפתנית של טראמפ, המדדים בוול סטריט ננעלו בעליות של 5%

לפי דיווחים בתקשורת, ממשל טראמפ ייתן הקלות משמעותיות כדי להקל על הסקטור העסקי והאזרחי בארה"ב • המסחר בניו יורק עבר לעליות חדות, הדאו הנאסד"ק ו-S&P 500 ננעלו בקפיצה של 4.9% • הנפט זינק ב-8.6% • בורסות אירופה ננעלו בירידות לאחר עליות חדות במהלך היום

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

22:00

בסיומו של יום מסחר תנודתי, בורסות וול סטריט התאוששו מעט והצליחו להשיב כמחצית מהירידות שנרשמו ביום שני, בו נרשמו הירידות היומיות החדות ביותר מאז 2008. מדדי דאו ג'ונס, נאסד"ק ו-S&P 500 זינקו הערב (ג') ב-4.9%, לאחר דיווחים בתקשורת ולפיהם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מציע שיעור מס של 0% על שכר לשנת 2020.

השווקים זינקו בתחילת היום בציפייה להודעתו של הנשיא טראמפ על תוכנית ההקלות במס, עליה הכריז אתמול. במהלך המסחר, לאחר דיווחים בארה"ב ולפיהם לבית הלבן אין תוכנית כזו מוכנה, עברו המדדים לתנודות חדות שנעו בין עליות של 3% לירידות בשלושת המדדים המובילים.

מניות ענקיות הטכנולוגיה, פייסבוק , אמזון, מיקרוסופט  ואלפאבית , החברה האם של גוגל, בלטו בעליות של כ-5%. מניות ג'י.פי מורגן צ'ייס  והום דיפו  הובילו את העליות במדד דאו ג'ונס. במדד S&P 500 בלטו לחיוב מגזרי הטכנולוגיה והפיננסים שעלו ב-6% ומגזר האנרגיה שעלה ב-4%.

21:40

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הציע במהלך פגישה עם מחוקקים רפובליקאים שיעור מס של 0% על משכורות לכל השנה, כך דיווחו כלי תקשורת בארה"ב מפי בכירים בבית הלבן.

ההתפתחות מגיעה בזמן שטראמפ והבית הלבן מנסים לגבש תוכנית תמריצים כלכליים כדי לסתור את ההשפעות מפני התפרצות הקורונה המתפשטת. סנטורים רפובליקאים הביעו ספקות ביחס לקיצוץ במס על שכר.

הבית הלבן גם שוקל סיוע פדרלי לתעשיית הפצלים, על רקע קריסת מחירי הנפט בימים האחרונים בשל מלחמת המחירים בין רוסיה לערב הסעודית.

כתוצאה מכך המדדים המובלים בוול סטריט מזנקים כעת ביותר מ-4.5%.

21:10

לקראת הסגירה שבו המדדים המובילים בוול סטריט לעליות חדות של 3% ומעלה במדדים המובילים, כאשר המשקיעים מנסים לאמוד את הסיכוי והתזמון להקלות אותן הבטיח אתמול הנשיא טראמפ.

20:45

מחיר הנפט זינק, לאחר שאתמול רשם את הירידה החדה ביותר מאז מלחמת המפרץ ב-1991, וזאת על רקע תקווה להמשך שיחות בין אופ"ק לרוסיה. נפט מסוג ברנט עלה ב-8.6% למחיר של 37.31 דולר לחבית. נפט מסוג WTI קפץ ב-10.38% למחיר של 34.36 דולר לחבית.

20:15

המסחר בוול סטריט ממשיך להתנהל בתנודתיות, כשכעת העליות נעות סביב 1.5% בשלושת המדדים המובילים.

התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים מתאוששת אף היא, לכ-0.7%. הזהב יורד בכ-1% למחיר של 1,659.5 דולר לאונקיה.

19:30

מניית אמזון  עולה ב-2%, לאחר ביצועים טובים יחסית לשוק בימים האחרונים, בין היתר בשל העובדה שאנשים מעדיפים עתה קניות באינטרנט. מניית אמזון רשמה בשבוע החולף ירידה של 2.9% בלבד ביחס לירידה של 7.1% במדד S&P 500.

מניות חברות השייט רויאל קריביאן קרוזס  ונורווג'יאן קרוז ליין  ממשיכות לרדת על אף ההתאוששות הכללית. 

מניית  אמריקן איירליינס  עולה לאחר שחברת התעופה הודיעה כי תצמצם את טיסותיה בשל הירידה בביקוש בעקבות התפרצות הקורונה.

18:40

נעילה אדומה באירופה: בפרנקפורט מדד דאקס ירד ב-1.5%, בלונדון פוטסי 100 ירד ב0.3% ובפריז מדד קאק 40 ירד ב-1.5%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי איבד 0.6%.

בוול סטריט מתנהל המסחר בתנודות חדות, כשבשעה זו עולה מדד דאו ג'ונס ב-0.8%, הנאסד"ק קופץ ב-1.4%, ומדד S&P 500 מתחזק ב-1.1%. מניות אפל  ומיקרוסופט  עולות ביותר מ-3.5% ותורמות להתאוששות הדאו. עוד בולטות בעליות, מניות ג'י.פי מורגן צ'ייס , הום דפו  ושברון .

מושל ניו יורק אנדרו קומו הודיע כי יפרוס את המשמר הלאומי בעיר ניו רושל בדרום מזרח המדינה, בה ישנה התפרצות קורונה, וכי יקים מרכז בידוד. לדבריו באזור יש מספר כפול של מקרי קורונה מאשר בעיר ניו יורק.

הנשיא טראמפ, שנפגש עם מנכ"לי חברות ביטוח הבריאות, הצהיר עוד כי הממשל יסייע לתעשיות התעופה והשייט במהלך התפרצות הקורונה.

טראמפ שוב השתלח היום ביו"ר הפד ג'רום פאוול וקרא לבנק המרכזי "פתטי ואיטי". בדבריו בטוויטר קרא להוריד את הריבית בארה"ב לרמה של "אומות מתחרות".

18:20

וול סטריט שוב מתחזקת: מדד דאו ג'ונס עולה ב-1.5%, הנאסד"ק קופץ ב-1.9%, ומדד S&P 500 מתחזק ב-1.6%.

באירופה מדד דאקס מאבד 0.4%, פוטסי קופץ ב-1% והקאק נחלש ב-0.5%.

18:00

המסחר בוול סטריט מתנהל בשעה האחרונה בתנודות לירידות ועליות לסירוגין. בשעה זו הדאו נסחר בעלייה של 0.6%, נאסד"ק עולה ב-1%, ומדד S&P 500 מוסיף 0.8%.

הנשיא טראמפ נפגש עם נציגי חברות ביטוח הבריאות והודיע כי החברות הסכימו שבדיקות הקורונה יהיו ללא עלות. כמו כן החברות הסכימו לכסות את עלות הטיפול, כולל רפואה מרחוק.

באירופה מדד דאקס מאבד 0.5%, פוטסי 100 מתחזק ב-0.5%, ומדד קאק 40 נחלש ב-0.6%.

17:35

וול סטריט נסוגה מההתאוששות החדה שנרשמה בפתיחת המסחר והוא מתנהל בשעה זו סביב רמות הפתיחה. מדד דאו ג'ונס יורד ב-0.2%, הנאסד"ק עולה ב-0.2%, ומדד S&P 500 נסחר ללא שינוי.

לפי דיווחים בארה"ב, למרות הצהרת טראמפ, הבית הלבן אינו קרוב להודעה על הצעות מסוימות להתמודדות עם ההאטה הכלכלית כתוצאה מהתפרצות הקורונה.

המסחר בבורסות אירופה עבר להתנהל בירידות: מדד דאקס יורד ב-1.6%, פוטסי 100 נחלש ב-0.6% וקאק 40 מאבד אף הוא 1.7%%.

16:55

המדדים המובילים בוול סטריט מתחזקים - בציפייה להכרזתו של הנשיא טראמפ הערב, שהבטיח להודיע על תוכנית הקלות כלכליות, ובהן קיצוץ מס למקבלי שכר בארה"ב - אך באופן מתון יותר. בשעה זו מדד דאו ג'ונס עולה ב-1.64%, מדד נאסד"ק קופץ ב-2%, ומדד S&P 500 מתחזק ב-1.7%.

באירופה נמחקו העליות החדות שנרשמו מוקדם יותר היום. מדד דאקס עולה ב-0.3%, פוטסי 100 ב-0.4% וקאק 40 ב-0.1%.

16:15

המסחר בוול סטריט מתנהל בשעה זו בעליות של מעל ל-3%. נאסד"ק מזנק ב-3.6%, S&P 500 מטפס ב-3.4% ודאו ג'ונס מוסיף 3.2%. 

גם המסחר באירופה מתנהל בעליות: פוטסי מטפס ב-1.85%, קאק ודאקס עולים ב-1.6%. 

 הנפט מזנק ב-9%. מחיר חבית עומד כעת על 33.96 דולר. 

15:50

הזינוק שנרשם בפתיחת המסחר בוול סטריט מתמתן מעט, והעליות נעות סביב 2.5% במדדים המובילים.

לאחר התרסקות הנפט אתמול, מגזר האנרגיה מוביל היום את העליות במדד 500 S&P, כשמניית אפאצ'י קופצת בכ-13%.

במדד דאו ג'ונס בולטת מניית שברון  העולה בכ-5%, מניות גולדמן זאקס , אפל , 3M  ומיקרוסופט המתחזקות בכ-4%.

באירופה התמתנו העליות והמדדים המובילים מתחזקים בכ-1.5% עד 2%.

15:30

המסחר בוול סטריט נפתח כשהמדדים המובילים מזנקים על רקע האפשרות ל הקלות מס למקבלי השכר בארה"ב . מדד דאו ג'ונס מזנק ב-3.5%, הנאסד"ק קופץ ב-3.3, ומדד S&P 500 עולה ב-3.3%.

13:45

המסחר באירופה מתנהל בעליות חדות. פוטסי מזנק בכ-3.8%, קאק מוסיף כ-3.5% ודאקס עולה בכ-3%. סטוקס 600 מטפס ב-3.15%. החוזים העתידיים בוול סטריט מזנקים ב-4% בשעה זו. 

אמריקן איירליינס  הודיעה כי היא חותכת את היקף הטיסות הבינלאומיות והפנימיות שלה בעקבות ירידה בביקוש בשל נגיף הקורונה. החברה הודיע שהיא תוריד 10% מהטיסות שלה בתקופת השיא בקיץ. את היקף הטיסות הפנימיות שלה באפריל היא תוריד ב-7.5%.

11:00

עליות חדות באירופה לאחר הנפילות אתמול. המדדים המובילים מזנקים בכ-3.5% על רקע העליות החדות בחוזים העתידיים בניו יורק. טראמפ הודיע כי הוא בוחן הקלות מס נוכח השפעת נגיף הקורונה וההשלכות על הכלכלה. לפי שעה החוזים העתידיים בניו יורק מזנקים ב-4%.

במסיבת עיתונאים שנערכה לאחר הקריסה אתמול בוול סטריט, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אמש (ב') כי הוא בוחן תוכנית הקלות מס, ואותה הוא צפוי להציג היום. זאת, כחלק מהחבילה שאושרה בחודש שעבר בהיקף 8 מיליארד דולר. "אהיה כאן מחר אחרי הצהריים כדי להודיע לכם מה הצעדים הכלכליים. הם יהיו גדולים", אמר אתמול הנשיא טראמפ.

10:20

פתיחה חיובית בבורסות אירופה הבוקר לאחר יום קשה של נפילות במדדים אתמול, ולאחר שבוול סטריט נרשם אמש היום הגרוע מאז משבר הסאבפריים.

מדד הקאק בצרפת מזנק ב-1.36%, הפוטסי הבריטי עולה ב-1%, דאקס הגרמני עולה ב-0.9%, הבורסה במילאנו מוסיפה 0.8% לערכה והמדד הכלל אירופי סטוקס 600 עולה גם הוא בכ-1%.

בוול סטריט החוזים העתידיים על המדדים המובילים קופצים בשעה זו ביותר מ-3% על רקע כוונת ממשל טראמפ לבחון הקלות מס למקבלי שכר כחלק מהתמיכה בנזקי התפשטות הקורונה. 

התשואה על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים שנפלה אתמול מתחת ל-0.4%, טיפסה כעת ל-0.7%.

08:19

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בניו יורק מזנקים כעת בכ-3.5% לאחר ההתרסקות אתמול, וזאת על רקע האפשרות להקלות מס למקבלי השכר בארה"ב בצל התפשטות נגיף הקורונה.

הנשיא טראמפ אמר אמש כי הוא בוחן הקלות המס וזאת כחלק מהחבילה שאושרה בחודש שעבר בהיקף 8 מיליארד דולר. טראמפ הודיע כי יפעל יחד עם הקונגרס כדי לנקוט בשורה של צעדים לסיוע לכלכלה על רקע התפשטות נגיף הקורונה, ובהם: הפחתת המס למקבלי השכר והקלות מס לענפים שנפגעו באופן משמעותי, כמו: תעופה, ספנות ומלונאות.

שר האוצר, סטיב מנוצ'ין, מסר כי הכלכלה האמריקאית אינה מצויה בסכנת מיתון, וכי הנפילות שנרשמו אתמול בשווקים היו תוצאה של המאבק בשוק האנרגיה שגרר את קריסת הנפט, ולא שיקוף מצבה של הכלכלה הריאלית. לדבריו, הממשל שוקל להזרים סיוע במזומן לעסקים קטנים שנפגעו מהמשבר וכי האוצר אף בוחן הקלות מס זמניות לעסקים וליחידים. 

בתוך כך, מחיר הנפט מזנק כעת בכ-7% לאחר התרסקות של 25% אתמול לרמות של 31 דולרים לחבית, וזאת בצל המאבק בין סעודיה ורוסיה על נתח השוק, לאחר שסעודיה הציעה לסין נפט מוזל ובנוסף מתעתדת להגביר את קצב ההפקה.

06:55

אחרי הנפילות החדות של אתמול, השווקים מראים סימני התאוששות: בורסות אסיה כולן נמצאות בטריטוריה הירוקה, והחוזים בניו יורק מזנקים 2.5% אחרי הנפילות אתמול.

באסיה, מדד ניקיי עולה ב-0.5%, שנחאי ב-0.6%, שנזן ב-0.8% והונג קונג קופץ בכ-1.9%. כנראה בעקבות התאוששות מסוימת ביבשת מהנגיף - בסין קצב הנדבקים והמתים יורד (בניגוד למספרים התלת ספרתיים של שבוע שעבר, אתמול בסין נוספו עוד 19 מקרים ו-17 מיתות כתוצאה מהנגיף), וחנויות אפל שבמדינה נפתחו מחדש לאחר הפסקה ארוכה (פרט ל-4 חנויות). 

הזהב יורד ב-0.6% בזמן המסחר עם סין.

החוזים בניו יורק מזנקים לאחר שורה של הקלות שטראמפ הציג במטרה להילחם באפקט הכלכלי של נגיף הקורונה, כולל קיצוץ במסים ועזרה כלכלית לעובדים. 

אמש המסחר בוול סטריט ננעל במפולת של כ-7.5%, או 1941 נקודות, במדד דאו ג'ונס. ה-S&P 500 צלל בשיעור דומה ובכך שני המדדים נמצאים על סף שוק דובי - 20% מתחת לשיא.

יום המסחר שנקטע דקות לאחר הפתיחה במנתק זרם לראשונה מאז המשבר של 2008, היה הגרוע בשווקים מאז אותו משבר. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות בריצה לחופי מקלט. התשואות על האג"ח האמריקאיות נפלו מתחת ל-0.4% במהלך המסחר, ובראשונה, כל עקום תשואות האג"ח האמריקאיות מתחת ל-1%.

גם המסחר באירופה ננעל בירידות של 7% במדדים המובילים ובכך נכנסו לטריטוריה דובית (נפילה של 20% מהשיא), וזאת בצל קריסת מחיר הנפט. מדד סטוקס צנח בכ-7.1%, הקאק  בצרפת איבד 7.85%, לונדון נפלה ב-7.25%, מדד דאקס בגרמניה נחתך ב-7.4% ובורסת מילאנו איבדה 10%.

צרו איתנו קשר *5988