נגיף הקורונה | סיקור שוטף

2,693 נדבקים בישראל; במל"ל הורו לייבא ביצים בשל המחסור

מבין הנדבקים, 2,483 במצב קל, 68 במצב בינוני, 39 במצב קשה; 68 איש החלימו • בעולם היקף הנדבקים בנגיף עומד על 488,055 • תקנות החירום נכנסו לתוקף אתמול אחה"צ • מספר הבדיקות היומי אתמול עמד על 5,240

חיטוי נגד קורונה בישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press
חיטוי נגד קורונה בישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

21:20

מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עלה הערב ל-2,693. מבין הנדבקים, 2,502 במצב קל, 67 במצב בינוני, 46 במצב קשה; 70 איש החלימו. 8 נפטרים מהנגיף.

במל"ל הורו לייבא ביצים בשל המחסור שהורגש על ידי צרכנים

המחסור המורגש ברשתות השיווק והמזון בביצים בימים האחרונים הגיע היום לדיון בפני המועצה לבטחון לאומי. במסגרת דיוני המטה למאבק בנגיף הקורונה, המרוכזים תחת המל״ל, ובהשתתפות נציגי משרד החקלאות; משרד הכלכלה; משרד האוצר; משרד הבריאות ורשות הספנות והנמלים הוחלט שיש להורות על ייבוא ביצים לישראל בהקדם האפשרי, וזאת בשל חג הפסח המתקרב. משרד החקלאות נדרש לספק פתרון תקציבי מול משרד האוצר ולפעול לייבוא ביצים.

הדיון היה גם בנוגע לאספקת בקר, אם כי נכון לעכשיו לא קיימות תלונות של צרכנים על העדר בקר.

15:15

הדסה עין כרם ומעיני הישועה פרסמו את פרטיהם של שני הקורבנות הנוספים.

מהדסה עין כרם נמסר: "לצערינו, אנו מודיעים על פטירתה של חולת קורונה נוספת בת 89, אשר אושפזה במתחם המחלות המתפרצות בהדסה עין כרם לפני כשבועיים.  עם התדרדרות במצבה הועברה למתחם לטיפול נמרץ נשימתי הייעודי לחולי קורנה. מדובר בחולה עם מחלות רקע, אשר הוגדרה כבר בשבוע שעבר במצב אנוש, וטופלה במסירות לכל אורך אשפוזה על ידי צוות היחידה, אשר עשה כל שניתן על מנת להקל על סבלה.
צוות השירות הסוציאלי בהדסה נמצא בקשר עם המשפחה. אנו משתתפים בצער המשפחה".

המנהל הרפואי פרופ' מוטי רביד במעיני הישועה מסר: "הנפטר היה בן 83 תושב בני ברק. אושפז לפני 10 ימים במצב קשה. היה מורדם ומונשם. הסתמן שיפור במצבו ואחר כך החמרה. קריסת מערכות מהבוקר. החייאה ממושכת שלצערנו נכשלה והחולה נפטר".

14:15

היקף הנדבקים בקורונה בישראל עלה ל-2,666, ומספר הקורבנות עלה ל-8.

המרכז הרפואי וולפסון דיווח על הנפטרת השישית. "לצערנו לפני מספר דקות נפטרה בביה"ח חולת קורונה בת 91, שהיתה מונשמת ומורדמת ובמצב אנוש במשך ימים ארוכים. צוות המחלקה נלחם על חייה בכל אמצעי במשך ימים ולילות ארוכים, במסירות ובדבקות רבה. אנו משתתפים בצערם של בני המשפחה, אשר נמסרה להם הודעה בנושא".

2,483 נמצאים מהנדבקים במצב קל, 68 במצב בינוני ו-39 במצב קשה. 68 איש החלימו. 

12:15

בשל הגבלות התנועה בנק ישראל מגדיל את התקרה להפקדת שיקים באפליקציות הבנקים

בשל משבר הקורונה והגבלות התנועה החריגות בחומרתן שהשותו בעקבותיו, בנק ישראל מגדיל את תקרת סכום ההפקדה של שיק בודד באמצעות היישומון הבנקאי בטלפון (האפליקציה) הסלולרי ל-50 אלף שקל, וזאת באופן מיידי ולעומת מגבלה קודמת של 20 אלף שקל לשיק בודד. שיקים בסכומים גבוהים מהרף האמור לא ניתנים להפקדה דרך האפליקציה וללא הגעה פיזית לסניפי הבנק - שרובם כבר נסגרו לקבלת קהל פרונטלית.

בבנק המרכזי מסבירים כי ב-2017 נעשתה הרפורמה במסלקת השיקים שאיפשרה הפקדה של שיקים באמצעות צילום השיק בסלולר. היום מוסרים מבנק ישראל כי "למשבר הקורונה בארץ ובעולם ולצעדים שנקטה הממשלה, ישנן השלכות על יכולת משקי הבית ובתי עסק רבים להגיע לסניפי הבנק על מנת להפקיד שיקים", ועל כן נם נוקטים בצעד האמור.
עוד נמסר מבנק ישראל, שאחראי על מערכות הבנקאות והתשלומים במשק, כי "מבדיקה שנערכה, בשנת 2019 הופקדו פיזית בסניפי הבנקים כ-3.8 מיליון שיקים שהסכום שלהם נע בין 20 אלף שקל לשיק ל-50 אלף שקל.

בבנק ישראל הבהירו בנוסף כי ניתן למשוך מזומן מהמכשירים האוטומטיים הבנקאיים בכל עת, כש"הבנקים מוודאים כי מכשירי המשיכה האוטומטיים מלאים בשטרות וזמינים לביצוע פעולות משיכה או הפקדה לאורך כל התקופה". כמו כן, גם בתקופה זו ההרשאות לחיוב חשבון והוראות קבע יחויבו במועדים שנקבעו כבשגרה.

08:40

היקף הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עלה הבוקר ל-2,495 איש. מתוכם, 2,315 במצב קל, 68 במצב בינוני, 41 במצב קשה. 66 איש החלימו, וחמישה בני אדם נפטרו מהמחלה. 

מספר הבדיקות היומי אתמול עמד על 5,240 - קצת מהיום לפני וכפול מלפני שבוע. בנוסף, קבוצת הגיל שבה יש הכי הרבה חולים מאומתים היא 20-29, עם כמעט 600 חולים מאומתים. 

07:15

עוד שבעה מקרי קורונה התגלו אתמול בעזה, נוסף לשניים שכבר דווחו לפני ארבעה ימים. בכך מגיע מספר הנדבקים לתשעה. משרד הבריאות ברצועה מסר כי השבעה כולם הם אנשי ביטחון שנדבקו משני החולים הראשונים, אחרי שבאו עמם במגע בעת ששהו בבידוד. כל החולים מאושפזים במתקן רפואי מיוחד שהוקם ברפיח.

היקף הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עלה אתמול ל-2,369 איש. מתוכם, 2,197 במצב קל, 64 במצב בינוני, 39 במצב קשה. 64 איש החלימו, וחמישה בני אדם נפטרו מהמחלה. 

בעולם, היקף הנדבקים בנגיף עומד על 471,794. מספר הנפטרים מהנגיף עומד על 21,297. עד כה החלימו 114,703 איש.

הממשלה פרסמה תקנות שעת חירום להגבלת הפעילות על מנת לצמצם את ההתפשטות של נגיף הקורונה בישראל. התקנות כוללות צמצום נוסף של היציאה למרחב הציבורי, הטלת אחריות על מעסיקים, סגירות חנויות שאינן חיוניות והטלת הגבלות על תחבורה ציבורית.

התקנות נכנסו לתוקפן אתמול בשעה 17:00 ולמשך תקופה של 7 ימים.

עוד פורסם כי הממשלה מתכוונת להטיל הסגר מלא על אזרחי ישראל, ולמעשה לשתק את המדינה לחלוטין למשך שבועיים לפחות.

גורם ממשלתי בכיר עדכן כי הטלת הסגר תתרחש ככל הנראה במהלך השבוע הבא, והכוונה להמשיכו למשך שבועיים ויותר, זאת עד ליום ראשון ה-19 באפריל, לאחר חג הפסח.

על פי תקנות החירום החדשות לא ניתן יהיה לצאת ממקום מגורים או ממקום שהייה קבוע למרחב הציבורי אלא לאחת מהפעולות או המטרות הבאות:

• הגעה של עובד למקום עבודה מותר על פי התקנות.
• הצטיידות במזון, תרופות, מוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים.
• קבלת שירות רפואי.
• תרומת דם.
• הליך משפטי.
• הפגנה.
• הגעה לכנסת.
• לצורך טיפול במסגרות רווחה.
• יציאה של יחיד או של אנשים הגרים באותו מקום לזמן קצר ובמרחק של עד 100 מטרים ממקום המגורים.
• סיוע רפואי לאדם אחר או סיוע לאדם עם קושי או מצוקה הדורש סיוע.
• תפילה במקום פתוח, הלוויה, חתונה וברית וכן יציאת אישה לטבילה במקווה נשים ובלבד שתיאמה מראש את מועד הגעתה.
• העברה של קטין למסגרות חינוך לילדי עובדים חיוניים ומסגרות מיוחדות (בהתאם לפקודת צו בריאות העם).
• העברה של קטין, שהוריו חיים בנפרד, על ידי אחד מהוריו, לביתו של ההורה השני.
• העברה של קטין שההורה האחראי עליו נדרש לצאת לצורך חיוני ואין במקום המגורים אחראי שניתן להשאיר את הקטין בהשגחתו.

עוד הוחלט כי יצומצמו שירותי התחבורה הציבורית לכדי 25% מהקיים ובהתאם להנחיות משרד הבריאות.
שירותי מוניות יתאפשרו רק עם נוסע אחד או עם מלווה נוסף לצורך רפואי, כשהנוסעים יישובים במושב האחורי כשחלונות הרכב פתוחים.

התקנות קובעות כי במרחב הציבורי ובמקומות העבודה ישמר מרחק של 2 מטרים לפחות בין אדם לאדם. בנסיעה חיונית ברכב פרטי יהיו עד 2 נוסעים. כן מותרים שירותי הסעה למקומות עבודה בכפוף למגבלות.

נוסף על כך נקבע כי על המעסיק מוטלת החובה למדוד חום בכניסה למקום העבודה. לא תותר כניסת אדם עם חוץ גוף העולה על 38 מעלות צלזיוס.

לצד זאת, יורשו לפעול שירותי משלוחים למזון, עיתונים וכן שירותים חיוניים לתחזוקת הבית, מוצרי חשמל, מוצרי ושירותי תקשורת ואביזרים רפואיים. מכירה מקוונת עם משלוח מותרת לכל סוגי המוצרים. בשירות משלוחים למקום מגורים, המשלוח יונח מחוץ לפתח בית המגורים.

עסקים למכירת מזון לצריכה מחוץ לבית האוכל ובשירות משלוחים בלבד, בתי מרקחת, מכוני אופטיקה או חנות שעיקר עיסוקה מכירת מוצרי היגיינה, יפעלו בכפוף לשמירה על מרחק של 2 מטרים בין אנשים, ומניעת צפיפות של אנשים, כך שבכל עת לא ישהו בתוך החנות לקוחות ביחס של יותר מ-4 אנשים לכל קופה רושמת פעילה.

נקבע כי הפרת האיסורים תהווה עבירה פלילית, שתאפשר גם הטלת קנס מנהלי על המפרים, וכן נקבעו בתקנות סמכויות לשוטרים לצורך אכיפת ההוראות הרלוונטיות.

מעבר לתקנות האמורות, על אוכלוסיית בני ה-60 ומעלה, בדגש על קשישים ואוכלוסיות בסיכון להשאר בביתם ולא להסתכן ביציאה למרחב.