הבדיקה החדשה של סייט אבחון: לא מאבחנת קורונה, אבל חשובה למלחמה במחלה

מכשיר ספירת הדם של חברת סייט אבחון ניתן להצבה בקלות ליד מיטת החולה במחלקה מבודדת או במחלקה חדשה • המנכ"ל יוסי פולק: "לא רק שעכשיו חולים רבים יותר יהיו בבידוד, אלא שבמקרים רבים מנסים וינסו להימנע מהגעת חולים לבית החולים"

הצוות הרפואי שבמחוז טירול באוסטריה, שגובל בצפון איטליה, מבצעים בדיקות לתיירים הפוקדים את האזור / צילום: Kerstin Joensson, Associated Press
הצוות הרפואי שבמחוז טירול באוסטריה, שגובל בצפון איטליה, מבצעים בדיקות לתיירים הפוקדים את האזור / צילום: Kerstin Joensson, Associated Press

כשהחלה מגפת הקורונה עלתה באופן טבעי השאלה, האם חברת סייט אבחון, שכבר פיתחה בדיקה לזיהוי מלריה שנמכרת במדינות הנגועות במחלה זו, יכולה לעזור גם במקרה הזה. בסופו של דבר סייט תורמת למלחמה בקורונה, אך לא על-ידי בדיקה לזיהוי הווירוס, אלא בדרך אחרת - באמצעות המוצר המוביל שלה, בדיקת ספירת דם מהירה, הניתנת לביצוע גם ליד מיטת המטופל. מוצר זה כבר מאושר לשיווק על-ידי ה-FDA ועל-ידי משרד הבריאות הישראלי.

לדברי יוסי פולק, מנכ"ל סייט, "חשוב לנו להבהיר שלא פיתחנו בדיקה לקורונה, אבל בדיקת ספירת דם היא חשובה לכל חולה עם חום שלא ידוע עדיין מה יש לו, וגם לכל חולה מאובחן, כדי לדעת אם מצבו מתדרדר. למכשיר שלנו יש הרבה מה להציע לבתי החולים מבחינת הפשטות והקלות של ביצוע הבדיקה בסביבה מבודדת. זה מכשיר קטן שלא צורך הרבה מקום, וכבר הוצאנו הודעה על שיתוף פעולה עם בית החולים שיבא, שבמסגרתו המוצר הותקן בחדר מעבדה מיוחד לטיפול בדגימות נגועות בנגיף הקורונה".

בעקבות אותה הודעה עלתה ב-13% מניית כלל ביוטכנולוגיה , אשר מחזיקה בסייט דרך קרנות ההשקעה במכשור רפואי "אנטומיה". כלל נסחרת כעת לפי שווי של 107 מיליון שקל.

"המוצר שלנו הוא חלק ממגמה המתחזקת בעקבות מחלת הקורונה שבה העולם ירצה לעשות את הבדיקות קרוב יותר לחולה. לא רק שעכשיו חולים רבים יותר יהיו בבידוד, אלא שבמקרים רבים מנסים וינסו להימנע מהגעת חולים לבית החולים. אנחנו מאמינים שהצורך בבדיקות כאלה יגדל משמעותית וזה המקום אליו אנחנו נכנסים".

לחולים בקורונה, מן המצב הבינוני עד הקשה, מבוצעות בדיקות ספירת דם תדירות. מלבד היתרון שהמוצר של סייט ניתן להפעלה במהירות בחדר מבודד, ונותן תוצאות מהירות יחסית, הרי שהמוצר גם בטוח יותר לשימוש על-ידי הצוות הרפואי. אפשר לבצע את הבדיקה על כמות קטנה מאוד של דם, שאפשר למשוך אותה גם מהאצבע ולא רק מהווריד - מה שמקל על בדיקה של חולים קשים. כמו כן, כל הדם מצטבר בתוך מחסנית המושלכת לפח בתצורתה הסגורה לעומת המכשירים הקיימים הדורשים כמות גדולה של דם, שיש להיפטר ממנה לאחר מכן.

המכשיר של סייט פועל באמצעות ראייה ממוחשבת וניתוח אופטי של דגימת הדם (פולק, המנכ"ל ואחד המייסדים, הוא במקור מחברת מובילאיי), ללא צורך בחומרי גלם שעלול להיות בהם מחסור בתקופה הנוכחית.

פולק מסביר מדוע לא פיתחה החברה בדיקה ל-SARS-Cov-2. "לעומת טפיל המלריה או תאי הדם שהם בגודל של מיקרונים בודדים, וירוס הוא הרבה יותר קטן, ולא ניתן לגילוי על-ידי מיקרוסקופ אופטי. אבל אנחנו חוקרים את השפעת הווירוס על נתונים שקשורים לספירת הדם, כדי לאפשר 'להרים דגל' לגבי זיהום אפשרי בווירוס קורונה, אצל מי שהגיעו לספירת דם בלבד. זה עדיין בשלב המחקרי.

"כמו כן אנחנו מאמינים שבהמשך יהיו לנו יכולות נוספות מלבד בדיקות ספירת דם, שיכולות לעזור לאבחונים הקשורים במחלת הקורונה".

סייט קיבלה את אישור ה-FDA שלה למכשיר לספירת דם בדצמבר האחרון, וגייסה ב- 2018 כ-28 מיליון דולר.

צרו איתנו קשר *5988