ב-24 השעות האחרונות: 40 אלף תביעות לדמי אבטלה

מדובר בחצי ממספר התביעות שמוגשות לביטוח הלאומי בחודש רגיל • עד כה הוגשו 93 אלף תביעות, ובביטוח הלאומי מעריכים כי היקף המובטלים באפריל יעמוד על חצי מיליון • המנכ"ל מאיר שפיגלר: "הפכנו למעסיק הגדול במדינה"

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי
לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

בביטוח הלאומי מעריכים היקף ענק של מובטלים בשל משבר הקורונה. "אנחנו מדברים על חצי מיליון מובטלים באפריל", אמר בכיר במוסד.

עד לשעה זו, התקבלו 93 אלף תביעות לדמי אבטלה בביטוח הלאומי, 40 אלף מתוכם התקבלו ב-24 השעות האחרונות - מדובר בחצי ממספר התביעות שמוגשות לביטוח הלאומי בחודש רגיל. עד סוף החודש צפויות להגיע 400 אלף תביעות. בשירות התעסוקה התקבלו 190 אלף פניות. תוספת העלות החודשית של דמי אבטלה לחודש מרץ צפויה לגדול ל-900 מיליון שקל במרץ ול-2.5 מיליארד שקל באפריל (לעומת 320 מיליון שקל בחודש רגיל) . "אנחנו מדברים על חצי מיליון מובטלים", אמר בכיר במוסד לביטוח לאומי .

בשיחה עם עיתונאים על רקע המשבר, אמר היום מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר כי קריסת מערכות שירות התעסוקה אתמול הובילה את המוסד לביטוח לאומי לאפשר הגשת תביעות דרכו.

שפיגלר ציין כי "הגיעו אלינו מאסות של תלונות מציבור שרצה להגיש תביעות דמי אבטלה ולא קיבל מענה מהמערכות של שירות התעסוקה, שדרכן היו אמורים להגיש תביעות. רציתי להימנע ממצב שיהיו תקלות. המוטיבציה שעמדה על הפרק הייתה למנוע מצב שבו זכאי לקבל גמלה בגין אבטלה או הוצאה לחל"ת לא יקבל אותה בגלל כל מיני כשלים". שפיגלר אמר כי המוקדים הטלפוניים של המוסד קיבלו מאז שעות הבוקר 35 אלף פניות טלפוניות. סניפי הביטוח הלאומי נסגרו.

מאיר שפיגלר  / צילום: שלומי יוסף
 מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

"הביטוח הלאומי מנצל את כל עודפי הגבייה שהועברו לו כדי לממן את תוספת הצרכים", ציין שפיגלר. לגבי הריב עם האוצר על ניהול קרן העודפים של הביטוח בהיקף 250 מיליארד שקל., אמר כי "כרגע יש לנו כסף לעמוד בכל התביעות אבל אם הכסף לא יספיק משרד האוצר יידרש להעביר חלק מהכספים שהועברו אליו כהלוואה לצורך עמידה בצרכים. קיצרנו את תקופת האכשרה של זכאות לדמי אבטלה משנה לחצי שנה. חשבנו שהדבר הזה מחוייב המציאות גם בהיבט הערכי".

"הפכנו למעסיק הגדול במדינה", אמר שפיגלר. "אנחנו נותנים עדיפות ראשונה לטפל בתביעות של דמי אבטלה וחל"ת וקצבת הבטחת הכנסה. חובתנו לדאוג לכך שכל מי שהגיש תביעה לדמי אבטלה יקבל את הגמלה שהוא זכאי לה. אנחנו עושים מאמץ כביר לדאוג לכך שלא יהיה תובע אחד שלא יקבל את המגיע לו ערב החג. אנחנו גם מתכוננים לפשיטות רגל - יש עסקים שהיום איכשהו מתפקדים אבל לא ירחק היום ויגיעו לפשיטת רגל. אנחנו מאורגנים לתת מענה במסגרת הביטחון הסוציאלי ונידרש להיכנס לנעלי המעסיק ולתת מענה לזכויות האלמנטריות שלהם".

בנושא אזרחים ותיקים אמר שפיגלר כי "שמנו לנו מטרה שלא להגיע למצב שיהיה מישהו שיהיה זכאי לסיעוד ולא יקבל סעד. ישבנו עם החברות הסיעודיות ודרשנו בצורה מפורשת שלהבדיל מבימים כתיקונם הם יוודאו שכל זכאי לשעות סיעוד בביתו יקבל את מלוא השעות".

שפיגלר ציין את שיתוף הפעולה עם משרד הרווחה בנושא אספקת מנות חמות למבודדים. לדבריו, "מרכזי היום יפסיקו לתפקד ברגע שיוטל סגר ולכן מינפנו את התשתית של מרכזי היום כדי לדאוג לכך שכל אותם אזרחים ותיקים יקבלו מנות חמות לבתיהם. לגבי עובדים זרים הביטוח הלאומי פנה למועצה לביטחון לאומי וביקש לקבל הקלות בהשמת עובדים זרים ולאפשר לכל מי שזקוק לטיפול לקבל עובד סיעודי במקום מגוריו". שפיגלר הוסיף כי "שיתוף פעולה עם המשרד לשוויון חברתי יאפשר להעביר לרשות הזכאים קצבאות זקנה".

בשל השבתת המשק, סניפי הביטוח הלאומי כאמור סגורים והעבודה נעשית במענה טלפוני או מקוון. לדברי שפיגלר "הביטוח הלאומי הוגדר מפעל חיוני וקיבל אישור להעסקה חריגה של מספר עובדים שיעבדו במשמרות ובשעות גמישות כולל שעות הערב וימי שישי".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988