כחול לבן מתפרקת: גנץ ואשכנזי צפויים לקבל את תיקי החוץ והביטחון, לפיד ויעלון מחוץ לממשלה

בשעה זו נראה שחוסן לישראל, בראשות בני גנץ, יתכנסו כמפלגה אחת לתוך הממשלה של בנימין נתניהו • יאיר לפיד פרש מכל קבוצות הוואטסאפ המשותפות של כחול לבן

ראשי מפלגת כחול לבן / צילום: איל יצהר, גלובס
ראשי מפלגת כחול לבן / צילום: איל יצהר, גלובס

עם החלטת יו"ר כחול לבן בני גנץ להפוך ליו"ר הכנסת ותוך שהוא קיבל החלטה לחתוך מן ההסכמות עם יש עתיד ויאיר לפיד, מפלגת כחול לבן מתפרקת. בשעה זו נראה שחוסן לישראל, בראשות ח"כ גנץ, יתכנסו כמפלגה אחת לתוך הממשלה של בנימין נתניהו.

מפלגת כחול לבן בעצם מתפרקת לגורמים, כאשר יש עתיד בראשות יאיר לפיד, ותל"ם בראשות משה יעלון ישארו מחוץ לממשלה.

יאיר לפיד פרש מקבוצות הוואטסאפ של המפלגה המשותפות, לאור החלטת גנץ להציב את שמו כמועמד ליו"ר הכנסת. מועמדותו של גנץ זוכה לתמיכת כל הליכוד, יהדות התורה וחוסן לישראל. כאשר מפלגת העבודה, יש עתיד והרשימה המשותפת, יתנגדו ואף חלקם לא יבואו להצביע במליאה.

בשלב זה המגעים המתקדמים בין הצדדים הם כדלקמן: ח"כ בני גנץ עשוי להיות שר החוץ וממלא מקום ראש הממשלה. ח"כ גבי אשכנזי יהיה שר הביטחון. הבית היהודי ישמור על תיק משרד החינוך. ח"כ אבי ניסנקורן או ח"כ חילי טרופר עשויים להתמנות לתפקיד שר המשפטים.

במפלגת העבודה תקפו קשות את גנץ על החלטתו להיכנס לממשלה תחת נתניהו, כאשר הוא עומד בפני כתב אישום ואחרי שנה שלמה של התנגדות למהלכי נתניהו לריסוק מערכת המשפט והדמוקרטיה בישראל.

ח"כ מרב מיכאלי תקפה את גנץ במילים קשות בכנסת, בפתח הדיון על בחירת יו"ר הכנסת: "גנץ ואשכנזי להיות שרים יכולתם כבר קודם. יש כאן הפקרה מוחלטת של המדינה בשעה הכי קשה. בשביל להילחם בקורונה לא צריך אתכם בממשלה. צריך אתכם רק בשביל להלבין את המשפט שלו וככה תמצאו עצמכם שם".

ח"כ עמיר פרץ ניהל את ישיבת ההצבעה על זהות יו"ר הכנסת הבא, בהיותו ותיק וזקן חברי הכנסת. המליאה התנהלה תחת הוראות הימנעות מהדבקה, כאשר חבר כנסת נואם לבד ובמליאה לא נוכחים עוד אנשים מלבד יו"ר הכנסת הזמני עמיר פרץ ומזכירת הכנסת ירדנה מלר.

סיעת הרשימה המשותפת הודיעה כי הם יצביעו נגד גנץ כיו"ר הכנסת.

גם ח"כ זנדברג מעבודה-מרצ הגיבה בשליליות להחלטת יו"ר חוסן לישראל: "גנץ המטת חרפה על כל המצביעים של הגוש הדמוקרטי שחברו יחד כדי להציע אלטרנטיבה לישראל. אנחנו המומים כבר שעה מן ההתנהגות שלך. מה עשית בני גנץ? איך עשית את זה למליוני מצביעים שהלכו אחריך. אף אחד בגוש הדמוקרטי לא יכנס לממשלה כזו ולא נהיה חלק מן החרפה של בני גנץ".

שר הביטחון ויו"ר ימינה, נפתלי בנט הגיב: "אני מברך את בני גנץ על הצעד האמיץ של כניסה לממשלת אחדות בראשות נתניהו. זה הדבר הנכון לישראל בעת חירום זו. הדיווחים על שיח תיקים הם פייק ניוז מוחלט. ראש הממשלה או מי מטעמו לא דיברו איתי או עם מישהו מטעמי על כלום".

צרו איתנו קשר *5988